جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱

سرپرستی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به شهریار ایرانی رسید

جنگ قدرت بالا گرفت/ از تهدید IOC تا بی خیالی همدستان آیان

جنگ قدرت بالا گرفت/ از تهدید IOC تا بی خیالی همدستان آیان

پس از روی کارآمدن مایکل ایرانی و انجام سه تغییر در فدراسیون جهانی در کمتر از 48 ساعت، همچنین تهدید کمیته بین‌المللی المپیک بابت محرومیت وزنه‌برداری از حضور در المپیک‌های آتی، اعضائ هیات اجرایی همراه با سرپرست جدید خود دست به کار شدند و زمان برگزاری کنگره انتخاباتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را تغییر داده و نسبت به وقت قبلی جلو انداختند.

رضاعباسپور- دکتر مایکل شهریار ایرانی عضو انگلیسی هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و رفیق قدیمی تاماش آیان، رییس مستعفی IWF در فاصله 48 ساعت بعد از سرپرستی اینتارات تایلندی، جانشین او شد. خبری جالب و عجیب، که بیانگر بالاگرفتن جنگ قدرت در راس هرم مدیریتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری است. فدراسیون بین‌المللی پرافتخاری که بعد از خداحافظی اجباری تاماش آیان دچار هرج و مرج عجیب و باورنکردنی شد. هرج و مرج وبلبشوی مدیریتی که در عرض کمتر از 9 ماه موجب تغییر 3 سرپرست و بلاتکلیفی این مجموعه در آستانه بازی‌های المپیک 2021 توکیو شده است. حالا اما کرسی ریاست به رفیق قدیمی  تاماش آیان رسیده که البته رگ وریشه‌ای ایرانی دارد، اما بواسطه مهاجرت والدینش به هند و انگلستان از ایرانی بودن فقط شهرتش را به ارث برده است.

یک ایرانی جانشین اینتارات تایلندی شد

اواخر هفته گذشته اورسلا پاپاندریا سرپرست آمریکایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری درحالی شبانه توسط هیات اجرایی برکنار شد و اینتارات تایلندی جانشین او در راس هرم سرپرستی IWF شد که ریاست نایب رییس اول تایلندی فدراسیون جهانی بیشتر از 48 ساعت دوام نداشت. اینتارات تایلندی که خودش در دوره ریاست تاماش آیان با هزار و یک مشکل مالی و محرومیت دوپینگی دست به گریبان بود، بیشتر از 48 ساعت نتوانست جلوی انتقاد آمریکایی‌ها و منتقدان حذف «اورسلای آمریکایی)، همچنین مجموعه کمیته بین‌المللی المپیک که روی او و مجموعه تحت مدیریتش به واسطه مشکلاتی که داشت حساس بودند دوام بیاورد. به همین دلیل خودش عطای سرپرستی جهانی را بعد از 48 ساعت به «مایکل شهریار ایرانی» رفیق قدیمی تاماش آیان و عضو انگلیسی هیات اجرایی فدراسیون جهانی بخشید. والدین مایکل ایرانی جزو ایرانی‌هایی بودند که مذهبشان زرتشی بود و سال‌ها پیش ایران را به مقصد هندوستان ترک کرده و به این کشور که مستعمره انگلستان بود مهاجرت کردند. بنابراین اصلیت مایکل شهریار(ایرانی) است، اما او متولد شهر بمبئی هندوستان است و بزرگ شده در کشور انگلستان. مایکل ایرانی از رفقای قدیمی تاماش آیان رییس مستعفی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری است و سال‌ها است به عنوان نماینده بریتانیا در هیات اجرایی فدراسیون جهانی عضویت دارد.

اعضای هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری که اواخر هفته گذشته یک شبه اورسولا پاپاندرئا رئیس موقت آمریکای خود را حذف کردند همین بلا را درعرض 48 ساعت سر جانشین تایلندی اورسلا آوردند تا این مجموعه که زیر ذره‌بین کمیته بین‌المللی المپیک(IOC) قرار دارد رسما با این هرج و مرجی که در راس هرم تصمیم‌ساز خود حس می‌کند وارد بحران جدیدی شود.  بحرانی‌ که بیانگر «جنگ قدرتی» است که بین گروه‌های مختلف طالب نشستن بر کرسی ریاست فدراسیون جهانی وزنه‌برداری بعد از رفتن تاماش آیان از این مجموعه که بیش از نیم قرن تحت سلطه پدرخوانده بود، درگرفته است. تغییرات عجیب و باورنکردنی که اگر سریعتر با برگزاری انتخابات فدراسیون جهانی و مشخص شدن رییس جدید این مجموعه سروسامان نگیرد و کنترل نشود شاید منتهی به اتفاقاتی تلخ و فاجعه‌ای بزرگتر در این رشته پرافتخار المپیکی شود. البته این تغییر و تحولات اجباری و پرسروصدا موجب شده تا با اصرار کشورهای عضو، مجمع انتخاباتی جهانی زودتر از موعد قبلی برگزار شود؛ انتخاباتی که قطعا می‌تواند به تغییر نگاه منفی کمیته بین‌المللی المپیک نسبت به حضور یا عدم حضور این رشته در بازی‌های المپیک 2024 کمک شایانی کند.

برگزاری انتخابات جهانی در فروردین 1400

پس از روی کارآمدن مایکل ایرانی و انجام سه تغییر در فدراسیون جهانی در کمتر از 48 ساعت، همچنین تهدید کمیته بین‌المللی المپیک بابت محرومیت وزنه‌برداری از حضور در المپیک‌های آتی، اعضائ هیات اجرایی همراه با سرپرست جدید خود فی‌الفور دست به کار شدند و زمان برگزاری کنگره انتخاباتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را تغییر داده و نسبت به وقت قبلی جلو انداختند.

براین اساس و طبق نظر هیات اجرایی فدراسیون جهانی کنگره انتخابی  این مجموعه قرار است طی روزهای ۲۴ تا ۲۷ مارس ۲۰۲۱ (۴تا ۷ فروردین ۱۴۰۰) در لوزان سوییس یا استانبول ترکیه برگزار شود تا تکلیف رییس جدید  و اعضای هیات اجرایی تازه وارد به iwf مشخص شود.

بر همین اساس برنامه زمان‌بندی برگزاری انتخابات فدراسیون جهانی وزنه‌برداری  به شرح زیر است:

روز وروداعضاء مجمع : ۲۳ مارس ۲۰۲۱ (۳ فروردین ۱۴۰۰)

کنگره اصلاح اساسنامه فدراسیون جهانی: ۲۴ تا ۲۵ مارس ۲۰۲۱ (۴تا ۵ فروردین ۱۴۰۰)

 کنگره انتخاباتی: ۲۶ تا ۲۷ مارس ۲۰۲۱ (۶ تا ۷ فروردین ۱۴۰۰)

خروج: ۲۸ مارس ۲۰۲۱ (۸ فروردین ۱۴۰۰)

با توجه یه شیوع ویروس کرونا، هیات اجرایی حق تغییر زمان و مکان برگزاری کنگره انتخاباتی را دارد و در صورت ایجاد تغییرات، به فدراسیون های ملی عضو اطلاع داده می‌شود.

تهدید IOC جدی‌تر شد

سه‌شنبه شب بود که هیات اجرایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری IWF در تصمیمی عجیب رای به اخراج اورسولا پاپاندرئا رئیس موقت این فدراسیون داد، اتفاقی که مطابق انتظار با واکنش تند کمیته بین‌المللی المپیک IOC روبرو شد. این کمیته ضمن ابراز نگرانی بابت سابقه رئیس جدید تایلندی، اعلام کرد که در تصمیم‌گیری خود در ماه دسامبر در مورد برنامه مسابقات المپیک 2024 پاریس قطعا این تغییر و تحول عجیب و غیرکارشناسی رخ داده در مجموعه مدیریتی وزنه‌برداری را در نظر می‌گیرند و این حق را برای خود قایل هستند تا ورزش وزنه‌برداری را اگر شرایط حاکم بر این مجموعه تغییر نکند به طور کامل از برنامه مسابقات المپیک تابستانی کنار بگذارند.

بعد از واکنش تند IOC نسبت به تغییرات غیرمنتظره و یک شبه هیات اجرایی جهانی وزنه‌برداری در بیانیه‌ای اعلام کرد که برکناری پاپاندرئا امری طبیعی بوده و این اتفاق خللی در برنامه‌های این فدراسیون برای مسابقات انتخابی المپیک 2021 و همینطور حضور این ورزش در المپیک 2024 ایجاد نمی‌کند. نکته جالب اینکه در این بیانیه هیچ دلیلی برای اخراج اورسولا پاپاندرئا ارایه نشده بود.

تهدید جدی و مستقیم IOC و برخورد سرد فدراسیون جهانی، جامعه وزنه‌برداری جهان را مجبور به واکنش کرد تا از حذف یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های تاریخ جلوگیری شود. بر همین اساس از صبح روز گذشته خبرهایی در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد حداقل 30 فدراسیون ملی کشورهای مختلف از جمله امریکا و بریتانیا سعی در جمع‌آوری امضا برای اخراج تمام اعضای هیات اجرایی و برگزاری کنگره فوق‌العاده فدراسیون جهانی دارند. حتی گفته می‌شود انگلیسی‌ها برای واکنش نشان دادن به این موضوع به مایکل ایرانی سرپرست جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نیز توصیه کردند که درصورت امکان از سمت خود به نشانه اعتراض استعفاء دهد. حال باید منتظر ماند و دید که در روزهای آتی با توجه به مشخص شدن زمان جدید برگزاری مجمع انتخاباتی جهانی وزنه‌برداری چه شرایطی بر این مجموعه حکم‌فرما خواهد بود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.