دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

سکوت؛ تنها واکنش به چندین ماه تعلل

اساسنامه‌های ورزش معطل شورای نگهبان/ فرصتی برای سواستفاده برخی مدیران

اساسنامه‌های ورزش معطل شورای نگهبان/ فرصتی برای سواستفاده برخی مدیران

طولانی شدن روند تایید اساسنامه فدراسیون های ورزشی در شورای نگهبان باعث شده همچنان ضعف های موجود در اساسنامه قبلی، زمینه سواستفاده برخی افراد را فراهم آورد.

ایران ورزشی - اساسنامه فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک ماه‌هاست در شورای نگهبان مانده و انگار قرار نیست بالاخره مهر تاییدی بر این اساسنامه‌ها زده شود. اساسنامه فدراسیون‌ها از آذر سال قبل پس از بررسی در کمیسیون اجتماعی هیات دولت به شورای نگهبان رفت و از آن زمان به بعد، واکنش مشخصی را در پی نداشته است. حداقل مسوولان وزارت که این را می‌گویند و تاکید دارند که ایرادی هم گرفته نشده اما در مورد اساسنامه کمیته ملی المپیک شرایط فرق می‌کند. شورای نگهبان به بندهایی ایراد گرفته اما کمیته ملی المپیک خود را کنار کشیده و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، پیگیر موضوع است؛ اما نکته قابل توجه این است که بخش‌هایی از این اساسنامه اجرا شده؛ مثل تغییر دبیرکل و خزانه دار و البته ترکیب هیات اجرایی بر اساس این اساسنامه چیده شده است.

با این حال ممکن است در روزها و ماه‌های آینده دردسرهایی از این زاویه برای کمیته ایجاد شود اما چون پای یک نهاد بین المللی وسط است، کار کمی سخت شده و هر نوع اختلاف داخلی، می‌تاوند بازخوردی بین المللی داشته باشد؛ البته اگر خوب مدیریت نشود.

در کنار این اساسنامه، موضوع ورزشی دیگری که در شورای نگهبان، معطل مانده، اساسنامه فدراسیون‌هاست که مسئله پراهمیت تری به حساب می‌آید. چراکه این اساسنامه نوشته شده تا جلوی یکسری اتفاق‌های عجیب در فدراسیون ها گرفته شود و تا تایید نشود، امکان اجرایش وجود ندارد. اما بیشتر از 10 ماه است که این اساسنامه نتوانسته تایید شورای نگهبان را بگیرد.

گفته می‌شود با توجه به مسائل حساس کشور و موضوع کرونا، این موضوع دغدغه اصلی شورا نبوده اما شاید مسائل دیگری در میان است. به هر حال هر چه که هست، طولانی شدن روند تایید این اساسنامه باعث شده همچنان ضعف های موجود در اساسنامه قبلی، زمینه سواستفاده برخی افراد را فراهم آورد. مثل اتفاقی که در مجمع دوومیدانی افتاد و ترکیب مجمع و روابطی که بین روسای هیات ها و رییس سابق فدراسیون وجود داشت، باعث شد نتیجه‌ای رقم بخورد که تعجب خیلی‌ها را در پی داشته باشد؛ با ترکیب قبلی، حق رای اصلی با روسای هیات هاست نه اهالی فنی یک رشته و این موضوع آسیب‌های زیادی داشته و دارد. در اساسنامه جدید شرایط فرق کرده و تعداد اعضای مجمع اضافه شده و در این صورت فردی که رییس فدراسیون است، با فرستادن چند رییس هیات به سفر، نمی‌تواند حضور خودش در یک فدراسیون را ادامه دار کند.

البته این اساسنامه بخش‌های زیادی دارد که می‌توان مورد نقد قرار داد اما حتما بخش های مثبتی هم دارد که نمی‌توان راحت از کنارش گذشت و به همین خاطر این انتظار وجود دارد که زودتر از شورای نگهبان خارج شود.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.