سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

جنگندگی، گمشده بازیافته استقلال

بازگشت باشکــوه پادشاه

بازگشت باشکــوه پادشاه
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

تغییر مهم کادر‌فنی استقلال نسبت به آخرین نیمکت مجیدی، جایگزینی فراز کمالوند به جای مجید نامجومطلق است. یک سرمربی سابق که به ریزه‌کاری‌های لیگ فوتبال ایران بسیار مسلط‌تر از سلف خویش است

از زمانی که جواد نکونام به اهواز رفت تا فصل جدیدی از دوران سرمربیگری‌اش را در فولاد آغاز کند، عصر این شنبه تنها روزی بود که وی رنگ شکست مقابل آبی‌های پایتخت را دید؛ یک بازگشت پرشکوه برای فرهاد مجیدی. اینکه استقلال که از 5 مسابقه پیشین خود تنها نساجی فانوس‌به‌دست را، آن‌هم به‌سختی شکست داده، پا به پای یکی از آماده‌ترین‌ تیم‌های لیگ مبارزه کند و 3 امتیاز از تیم پرمهره نکونام بگیرد، دست‌آورد بزرگی برای پادشاه جدید نیمکت آبی‌هاست اما این حقیقت که مجیدی تنها طی دو روز استقلال را زیرورو کرده، معنای امیدبخشی به این پیروزی می‌بخشد.
استقلال در بازی با فولاد با ترکیب 4-5-1 به زمین رفت؛ یکی از چیدمان‌های محبوب محمود فکری. شیوه بازی آنها نیز تفاوت فاحشی با دوران فکری نداشت. پاس‌های کوتاه متوالی و حفظ مالکیت در میانه میدان و طراحی حمله به محوطه جریمه رقیب با بازی مستقیم و اتکا به مهارت فردی و خلاقیت بازیکنان، عناصری هستند که همچنان در استقلال دیده می‌شوند. البته، انتظاری هم نبود که شیوه بازی آبی‌پوشان در چند روز تغییر یابد و ایرادات آن رفع‌ گردند. با این وجود، استقلال مجیدی امید گلزنی مطلوب 56/1 را ثبت‌کرد؛ یعنی یک نمایش با میل هجومی بالا و خلق 8 موقعیت خطرناک (و کسب یک ضربه پناتی).
فرهاد مجیدی خود در نشست خبری پس از دیدار با فولاد اشاره کرد که ارتقای فنی استقلال نیازمند زمان برای افزایش هماهنگی میان بازیکنان است. با این وجود، سرمربی تازه ‌بازگشته آبی‌ها تنها کاری که می‌توانست در کوتاه‌مدت انجام دهد را به نحو احسن انجام‌داد؛ روحیه‌دهی به شاگردان خود. افت روحی و روانی بازیکنان، دقیقاً همان عاملی بود که صمد مرفاوی در آخرین حضورش در کادر‌فنی استقلال مقابل مس رفسنجان، آن را مانع پیروزی تیمش عنوان کرد.
وقتی فرهاد مجیدی پای به رختکن آبی‌پوشان پایتخت گذاشت، با فضایی خالی از اتحاد و پر از پراکندگی و ناامیدی مواجه بود. صحبت از شایستگی استقلال و هوادارانش برای فتح لیگ برتر به میان آورد. جمله «قیافه‌هایتان را در‌هم نکنید. شما بهترین هستید و در بهترین تیم ایران حضور دارید» در این مقطع، مناسب‌ترین مرهم بود برای تزریق روحیه جنگندگی به تیم. علم روانشناسی ورزشی که مربیان داخلی فوتبال ما عمدتاً به آن کم‌ توجه هستند، به‌تنهایی عملکرد فردی و شادابی بازی بسیاری از استقلالی‌ها مقابل فولاد را  اینچنین ارتقا داد.
برد ارزنده مقابل فولاد، مجیدی را برخلاف محمود فکری غره نکرد. در تضاد با کادر‌فنی سابق، سرمربی جدید آبی‌پوشان به‌جای «حالا که ما صدرنشینیم» و «حالا که ما این بازی را پیروز شدیم»، عبارت منطقی‌تر و جسورانه‌تری را انتخاب کرد تا آن را بر زبان بیاورد و به آن باور داشته باشد: «مطمئناً هیچ اتفاقی نیفتاده و باید بی‌تر کار کنیم». صحبت از بازگرداندن شخصیت به باشگاه به‌جای وعده‌های پرطمطراق جام، همان حرف‌هایی است که تمام هواداران استقلال آرزوی به عمل نشستن آنها را دارند؛ صحبت از دغدغه‌های واقعی که در تیم رقیب نیز برآورده ‌شدن آنان در بستر اتحاد و همدلی، یک نقطه عطف برای دوران طلایی آنها بوده.
فرهاد مجیدی با جبران دو امتیاز اختلاف با صدر جدول، به‌سوی بازگشت به کورس قهرانی خیز برداشت اما مهمتر از آن، برای بازگرداندن شخصیت جنگندگی و قهرمانی به پیکره استقلال خیز برداشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.