یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

لیورپول- لایپزیگ، ساعت 23:30

لیورپول در محاصره کابوس

لیورپول در محاصره کابوس
ایان هربرت
ایان هربرت

بعد از ششمین باخت پیاپی خانگی لیورپول، از یورگن کلوپ پرسیدند آیا این بدترین مقطع مربیگری اش است و او پاسخ داد:«دوست دارم بگویم نه اما بله.» شاید نتوان مقایسه دقیقی انجام داد اما او یک فصل غیرعادی در بوروسیادورتموند هم پشت سر گذاشت که به این روزهای لیورپول شباهت داشت. آن سقوط عجیب بعد از دستاوردهای خارق‌العاده شکل گرفت. تیمی که به راحتی بایرن‌مونیخ را می برد، مثل برد 3 بر یک در آلیانتس آره‌نا که در نهایت به نخستین قهرمانی دورتموند کلوپ منجر شد یا پیروزی 5 بر 2 برابر مونیخی ها در جام حذفی. به قول متس هوملس:«وقتی نیمی از فصل رفته و در قعر جدول هستی، احساس می کنی تا گردن در کثافت فرو رفته ای.»

اما کمی بعد بایرن برگشت و مثل دورتموند پرسینگ می کرد آن هم با صرف انرژی کمتر. بعد از اینکه از قهرمانی شان دفاع کردند، کلوپ گفت:«مثل چینی ها در صنعت، می بینند دیگران چه می کنند و از رویش کپی می کنند.»

قبل از افت وحشتناک فصل 2015-2014 زنگ خطری به صدا در نیامد اما همان کاری که برنلی، برایتون و فولام با لیورپول 2021-2020 کردند، آینتراخت فرانکفورت، هرتابرلین و ماینتس با دورتموند انجام دادند. باخت خانگی به آگزبورگ 10 نفره کار را تمام کرد و دورتموند را به ته جدول فرستاد. مثل یک فیلم ترسناک شده بود، هوملز و دروازه‌بان تیم، رومن وایدنفلر از پشت فنس ها سعی در آرام کردن هواداران داشتند. این اولین بار بود که دنیا سقوط فوتبال کلوپ را تماشا کرد حالا بعد از شش سال تاریخ تکرار شده. لیورپول که با کلوپ به تمام افتخارات موجود دست یافت و آنفیلد را به قلعه ای تسخیرناپذیر در برابر رقبای بزرگ و کوچک تبدیل کرده بود، حالا شش بازی متوالی است که در خانه می بازد و 11 ساعت است که در جریان بازی در آنفیلد موفق به گلزنی نشده.

حالا لیگ قهرمانان اروپا تنها نقطه روشن فصل است و امشب بازی مهمی برابر لایپزیگ دارند. شاید در یک مقطع از دست دادن برتری خارج از خانه 2 بر صفر برابر لایپزیگ غیرقابل تصور به نظر می رسید اما حالا دیگر هیچ چیز غیرممکن نیست. به عکس، لایپزیگ با روحیه عالی به این بازی می آید، برد 3 بر صفر برابر فرایبورگ ششمین پیروزی متوالی این تیم در لیگ بود که باعث شد در رده دوم جدول تثبیت شوند، دو امتیاز کمتر از بایرن‌مونیخ صدرنشین و هشت امتیاز بالاتر از ولفسبورگ رده سومی. این یعنی لایپزیگ کاملا آماده جبران باخت خانگی است.

تصویر لیورپول و لایپزیگ نمی توانست از این متفاوت تر باشد و مرسی سایدی ها باید قدردان پیروزی بازی رفت باشند اما اگر زود گل بخورند، شاید برابر تیم یولین ناگلزمان تسلیم شوند. شاید شانس آورده اند که به دلیل قوانین مربوط به شیوع ویروس کرونا بازی برگشت هم در بوداپست مجارستان برگزار می‌شود، لایپزیگ برای اینکه نمی تواند در آنفیلد مسابقه بدهد، مجبور به پرداخت غرامت 3/1 میلیون پوندی به لیورپول شده است.

 

اخبار تیمی

کلوپ برای بازی با فولام هفت تغییر در تیمش ایجاد کرد و این یعنی اولویت خود را به درستی روی لیگ قهرمانان قرار داده. البته روبرتو فیرمینو و اوزان کاباک به خاطر مصدومیت بازی نکردند که هر دو می‌توانند به مسابقه امشب برسند. مربی آلمانی باید تصمیم بگیرد که آیا فیرمینو و سادیو مانه با توجه به افت اخیرشان در ترکیب اصلی باشند یا نه، همینطور دیوگو ژوتا. مانه و محمد صلاح گل‌های بازی رفت را زدند که این دومی با 23 گل در 40 بازی لیگ قهرمانان بهترین گلزن فعلی تیم است. فابینیو، ترنت الکساندر آرنولد و تیاگو آلکانتارا هم به ترکیب اصلی بر می گردند اما جوردن هندرسون، ویرجیل فان‌دایک، جو گومز و ژوئل ماتیپ با مصدومیت های جدی درگیر هستند. نبی کیتا هم مایل است با تیم سابقش روبه‌رو شود.

آن طرف هم پیتر گولاچی، دروازه‌بان سابق لیورپول که برای این تیم فرصت بازی پیدا نکرد، گلر لایپزیگ است. آنجلینو که در شش تا از 11 گل لایپزیگ در این فصل لیگ قهرمانان نقش مستقیم داشته، شاید به دلیل مصدومیت ران نتواند بازی کند، وضعیت مارسل سابیتز هم مبهم است اما امیل فورزبرگ که بازی رفت را از دست داد، شاید برای پنجاهمین بار در اروپا بازی کند.

 

سابقه رویارویی

لیورپول در 20 بازی «خانگی» قبلی خود برابر رقبای آلمانی 16 برد و چهار تساوی داشته با 52 گل زده و 9 گل خورده اما شاید ربطی به این بازی نداشته باشد چون مسابقه در مجارستان در 2100 کیلومتری مرسی ساید برگزار می‌شود و لیورپول رکوردهای نامطلوبی را به دست آورده از جمله اینکه برای اولین بار در تاریخ 129 ساله خود شش باخت خانگی متوالی داشته اند. بازی سه هفته قبل تنها تقابل لیورپول و لایپزیگ بود.

 

ترکیب احتمالی

لیورپول: آلیسون؛ الکساندر آرنولد، فیلیپس، فابینیو، رابرتسون؛ تیاگو، واینالدوم، جونز؛ ژوتا، صلاح، مانه

لایپزیگ: گولاچی؛ موکیله، اوپامکانو، کلوسترمان؛ آدامز، سابیتزر، کامپل، اولمو، آنجلینو؛ سورلوت، انکونکو

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.