پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

مقابل پورتو خدا مرا هدایت کرد

عابدزاده: قبل از پنالتی به تلس گفتم چه خبر؟ با منچستر بستی؟

عابدزاده: قبل از پنالتی به تلس گفتم چه خبر؟ با منچستر بستی؟
امیر اسدی

من در این پنج فصلی که پرتغال هستم برای اولین بار در زمین پورتو بازی می‌کردم. قبلاً همیشه در خانه مقابل پورتو به میدان می‌رفتم، چون چند بار مصدوم بودم یا در جام ملت‌ها حضور داشتم و گاهی اوقات هم تصمیم سرمربی بود که بازی نکنم

ایران ورزشی: امیر عابدزاده حالا به یک دروازه‌بان کامل تبدیل شده. او در پرتغال می‌درخشد و همین مسأله او را به یکی از مهم‌ترین لژیونرهای فوتبال ایران بدل کرده. دروازه‌بانی که خوب می‌داند چه زمانی از دروازه خارج شود، چه موقع تمرکز بازیکن حریف را بر هم بزند و چگونه در صدم ثانیه دروازه ماریتیمو را از شلیک‌های سهمگین بازیکنان حریف نجات بدهد. نمونه‌اش بازی با پورتو که در ثانیه‌های پایانی توانست با صحبت‌هایی که انجام داد، تمرکز الکس تلس- ستاره سابق پورتو و فعلی منچستریونایتد – را بر هم بریزد و ضربه او را با یک سوپر سیو تماشایی مهار کند. با امیر عابدزاده که روش جدیدی را در زندگی برگزیده و این روزها به خدا نزدیک‌تر شده، بعد از مدت‌ها سکوت صحبت کردیم. دروازه‌بانی که معتقد است خدا نقش بسیاری در موفقیت‌هایش داشته و او را به جایی که حالا حضور دارد، هدایت کرده است.  

 
اول از همه دوست دارم درباره موفقیت‌های اخیرت صحبت کنی. اینکه همچنان جزو بهترین دروازه‌بان‌های لیگ پرتغال هستی و چه اتفاقی رخ داده که در اوج قرار داری؟
    خدا را شکر می‌کنم بابت فصل خوب. فکر می‌کنم فصل خیلی خوبی را پشت سر گذاشتم و جزو بازیکنان برتر لیگ پرتغال بودم. این باعث افتخار من است و خیلی دوست دارم این روند را ادامه بدهم و مردم را خوشحال کنم. همه اینها لطف خدا است، چون خیلی به خدا توکل کردم. احساس می‌کنم فصل قبل خیلی به خدا نزدیک‌تر بودم و باورهای قوی باعث این اتفاقات شد و خیلی از او متشکرم. این روندی را که در پیش گرفته‌ام از چند فصل قبل آغاز کرده‌ام و خیلی دوست دارم ادامه‌ پیدا کند. فکر می‌کنم با مسیری که پیش گرفته‌ام می‌توانم به اهدافی که در ذهن دارم برسم و بهتر از اینها هم باشم.
 
خلاصه بازی‌های ماریتیمو را که نگاه می‌کنیم، تو عملکرد خیره‌کننده‌ای ارائه می‌دهی. یعنی توپ مدام سمت دروازه شما می‌آید و مجبوری سیوهای اثرگذار زیادی انجام بدهی. چرا این اتفاق رخ می‌دهد و چه دلیلی دارد که تیم شما اینقدر تحت فشار قرار می‌گیرد؟
    امسال با توجه به اینکه مربی‌مان را دوباره عوض کردیم، تیم جدید با افکار جدید تشکیل شده است. مربی قبلی ما به باشگاه آلمریا در اسپانیا رفت و هدایت آن تیم را برعهده گرفت. برخی بازیکنان هم تازه از تیم جدا شده‌اند و دفاع چپ و راست و هافبک‌ها هم تغییر کرده‌اند. علی علیپور هم در خط حمله به تیم ما اضافه شده که می‌تواند کمک زیادی به ماریتیمو کند. تیم‌مان به نوعی نو شده، بخصوص با تفکر متفاوت مربی جدید. سبک بازی‌مان کمی با پارسال فرق می‌کند و همانطور که خودتان هم می‌گویید توپ زیاد سمت دروازه ما می‌آید. فکر می‌کنم این یکی از دلایلی است که باعث شده من هم بیشتر از همیشه عملیات سیو و دور کردن موقعیت حریف از دروازه‌ام را انجام بدهم.
 
کمی هم آماری صحبت کنیم. تو در سه هفته 16 سیو تأثیرگذار به نام خودت ثبت کردی و از این حیث در جایگاه نخست بهترین دروازه‌بان‌های لیگ پرتغال قرار گرفتی. کمی هم درباره این ارقام و اعداد صحبت کن.
    تا هفته سوم بیشترین سیوها را داشتم اما باید بگویم من همیشه تلاش خودم را به بهترین شکل انجام می‌دهم اما هر بازی شرایط خودش را دارد. مثلاً بازی با تونده‌لا پنج، شش توپ سمت دروازه ما آمد و از دقیقه 30 هم ده نفره شدیم. خب من باید بازی را نگه می‌داشتم تا بچه‌ها بتوانند استراحت کنند. یا بازی با پورتو که فشار روی ما زیاد بود اما توانستم سربلند از زمین خارج شوم. چون لیگ پرتغال فوق‌العاده رقابتی است، همه تیم‌ها حرف برای گفتن دارند و تیمی نیست که از پیش بازنده باشد. می‌بینید که تیم ما در زمین پورتو حریف قدرتمندش را شکست می‌دهد. من هم به عنوان دروازه‌بان باید شرایط خودم را با توجه به نوع بازی حریف و عملکرد بازیکنان خودی وفق بدهم. باید بدانم نسبت به فشاری که روی دروازه من ایجاد می‌شود چه برخوردی داشته باشم و چگونه عمل کنم. باید تجربه کسب کنم، پخته‌تر از این بشوم و یاد بگیرم که چطور می‌توانم به تیمم در هر بازی کمک کنم.
 
اما این دلیل نمی‌شود که اینقدر توپ سمت دروازه تو بیاید. تیم‌تان ضعیف شده یا هنوز به ثبات نرسیده است؟
    فکر نمی‌کنم تیم ما از لحاظ دفاعی ضعیف شده باشد. مربی جدید است و در این سه چهار بازی اخیر، چند بار سیستم را تغییر داده. فکر می‌کنم هنوز روش اصلی بازی را انتخاب نکرده‌ایم و او دارد همچنان آزمایش می‌کند. بازی با پورتو دفاعی بودیم و چشم به ضدحمله داشتیم. یا بازی با تونده‌لا که هجومی بودیم اما اخراجی دادیم و تیم تحت فشار قرار گرفت. هنوز به آن ثباتی که مد نظر داریم نرسیده‌ایم و همین مسأله شاید در به وجود آمدن موقعیت‌های زیاد روی دروازه ماریتیمو نقش زیادی داشته باشد. من هم باید خوب کار کنم و بین دروازه‌بان‌ها مثل حالا بیشترین سیو را داشته باشم تا همچنان تیم ما هم به همین روند رو به رشد ادامه بدهد.
 
بازی شما با پورتو یکی از حساس‌ترین دیدارهای فصل بود. بخصوص که شما بعد از سال‌ها موفق شدید حریف را در خانه خودش شکست بدهید. درباره این بازی و اینکه چطور به پیروزی رسیدید، توضیح می‌دهی؟
    بازی با پورتو هم خب خیلی به خدا نزدیک‌تر شدم و دیگر خودم را دست او سپردم. به چشم دیده‌ام که خدا هدایتم می‌کند. وقتی یک جریانی در من هست که در طول بازی هدایت می‌شوم، جلویش را نمی‌گیرم. همان تصمیمی را که می‌آید را می‌گیرم. من فصل قبل و مقابل براگا هم پنالتی حریف را مهار کردم اما در سکوت و با آرامش کامل. این بازی اما هدایت شدم که تمرکز بازیکن حریف را به هم بزنم. واقعاً هم پنالتی نبود و داوران همیشه به تیم‌های بزرگ پرتغال کمک می‌کنند. چون فشار زیادی روی آنها هست اما باور کنید آن صحنه به هیچ وجه پنالتی نبود. 10 دقیقه هم وقت اضافه گرفتند و به نوعی می‌خواستند آنها را به نتیجه دلخواه برسانند اما خواست خدا بود که ببریم.
 
وقت زدن ضربه پنالتی از سوی الکس تلس، اتفاقات جالبی رخ داد. اتفاقاتی که تو در متن آن بودی و خواستی با صحبت‌هایت تمرکز بازیکن حریف را بر هم بزنی. دوست دارم خودت درباره تمام آن اتفاقات برای‌مان بگویی.
    با توجه به اینکه بازیکن پورتو هم همه پنالتی‌های‌شان را می‌زد، به این سمت هدایت شدم که بروم و با او صحبت کنم. موقعی که داشتند VAR  را چک می‌کردند که ببینند پنالتی هست یا نه، با الکس تلس صحبت کردم و به او گفتم تبریک می‌گویم، بستی با منچستر و کی به انگلیس می‌روی و دیگر چه خبر؟ او به من می‌گفت دست نزن، په په آمد هل داد و مارگا همینطور. یک جو عجیبی به وجود آمد و فکر می‌کنم توانستم روی او تأثیر بگذارم. بعد هم لحظه زدن ضربه آن حرف‌ها را به تلس زدم و خدا را شکر تأثیر خودم را روی او گذاشتم. خوشبختانه به تیمم کمک کردم که بازی را ببریم. این را هم به شوخی بگویم که برای مهدی هم خوب شد پنالتی‌زن اول‌شان، پنالتی را خراب کرد و به منچستریونایتد رفت. حالا طارمی این شانس را دارد که با توجه به پنالتی‌های فراوانی که می‌گیرد، خودش هم ضربات را بزند.
 
اگر اشتباه نکنم نخستین بازی تو در زمین پورتو با پیروزی مقابل این تیم به اتمام رسید. درست است؟
    درست می‌گویید. من در این پنج فصلی که پرتغال هستم برای اولین بار در زمین پورتو بازی می‌کردم. قبلاً همیشه در خانه مقابل پورتو به میدان می‌رفتم، چون چند بار مصدوم بودم یا در جام ملت‌ها حضور داشتم و گاهی اوقات هم تصمیم سرمربی بود که بازی نکنم. خوشحالم که توانستیم تاریخ‌ساز شویم و نام ماریتیمو را مطرح کنیم. خودم هم حس می‌کنم توانستم به ماریتیمو کمک کنم تا فصل را خوب شروع کنیم.
 
علی علیپور هم به ماریتیمو آمد و به نوعی از تنهایی درآمدی. درباره انتقال او به ماریتیمو چه نظری داری؟
    برای علیپور خیلی خوشحالم. به نظرم تصمیم خوبی گرفت که در فوتبال خودش را به یک چالش جدید کشاند. علیپور می‌خواست خودش را در اروپا محک بزند و به نظرم تصمیمی منطقی گرفت که به لیگ پرتغال آمد. با او که حرف می‌زدم می‌گفت پیشنهادهای دیگری هم از کشورهای مختلف اروپایی داشته اما خوشحالم که در لیگ پرتغال یک بازیکن ایرانی دیگر هم آمده و او چنین تصمیمی گرفته است. من بعد از پنج سال حضور در پرتغال، حالا یک هم‌تیمی ایرانی دارم و از این جهت واقعاً خوشحالم. تا جایی که بتوانم هم سعی دارم به علیپور کمک کنم. بخصوص که من با شرایط فوتبال پرتغال، زبان این کشور و کلاً جو شهر مدیرا آشنا هستم و می‌توانم او را در هر زمینه‌ای کمک کنم. علی هم از وقتی آمده سعی کرده خودش را با شرایط تیم و شهر وفق بدهد، اگر چه شاید کمی زمان ببرد تا او در تیم جا بیفتد. چون اردوی پیش فصل را حضور نداشته و سخت است که خیلی زود بتواند به جایگاهی که در ذهنش دارد برسد. مهاجم دیگر ما در تمام تمرینات پیش فصل و اردوها حضور داشته و چهار گل هم در لیگ زده. من اما به توانایی‌های علیپور ایمان دارم و همه هم در تمرینات دیده‌اند که او چه مهاجم خوبی است. شک ندارم که می‌تواند امسال موفق باشد و به ماریتیمو خیلی کمک کند.
 
در نقل و انتقالات اخبار بسیاری درباره جدایی تو از ماریتیمو و حضورت در لیگ‌های مختلف شنیده شد. چه اتفاقی افتاد که در پرتغال ماندی تا همچنان برای ماریتیمو بازی کنی؟
    درباره پیشنهادها باید بگویم بله، درخواست‌های زیادی بود. هم باشگاه‌هایی از ترکیه و هم اسپانیا اما خب خوشحالم به این خاطر که همه چیز را سپردم به خدا تا بهترین تصمیم را برای من بگیرد و همینطور هم شد. شاید اگر تیمم را عوض می‌کردم درخشش ابتدای فصل را در لیگ‌ها و باشگاه‌های دیگر نداشتم. بخصوص که تمرینات آماده‌سازی اکثر تیم‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا کوتاه بود و پیشنهادهای من هم زمانی به دستم رسید که نزدیک شروع فصل بودیم. به همین دلیل قطعاً بهترین تصمیم را نمی‌توانستم بگیرم و همین مسأله باعث شد تا این فصل هم در ماریتیمو باشم.
 
اهداف ماریتیمو برای این فصل را تشریح می‌کنی؟ چه هدفی دارید و چه رتبه‌ای را نشانه گرفته‌اید؟
    فصل را عالی شروع کرده‌ایم، چون سال قبل نتوانستیم استارت خودمان را خوب بزنیم. دو پیروزی ارزشمند و پشت سر هم آوردیم و پورتو را برای اولین بار در زمین خودش شکست دادیم.  معتقدم با اینکه دو باخت آورده‌ایم اما فصل خوبی را رقم زده‌ایم. قصدمان این بود که سومین برد متوالی را به دست بیاوریم اما این اتفاق رخ نداد. باید سرمان را بالا نگه داریم و سعی کنیم بازی بعدی که یکشنبه برگزار می‌شود را ببریم تا دوباره خودمان را در جدول بالا بکشیم. فکر می‌کنم هر چقدر بتوانیم در نیم فصل اول امتیاز جمع کنیم، می‌توانیم مثل سه فصل قبل که به لیگ اروپا رفتیم، در این تورنمنت حضور داشته باشیم. تیم ما پتانسیل بالایی دارد و باید نهایت استفاده را از تمام بازی‌ها بکنیم. مثلاً بازی قبل یک بر صفر جلو بودیم اما بچه‌ها تمرکز خود را از دست دادند و با دو گلی که خوردیم، سه امتیاز را به حریف دادیم. باید بتوانیم امتیازها را جمع کنیم، چون در خودمان می‌بینیم که امسال خیلی بهتر از دو فصل قبل نتیجه بگیریم و جایگاه بهتری را به خودمان اختصاص بدهیم.  
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.