پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

آخرین موضع AFC و FIFA درباره واکسیناسیون از زبان رئیس کمیته پزشکی فدراسیون:

واکسن نه، مسابقات فوتبال با تست PCR برگزار می‌شود

واکسن نه، مسابقات فوتبال با تست PCR برگزار می‌شود
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

موضوع واکسیناسیون ورزشکاران پیش از حضور در مسابقات از زمانی شروع شد که کمیته برگزاری مسابقات المپیک بحث واکسیناسیون ورزشکاران را به عنوان یکی از سناریوهای برگزاری رقابت‌ها مطرح کرد. این رویکرد اما بعد از بررسی‌های بیشتر تغییر کرد. بسیاری از ورزشکاران زیر بار تزریق واکسن نمی‌رفتند و حرف‌شان این بود که نمی‌دانند بدن‌شان به واکسن چه واکنشی نشان خواهد داد و به همین خاطر نمی‌توانند چنین ریسکی را بپذیرند. بار دیگر قائم مقام کمیته بین‌‌المللی المپیک نتیجه آخرین بررسی‌ها را به این شکل مطرح کرد که اصلاً واکسن کرونا برای ورزشکاران المپیک توکیو اجباری نیست. ضمن اینکه قرار است جلسه دیگری در هفته‌های آینده برگزار شود و تصمیم‌گیری تازه‌ای برای برگزاری این رقابت‌ها انجام شود.
این سردرگمی البته در فوتبال هم وجود دارد. با این تفاوت که «داتو ویندزور جان» دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا، از همان دی ماه که بحث برنامه‌ریزی برای برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در سال 2021 مطرح بود، در این رابطه گفت: «این موضوع دشوار است. هر کشوری برای مقابله با کرونا سیستم واکسیناسیون خاص خودش را دارد. واکسینه کردن تیم‌ها به خود کشورها سپرده شده است و ما به هیچ‌وجه آن‌ را تحمیل نخواهیم کرد.»
با این حال اما با نزدیک شدن به برگزاری رقابت‌ها، این سؤال مطرح می‌شود که FIFA و AFC در نهایت چه تصمیمی در زمینه واکسینه کردن فوتبالیست‌ها پیش از حضور در مسابقاتی چون لیگ قهرمانان آسیا یا مسابقات مقدماتی جام جهانی خواهند داشت؟ آیا به تازگی دستورالعمل تازه‌ای در این رابطه برای باشگاه‌ها یا فدراسیون‌ها ارسال شده است؟ یا تجربه برگزاری لیگ قهرمانان به صورت متمرکز در قطر، کافی است که آنها بخواهند در سال جدید هم مسابقات را به همان شیوه برگزار کنند؟
توحید سیف‌برقی، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره موضع AFC درباره آخرین تصمیم‌های اخذ شده درباره واکسیناسیون فوتبالیست‌ها پیش از لیگ قهرمانان آسیا به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: « AFC برای واکسیناسیون بازیکنان تیم‌های فوتبال مختلف در قاره، پروتکل خاصی ندارد. اینکه برخی کشورها واکسن می‌زنند یا نه در حال حاضر برای AFC مهم نیست. بلکه آنچه اهمیت دارد، تست‌های PCR است که در جریان مسابقات، هر سه تا شش روز انجام می‌شود. به همین خاطر فعلاً موضوع واکسن به صورت دستورالعمل برای هیچ باشگاهی و هیچ کشوری ارسال نشده است.»
او همچنین توضیح می‌دهد: «ضمن اینکه در مسابقات سال گذشته غرب آسیا که من و سایر همکارانم حضور داشتیم و همچنین مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا که حضور خواهیم داشت، قانون همان قانون تست کرونا است و تست‌گیری برای تیم‌ها باید هر سه تا شش روز در کشور میزبان انجام شود.»
این موضوع درباره حضور تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی هم صدق می‌کند و FIFA هم هیچ اصراری به تزریق واکسن ندارد: «برای مقدماتی جام جهانی هم فعلاً پروتکل به همین ترتیب است. مگر اینکه در ماه‌های آینده پروتکل‌های جدیدی ارائه شود اما فعلاً پروتکل‌ها همین است.»
عکس‌العمل‌های متفاوتی که بدن افراد به واکسن کرونا نشان داده است، باعث شده که ورزشکاران تزریق واکسن پیش از حضور در رقابت‌های بزرگ ورزشی را نوعی ریسک بدانند و حاضر به تن دادن به آن نباشند. این البته جدا از سیاست‌های متفاوتی است که کشورهای مختلف برای واکسیناسیون افراد دارند که خود بحثی جداگانه به حساب می‌آید.
علاوه بر این موضوع ناسازگاری برخی مکمل‌های ورزشی با واکسن کرونا هم در برخی رشته‌های ورزشی مطرح می‌شود که هنوز پزشکان درباره آن به نظر قطعی نرسیده‌اند و همین موضوع باعث می‌شود که موضوع واکسینه شدن ورزشکاران فعلاً منتفی باشد. هرچند که شاید این تصمیم هم تا پیش از برگزاری مسابقات تغییر کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.