چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

فتح دره گرگ‌ها

آشتی روسونری با خودش

آشتی روسونری با خودش
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: پس از شکست دردناک در ال‌میلانو و از دست دادن 3 امتیاز بازی با لا اسپزیا، فتح ورزشگاه المپیک رم تنها راه پیش روی استفانو پیولی و شاگردانش بود؛ کاری که هیچ تیمی در فصل جاری سری‌ آ موفق به انجام آن نشده ‌بود. عطش میلان برای دستیابی به گل پیروزی نیز از همان دقایق آغازین بازی بزرگ هفته 24 فوتبال ایتالیا با شوت سرکش زلاتان و دو گل وی و فیکایو توموری که با برافراشتن پرچم‌های کمک‌ داور بی‌اثر شدند، نمایان بود. به همان اندازه که مارکو گویدا و قاضی ویدیوئی دیدار میلان و رم عصر یکشنبه به چالش کشیده شده‌اند، روسونری‌ها نیز برای گریز از دفاع سرسخت گرگ‌های رمی و ادامه تاخت ‌و تازشان در کورس قهرمانی سری‌آ در تکاپو بودند.

دغدغه بزرگ سرخ‌های میلان مقابل رم، پاشنه آشیل آنها بود؛ بازیگردانی مقابل تیمی که بستن کناره‌های زمین و میانه میدان را به ‌خوبی بلد است. ترکیب 2-3-5 پائولو فونسکا این امکان را به نارنجی‌پوشان می‌داد که هم در مسدودسازی مسیرهای پاس به زوج ساندرو تونالی و فرانک کسیه و هم در پرس مدافعین کناری میلان، بازیکنان تیم میزبان پرتعداد و آسوده‌خاطر عمل کنند. با عقب کشیدن یکی از مهاجمین رم که با یک دفاع میانی و دفاع کناری تیمش به تشکیل مثلث می‌پرداخت، فاصله خط دفاع و حمله جالوروسی گاهی از 20 متر نیز کمتر می‌شد و به 15 متر هم می‌رسید. البته همین امر، ریسک این شیوه دفاع را برای رم می‌افزود.

پیشرفت قابل‌ توجه میلانی‌ها نسبت به چند دیدار اخیرشان، شیوه مقابله با این دفاع فشرده بود که در مواقع حملات رم با حرکات انفجاری اسپیناتزولا و برونو پرز از کناره‌ها به‌سرعت به‌سوی دروازه میلان باز می‌شد. پاس‌های دقیق هافبک‌هایی نظیر سالماکرز و چالهان‌اوغلو برای ربیچ و ایبراهیموویچ، به‌خوبی به پشت خط دفاع جالوروسی ارسال می‌شد و بارها دو جلوزن زهردار میلان را در موقعیت گلزنی قرار می‌داد. در کنار این استراتژی، تعویض ناگهانی جناح بازی نیز به‌خوبی در سردرگم ‌کردن مدافعین میزبان پاسخ ‌داد؛ تاکتیکی که با سرعت داوید کالابریا و تئو هرناندز که هر دو از برترین‌های میدان بودند اجرا می‌شد.

ورود براهیم دیاز و راده کرونیچ، دو تعویض شجاعانه اما کمی گمراه‌ کننده از پیولی بودند. دیاز با کشیدن به عقب از پست مهاجم مرکزی، فضا را در اختیار زلاتان و پس از مصدومیت وی، رافائل لیائو قرار می‌داد تا بتوانند به عمق دفاع رم بزنند و آماده دریافت پاس عمقی از هافبک‌های سرخ‌ و سیاهپوش باشند. کرونیچ نیز در مواقعی که تئوهرناندز به جلو می‌تاخت به‌خوبی وی را پوشش می‌داد. در حضور وی، تئو با آسودگی خاطر خاصی در حملات شرکت می‌کرد.

در مجموع، میلان در 4 دیدار اخیر خود پیش از رم، از گلزنی با ارائه بازی باز عاجز بود. با این وجود، خلق موقعیت‌های خطرناک و گلزنی با ارائه بازی سریع و روان برای‌شان از خود پایان بخشیدن به شکست‌ناپذیری گرگ‌های سری‌آ در خانه کم‌ارزش‌تر نبود. هرچند آسیب‌دیدگی ستاره سوئدی میلان و غیبتش در لیگ اروپا از شیرینی این پیروزی کاست اما میلان پیولی برای اینکه بتواند با همان فلسفه‌ای که به آن عادت دارد در فصل فوتبالی خود بتازد، به کسب چنین پیروزی بزرگی نیاز داشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.