یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

«اینتارات» تایلندی جایگزین پاپاندرئای آمریکایی در IWF شد

کودتای خاموش پدرخوانده!

کودتای خاموش پدرخوانده!

مرادی در دوره‌ای که دبیرکل آسیا بود مشکلات زیادی را با تایلندی‌ها و در رأس آن اینتارات و همسر او بوسابا داشت که به دفعات در رویدادهای مختلف باعث کدورت و دلخوری آنها از یکدیگر شده بود.


رضا عباسپور - اعضای هیأت اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (IWF) با کنار گذاشتن اورسلا پاپاندرئا، سرپرست و فیل اندروز، دبیر موقت فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، «اینتارات یودبانگ توی» نایب‌رئیس فدراسیون جهانی و کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آسیا را به‌عنوان سرپرست موقت جهانی جایگزین او کردند! خبری که قطعاً بیش از سایر کشورهای زیرمجموعه فدراسیون جهانی برای مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری ایران خبری تکان‌دهنده و تلخ به‌شمار می‌رود. زیرا رئیس فدراسیون وزنه‌برداری با اورسلا پاپاندرئا سرپرست موقت جهانی برای به دست آوردن کرسی‌های مهم و تأثیرگذار در مجموعه جهانی مراودات زیادی انجام داده بود و امیدوار بود در انتخابات جهانی وزنه‌برداری بتواند با حمایت سرپرست آمریکایی وزنه‌برداری جهان به کرسی‌های مهم و تأثیرگذار جهانی برسد اما غافل از اینکه اعضای هیأت اجرایی جهانی در کودتایی خاموش (کودتایی که به نظر می‌رسد نظر و عقاید تاماش آیان پیرمرد بانفوذ وزنه‌برداری جهان نقش بسزایی در آن داشته است) با کنار گذاشتن پاپاندرئای آمریکایی و جایگزین کردن اینتارات تایلندی هرآنچه علی مرادی و تیم همراه او در این مدت بافته بودند را پنبه کرد و از بین برد!
 
قدرت جهانی وزنه‌برداری دست آسیایی‌ها
عضویت، قدرت و نفوذ اعضای تأثیرگذار کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آسیا در هیأت‌رئیسه و اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری همچون محمدجلود عراقی دبیرکل جهانی در دوره ریاست تاماش آیان، محمدالمنا رئیس کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آسیا و نایب‌رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، اینتارات یودبانگ توی نایب‌رئیس آسیا و جهانی، بوسابا همسر اینتارات تایلندی دبیرکل کنونی کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا و عضو سابق کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و تعدادی دیگر از اعضای بانفوذ آسیایی حاضر در هیأت اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری همچون چین، قزاقستان، ازبکستان، یمن، عراق و... باعث شده همواره کفه ترازوی تصمیم‌گیری‌های مهم جهانی به سمت آسیایی‌ها سنگینی کند. این‌بار نیز دقیقاً قرار دادن «اینتارات» تایلندی به‌عنوان سرپرست جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری برای برگزاری انتخابات جهانی و مشخص شدن رئیس جدید این مجموعه مهم و تأثیرگذار در ورزش جهان قطعاً بیانگر همین موضوع است. حذف پاپاندرئای آمریکایی در حالی که او پرچم مبارزه با فساد مالی و اخلاقی و مبارزه با دوپینگ را در فدراسیون جهانی وزنه‌برداری دست گرفته بود، همچنین جایگزین کردن اینتارات تایلندی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری تایلند، کشوری که سال 2019 میزبان مسابقات جهانی وزنه‌برداری بود اما به‌واسطه اینکه تست دوپینگ تعداد زیادی از وزنه‌برداران این کشور قبل از برگزاری مسابقات مثبت اعلام شده بود، محروم شده و مجوز حضور آنها در این رویداد صادر نشد با این همه مشکلات ریز و درشت مالی و دوپینگی، اتفاقی جالب و البته مهم است که برای مخاطبان خاص این رشته حامل پیامی انتخاباتی است. این اتفاق ثابت کرد تاماش آیان پدرخوانده وزنه‌برداری دنیا و تیم هم‌مسیر با او حتی خارج از فضای مدیریتی فدراسیون جهانی توانمند هستند و خط فکری آنها همچنان در وزنه‌برداری حرف اول و آخر را می‌زند.
 
برنامه مرادی برای کرسی جهانی به‌هم ریخت!
حضور اینتارات تایلندی به‌عنوان سرپرست جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، همچنین اینکه گفته می‌شود «نیکوولاد» نایب‌رئیس رومانیایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری (رفیق گرمابه و گلستان تاماش آیان و نامزد کرسی ریاست فدراسیون جهانی) در حذف اورسلای آمریکایی و روی کار آمدن سرپرست تایلندی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نقش کلیدی داشته است، به هیچ وجه حداقل برای مجموعه وزنه‌برداری ایران و علی مرادی که به‌دنبال کسب یک کرسی مهم در فدراسیون جهانی وزنه‌برداری بود خوب و قابل قبول نیست! زیرا ارتباط رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران با هر دو گزینه نامبرده (نیکوولاد و اینتارات) خیلی ارتباط دوستانه و نزدیکی نیست. مرادی در دوره‌ای که دبیرکل آسیا بود مشکلات زیادی را با تایلندی‌ها و در رأس آن اینتارات و همسر او بوسابا داشت که به دفعات در رویدادهای مختلف باعث کدورت و دلخوری آنها از یکدیگر شده بود. همین وضع نیز درخصوص ارتباط رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان با نیکوولاد رومانیایی صدق می‌کند، بنابراین با این وضعیت به نظر می‌رسد رفتن پاپاندرئا از سرپرستی فدراسیون جهانی و روی کار آمدن سرپرست تایلندی فدراسیون جهانی اصلاً اتفاق و خبر خوبی برای ما نبود! با این حساب به نظر می‌رسد باز هم در انتخابات جهانی وزنه‌برداری اگر ما برای پستی جهانی نامزد شویم، خیلی امیدی به کرسی‌دارشدن‌مان در IWF نیست.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.