پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

پایان مهلت دادگاه CAS بدون نتیجه

" نه" ایران به شرط تکراری ویزر

" نه" ایران به شرط تکراری ویزر

مهلت یک ماهه دادگاه حکمیت ورزش به فدراسیون ایران و فدراسیون جهانی جودو برای سازش، امروز (شنبه، 26 مهرماه) به پایان رسید؛ آنهم بدون اینکه نتیجه خاصی به دست آید.

ایران ورزشی - مهلت یک ماهه دادگاه حکمیت ورزش به فدراسیون ایران و فدراسیون جهانی جودو برای سازش، امروز (شنبه، 26 مهرماه) به پایان رسید؛ آنهم بدون اینکه نتیجه خاصی به دست آید.

دادگاه رسیدگی به شکایت ایران از فدراسیون جهانی جودو در اعتراص به تعلیق کامل جودوی ایران به بهانه روبه‌رو نشدن ورزشکاران ایران مقابل جودوکاران رژیم صهیونیستی روز ۲۶ شهریور در لوزان سوییس برگزار شد اما بعد از 9 ساعت جلسه، در نهایت قضات دادگاه مهلتی را تعیین کردند تا شاید دو طرف به توافق برسند. در دادگاه حکمیت ورزش (CAS)، قضات در نهایت پس از استماع اظهارات شهود و وکلای دو طرف، به فدراسیون جودوی ایران و فدراسیون جهانی جودو یک ماه فرصت دادند تا به تفاهم برسند، در غیر این‌صورت دادگاه CAS پس از یک ماه رای خود را در خصوص این پرونده اعلام می‌کند که با توجه به شرایطی که در این یک ماه گذشت، ورزش ایران باید منتظر حکم داگاه باشد.

چند روز قبل رضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک تاکید کرد که نشست‌هایی برگزار شده و اقداماتی صورت گرفته که نتیجه‌اش تا صدور حکم اعلام نمی‌شود اما گویا خیلی هم اتفاق خاصی نیفتاده است. نه اینکه کاری انجام نشده باشد. در ان مدت مذاکراتی با فدراسیون جهانی صورت گرفته و نامه نگاری‌هایی انجام شده است اما گویا ویزر، رییس فدراسیون جهانی جودو بر حرف قبلی‌اش پافشاری کرده و شرطی گذاشته که پاسخ منفی مسوولان ایرانی را در پی داشته است.

ویزر عنوان کرده که باید تورنمنتی ترتیب داده شود و جودوکاران ایران و رژیم اشغالگر قدس با هم مسابقه بدهند که این شرط با مخالفت قطعی نمایندگان ایران مواجه شده است. البته نسخه‌ای از این نامه نگاری‌ها در اختیار دادگاه عالی حکمیت ورزش قرار گرفته است و با توجه به روند مذاکرات، دو طرف باید منتظر حکم دادگاه باشند؛ حکمی که حداکثر تا اواسط نوامبر ( آخر آبان ماه) صادر می‌شود.

پیش از برگزاری نشست 26 شهریورماه، اینطور پیش بینی می‌شد که فضای بدی علیه ایران در این پرونده وجود دارد که البته دور از ذهن هم نبود اما با روالی که در جلسه دادگاه طی شد، کمی شرایط تغییر کرده است. البته تبعات مربوط به موضوع نوید افکاری و فشارهای سیاسی علیه ایران وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود که همچنان نگرانی زیادی در مورد این پرونده وجود داشته باشد. البته تحلیل افرادی که از نزدیک با این پرونده سر و کار داشته‌اند، این است که بعید است تعلیق نامحدود برای ایران تعیین شود و در بدترین حالت، ممکن است محدوده زمانی یک تا دو سال محرومیت برای ایران تعیین شود که اگر این اتفاق بیفتد، می‌توان گفت حکم دادگاه خیلی به ضرر ایران نبوده؛ چون شرط فدراسیون جهانی از سوی دادگاه حکمیت رد شده است.

البته همین که حکمی دادگاه حکمیت مبنی بر تعلیق ورزش ایران صادر شود، نشان می‌دهد که در رویدادهای بعدی، ورزش ایران باید با هوشیاری بیشتری حاضر شود و در مواجهه با موضوع رزیم اشغالگر قدس دقت بیشتری را داشته باشد؛ چون ممکن است با استناد به این حکم اتفاق‌های ناخوشایندی در پیش باشد اما رهایی از تعلیق دائمی، یک پیروزی به حساب می‌آید.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.