سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

پرسش‌های بی‌پاسخ اقتصادی در پرسپولیس

قهرمانی با جیب‌های خالی

قهرمانی با جیب‌های خالی

در پرسپولیس در این سال‌ها پول به هیچ وجه کم نبوده. آنها پول داشتند و به اندازه کافی هم داشتند اما این پول از کجا سردرآورده است؟

سامان موحدی راد - از باشگاه پرسپولیس اخبار امیدوارکننده‌ای به گوش می‌رسد و گویا بخش مهمی آنچه باشگاه را تهدید می‌کرد و خیال هواداران را هم ناراحت کرده بود برطرف شده و احتمالاً خبری از کسر امتیاز نیست و همچنین ستاره‌های تیم هم ماندنی شده‌اند اما با همه اینها چرا وضعیت پرسپولیس به عنوان موفق‌ترین و پولسازترین باشگاه ایرانی در سال‌های اخیر چنین است که برای برآمدن از پس مخارج طبیعی چون پرداخت به مربی یا بازیکنانش بازمانده است؟ باشگاهی که در 5 سال اخیر چهار قهرمانی لیگ را تجربه کرده و دوباره به فینال آسیا رسیده چطور چنین بی‌پول است که برای مخارج یومیه‌اش پای هوادارانش به خیابان باز می‌شود؟

باید قبول کنیم که برای پرسپولیس در این سال‌ها پول به هیچ وجه کم نبوده. آنها پول داشتند و به اندازه کافی هم داشتند اما این پول از کجا سردرآورده است؟ این سؤالی است که مدیریت پرابهام این باشگاه و مهم‌تر از آن کسانی که این مدیران را گمارده‌اند باید به آن پاسخ دهند. همه می‌دانیم که سازوکار مالی فوتبال ایران چندان درست و دقیق نیست. قراردادهای غیرشفاف، وجود ابهامات بزرگی در محل درآمد باشگاه‌ها که مهم‌ترینش مسأله حق‌پخش است و مسائل دیگر موجب شده تا تیم‌های فوتبال در ایران خیلی کمتر از آنچه واقعیت دارد درآمد داشته باشند. از سوی دیگر جریان‌های پول ناشناس هم در فوتبال ایران کم نیست. به مدد مدیریت عالی تیم‌هایی که در این ماه‌ها دیده‌ایم که هر بار با بروز مشکلی مالی و شکایتی در  FIFA، باشگاه‌های بی‌پول ایرانی کاسه چه‌کنم به دست گرفته‌اند و در نهایت از خزانه غیبی پول به حسابشان واریز شده و توانسته‌اند از پس مشکلات‌شان برآیند. همین‌ها به خوبی نشان می‌دهد که وضعیت جریان مالی در فوتبال ایران چه میزان در مسیر اشتباه است و همین اشتباه بودن فرصت را برای افراد ناسالم ایجاد می‌کند تا در آن رشد و نمو پیدا کنند.

با همه اینها که می‌دانیم باز هم احتمالا قبول دارید که وضعیت باشگاه پرسپولیس از همه باشگاه‌های ایرانی بهتر است. آنها 4 قهرمانی لیگ را در کارنامه دارند. اما این 4 قهرمانی چقدر پول به حساب باشگاه ریخته است؟ فینال قبلی و این فینال چطور؟ باشگاهی که در استخدام بازیکن در این سال‌ها بسیار محتاط بوده و رفت و آمد به آن کم بوده با همه درآمدهای این سال‌هایش چه کرده است؟ چرا وضعیت آنها مثل استقلال بحرانی است در حالی که آنها درآمد بیشتری داشته‌اند؟ پاسخ ساده است.

در یک ساختار مریض که بر فوتبال ایران حاکم است، مهم نیست شما چه میزان درآمد درآورید. همیشه باید دست‌تان جلوی دیگران دراز باشد. همیشه باید ناله کنید و از نداری حرف بزنید و احساسات هواداران را هم به کار بگیرید چون در غیر این صورت شما یک مدیر موفق هستید که از پس هزینه‌های باشگاه خودتان برمی‌آیید و اگر شما چنین مدیری باشید هیچ‌گاه سر از مدیریت باشگاه‌های ایرانی در نمی‌آورید.


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.