جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

صالحی ‌امیری: ظریف رسما نامه اعتراض به اینفانتینو نوشت

صالحی ‌امیری: ظریف رسما نامه اعتراض به اینفانتینو نوشت

رئیس کمیته ملی المپیک معتقد است تصمیم سلب میزبانی از ایران تصمیم سیاسی بود و فشار سیاسی و اقتصادی را به حوزه ورزش وارد کردند

به گزارش ایران ورزشی، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک گفت:

ورزش ایران هویت چهارگانه دارد. وزارت و کمیته ملی المپیک، پارالمپیک، فدراسیون‌ها و رسانه. اگر رسانه نباشد نمی توانیم‌ با جامعه زبان مشترک داشته باشیم.
صالحی امیری افزود:

مقدمات لازم را فراهم کردیم تا کاروان های ایران در بازی‌های پیش رو بدرخشند. تعهد ما به فدراسیون ها ۳۰ میلیارد بود که تا دیروز بیش از ۵۰ میلیارد تخصیص دادیم و تا آخر سال این مبلغ به ۵۵ میلیارد خواهد رسید.
رئیس کمیته ملی المپیک گفت:

به کشتی در سه رویداد، کاراته، ژیمناستیک، هندبال و تکواندو کمک شده است. سعی می کنیم در سال ۱۴۰۰ میزان کمک ها بیشتر شود و فدراسیون‌ها با حداکثر توان در ۶ رویداد حاضر شوند. ارقام بودجه سال ۱۴۰۰ را بعد از ابلاغ بودجه رسانه ای می کنیم.
صالحی ‌امیری با اشاره به توزیع بودجه با شاخص های تعیین شده، عنوان کرد:

در سال ۱۴۰۰ توزیع بودجه با شاخص های جدید خواهد بود و فدراسیون هابه سه دسته تقسیم شدند؛ بر اساس شاخص ها گروه اول المپیکی های خاص ما هستند و در نهایت همه ۵۲ فدراسیون در سه سطح مورد حمایت ما قرار می‌گیرند.
صالحی امیری در پاسخ به سوالی در مورد حمایت از تیم ملی فوتبال امید با وجود اینکه در اساسنامه فدراسیون فوتبال نام کمیته ملی المپیک وجود ندارد، تصریح کرد:

ما صبح در جلسه فوتبال با وزیر ورزش، علی نژاد، عزیزی خادم و خطیب زاده بودیم. تصمیم سلب میزبانی از ایران تصمیم سیاسی بود و فشار سیاسی و اقتصادی را به حوزه ورزش وارد کردند. به دنبال انزوای ایران هستند.
صالحی امیری ادامه داد:

آقای ظریف رسما نامه اعتراض به اینفانتینو نوشت و سلطانی فر هم اعتراض کرده است. ما هم به توماس باخ رییس IOC نامه نوشتیم و اعتراض کردیم. قرار شد فدراسیون فوتبال نیز رسما به فیفا و کنفدراسیون آسیا اعتراض کند و نشست های دو جانبه ای با آنها داشته باشد. این موضوع مسئله ملی است و تمام ظرفیت ملی کشور بسیج شده اند. از نظر ما مسئولیت این بی تدبیری بر عهده شیخ سلمان است و تمام ظرفیت سیاسی و حقوقی بسیج شده اند تا این تصمیم ابطال شود. جلسات داخلی ما در سطوح مختلف ادامه دارد و وزارت خارجه در کنار ما خواهد بود.
رییس کمیته ملی المپیک در مورد نقش کرسی ایران در این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا تصریح کرد:

من اطلاع ندارم و از فردی که صاحب کرسی است، سوال کنید. من به عنوان رییس کمیته ملی المپیک وظیفه داشتم به شورای المپیک آسیا و کمیته بین المللی المپیک اعتراض کنم و موضع گیری رسمی داشته باشم که این کار را انجام دادم. همه باید مسئولیت قبول کنند چون این پروژه ملی است.
صالحی امیری در خصوص تیم امید گفت:

ایران تا سال ۸۶ عضو مجمع فدراسیون فوتبال بود. این حذف بر اساس مناقشه بین مدیران وقت و یک رفتار سلیقه ای بود نه ملی. اگر همه باشگاه ها در مجمع حق دارند ما هم تیم امید داریم که حق رای ما بدیهی است. بخشی از چالش های فوتبال از طریق شورای المپیک آسیا و بین المللی قابل حل است. اینفانتینو عضو هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک است و حق رای دارد. در ایران هم فدراسیون فوتبال در مجمع کمیته حضور و حق رای دارد. با تیم جدید مدیریت فدراسیون فوتبال جلسه داشتم و عزیزی خادم قول داد عضویت کمیته در مجمع فوتبال را به تصویب برساند‌.
صالحی امیری پاسخ به این پرسش که روانشناس در بین کاروان ایران نقش دارد یا خیر، یادآور شد:

مرکز روانشناسی ما بسیار فعال است و اکثر تیم های ما دارای روانشناس هستند و حتی خیلی از قهرمانان به صورت انفرادی با روانشناس صحبت می کنند. در کل بحث حضور روانشناس در تیم های ورزشی جا افتاده است. شاید اعزام روانشناس همراه تیم ها را به صورت قوی نداشتیم اما بازهم برخی تیم ها همراه خود روانشناس برده اند. تمام رشته های المپیکی ما روانشناس دارند اما شیوه های آنها متفاوت است.
صالحی امیری در خصوص جودو گفت:

آنچه اتفاق افتاد یک قدم رو به جلو برای جودو بود اما نباید با فضای احساسی فضای فعلی را تخریب کرد. معتقدیم که جودوی ایران ظرفیت بزرگی است که به جودوی جهان اعتبار می دهد و حذف جودو علاوه بر خسارت به ایران به اعتبار و حیثیت فدراسیون جهانی لطمه می زند. فدراسیون جهانی با تدبیر و استراتژی تعامل حضور مجدد جودو را می پذیرد و جامعه ۹۰ هزار نفری جودو بار دیگر شاهد درخشش خواهد بود

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.