شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

نیمی از مربیان لیگ برتر مدرک حرفه‌ای ندارند

نیمی از مربیان لیگ برتر مدرک حرفه‌ای ندارند
سمیرا شیرمردی
سمیرا شیرمردی

با وجود اینکه اکثر تیم‌های لیگ برتری این فصل دست به کار جالبی زدند و هدایت تیم‌هایشان را به مربیان جوان سپرده‌اند اما فدراسیون فوتبال اعلام کرد، همه سرمربیان لیگ برتری باید مدرک حرفه‌ای داشته باشند تا بتوانند روی نیمکت تیم‌شان بنشینند.

ایران ورزشی: با وجود اینکه اکثر تیم‌های لیگ برتری این فصل دست به کار جالبی زدند و هدایت تیم‌هایشان را به مربیان جوان سپرده‌اند اما فدراسیون فوتبال اعلام کرد، همه سرمربیان لیگ برتری باید مدرک حرفه‌ای داشته باشند تا بتوانند روی نیمکت تیم‌شان بنشینند.

این در حالی است که کلاً 65 سرمربی در ایران مدرک حرفه‌ای دارند که اکثر آنها، خانه‌نشین هستند. در لیستی که فدراسیون فوتبال از مربیان حرفه‌ای اعلام کرد، نام‌هایی چون محمد احمدزاده، حمید استیلی، هومن افاضلی، مسعود اقبالی، سیدوحید امیری، مارکار آقاجانیان، غلامرضا باغ‌آبادی، کوروش برمک، حسین خطیبی، رسول خطیبی، فرهاد پورغلامی، علی‌اکبر پورمسلمی، ناصر مهدی‌پور، سیروس پورموسوی، اردشیر پورنعمت، امیرحسین پیروانی، افشین پیروانی، مهدی تارتار، علی تارقلی‌زاده، مجتبی تقوی، محمد توانایی، مجتبی توتونی، مجید جلالی، حسن جهانپور، حسین چرخابی، فریدون حردانی، جواد حسن‌زاده طبقچی، سیدمجتبی حسینی، علی دایی، حمید درخشان، نادر دست‌نشان، کیومرث دهقانپور، مهدی دین‌ورزاده، رضا رجبی، مجید رضایی، نعیم سعداوی، احمد سنجری، مهرداد شکاری، مجید صالح، محمدحسین ضیایی، ذکرعلی طهماسبی‌زاده، رضا عابدیان، نادر عربی، محمود فکری، امیر قلعه‌نویی، کریم قنبری‌زاده، فراز کمالوند، یحیی گل‌محمدی، اصغر مازیار، محمد مایلی‌کهن، اکبر محمدی، محمود محمودی‌نیا، علی‌اصغر مدیرروستا، صمد مرفاوی، حمید مطهری، علیرضا منصوریان، رضا مهاجری، محمد مومنی، اکبر میثاقیان، هادی طباطبایی، میرمسعود میرزاده، مجید نامجومطلق، داود مهابادی، مسعود نظرزاده و عبدالله ویسی به چشم می‌خورد.

در این میان، تنها سیروس پورموسوی، مجتبی حسینی، رسول خطیبی، محمود فکری، امیر قلعه‌نویی، یحیی گل‌محمدی، علیرضا منصوریان و عبدالله ویسی سرمربی تیم‌های لیگ برتری هستند اما افشین پیروانی و علی‌اصغر مدیرروستا سرپرستی تیم‌های لیگ برتری پرسپولیس و پیکان را به عهده دارند، اکبر محمدی هم مدیرعامل باشگاه پیکان شده. ضمن اینکه صمد مرفاوی، مجتبی توتونی و حمید مطهری دستیار سرمربیان لیگ برتری هستند و البته رضا مهاجری و داود مهابادی هم در لیگ یک مشغول به کار هستند. به این ترتیب حدود 50 مربی که مدرک حرفه‌ای دارند، بدون تیم ماندند که در این میان مربیانی چون مجید جلالی، هومن افاضلی، فراز کمالوند، اکبر میثاقیان و شاید یکی و 2 مربی دیگر منتظر پیشنهاد تیم‌های بحران‌زده در میان فصل می‌مانند و بقیه امید چندانی به تیمداری ندارند. به این ترتیب می‌شود گفت حدود 40 مربی که مدرک حرفه‌ای دارند، خانه‌نشین شده‌اند و مربیگری نمی‌کنند که بیش از نیمی از آنها حتی به عنوان کارشناس هم در فوتبال حضور ندارند. این در حالی است که مربیان زیادی در لیگ برتر بدون مدرک هستند و البته کارشناس‌های زیادی هم به برنامه‌های مختلف تلویزیونی و دیگر رسانه‌ها دعوت می‌شوند که حتی مدرک درجه A ندارند. در لیگ برتر، با توجه به اینکه تنها 8 سرمربی دارای مدرک حرفه‌ای هستند، بقیه مربیان برای نشستن روی نیمکت تیم‌شان مشکل دارند. از جمله این مربیان می‌توان به مهدی رحمتی، ابراهیم صادقی، محرم نویدکیا، محمد ربیعی، وحید بیاتلو، رحمان رضایی، جواد نکونام و وحید فاضلی اشاره کرد. البته اکثر این مربیان مدرک درجه A آسیا را دارند اما با توجه به اینکه اعلام شد در فصل بیستم فقط مربیانی که دارای مدرک حرفه‌ای مربیگری هستند، می‌تواند سرمربی باشند، حالا این سرمربیان با مشکل مواجه خواهند شد که باید دید برای این مسأله چه راه‌حلی پیدا خواهند کرد.

مثلاً محرم نویدکیا که حتی مدرک درجه A آسیا را هم ندارد، از مجتبی توتونی به عنوان دستیار استفاده کرده تا به عنوان سرمربی معرفی شود و خودش مربی باشد اما طبق اعلام فدراسیون، دستیاران سرمربیان لیگ برتری هم باید مدرک درجه A آسیا داشته باشند که به این ترتیب مربیانی مثل نویدکیا و رحمتی با مشکل مواجه خواهند شد. قرار است رحمتی با کارت بازیکنی (دروازه‌بانی) در لیست تیم حضور داشته باشد و روی نیمکت شهرخودرو بنشیند که با توجه به شرایط متفاوت محرم نویدکیا، احتمالاً نام این سرمربی باید به عنوان سرپرست رد شود تا بتواند روی نیمکت بنشیند و هدایت سپاهان را به عهده داشته باشد. اگرچه دادن فرصت به مربیان جوان خیلی خوب است و می‌تواند به آینده مربیگری فوتبال ایران کمک کند اما بدون شک این شرایط، دور زدن قانون است و به ضرر فوتبال.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.