شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

علیرضا مرزبان: قهرمان لیگ روز آخر مشخص می‌شود و امیدوارم سپاهان باشد

علیرضا مرزبان: قهرمان لیگ روز آخر مشخص می‌شود و امیدوارم سپاهان باشد

مربی تیم سپاهان در مورد شرایط این تیم و اهداف پیش رو در سال جدید صحبت کرد.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از ایلنا، علیرضا مرزبان، مربی تیم سپاهان توانسته در بازگشت به این تیم بازهم عملکرد خوبی از خودش در این مجموعه به جا بگذارد و در کنار محرم نویدکیا کادر خوبی تشکیل دادند که حاصلش صدرنشینی این تیم در لیگ برتر است. گفتگوی او به شرح زیر است:

* عملکرد سپاهان در سال 99 در مجموع چطور بود؟

در مورد عملکرد سال 99 سپاهان می‌توانم از مقطعی که محرم نویدکیا هدایت این تیم را بر عهده گرفت توضیح دهم که نویدکیا از ابتدا فلسفه روشنی برای فوتبال مورد نظر خودش داشت و برای آن برنامه ریزی کرد که یک فوتبال مالکانه و سرعتی بود که تماشاگرپسند باشد. متاسفانه ما شروع خوبی نداشتیم و در 5 بازی اول 2 شکست داشتیم و شرایط خوبی نبود ولی پس از آن به خاطر اعتماد و اعتقاد کاری که داشتیم شرایط را پیش بردیم و سنگ‌های کوچکی که داشتیم را روی هم گذاشتیم و توانستیم تیم را در بخش های مختلف ارتقاء دهیم. برای مثال بحث بدنسازی را داشتیم که هر روز روی آن کار کردیم و بهتر و بهتر شدیم یا در بحث اعتماد به نفس بازیکنان نیاز به کار داشتیم چرا که تیم فصل قبل سهمیه آسیایی نگرفته بود و آن اعتماد را باید به بازیکنان بر می‌گرداندیم. در مجموع سال 99 برای سپاهان از نقطه تاریکی آغاز شد ولی هرچه جلوتر رفتیم اوضاع بهتر و بهتر شد و خدا را شکر در حال حاضر وضعیت رضایت بخشی در تیم وجود دارد که جای بهتر شدن هم در آن وجود دارد.
* چه شد که تصمیم گرفتید به ایران و سپاهان برگردید و در کادرفنی این تیم کنار نویدکیا فعالیت کنید؟

همکاری با محرم نویدکیا کیفیت خوبی را دارد. چرا که محرم از طرفی هم انسان با شخصیتی است و از طرف دیگر باهوش است و زمانی که بازی می‌کرد هم دست راست ما در تیم بود. لذت خوبی در همکاری با این تیم وجود دارد چرا که علاوه بر محرم یک مجموعه خوبی داریم از افرادی که قبلاً با آنها کار کردم و به جز محرم، محمود کریمی و رحمان احمدی هم هستند که قبلاً به عنوان بازیکن در مجموعه سابقه همکاری با آنها را داشتم و در کنار آنها افرادی که با آنها تجربه همکاری نداشتم. از میگوئل تکسیرا گرفته تا علی ربانی و بهادرانی که تجربه جالبی در همکاری با آنها داریم. در کل محرم نویدکیا زمانی که بازیکن بود هم دیدی فراتر از یک بازیکن داشت و همیشه با دید باز بحران های درون تیم را می‌دید و برای رفع آنها تلاش می‌کرد و از همین رو من آینده روشنی در مربیگری برای او متصورم.
* آیا پذیرفتن همکاری با محرم نویدکیا با توجه به اینکه تجربه مربیگری نداشت برای شما یک تصمیم ریسکی نبود؟

کاری که ما ما محرم انجام دادیم طبقه بندی وظایف و مسئولیت ها بود که به خوبی انجام شد. من بر حسب شناختی که از محرم نویدکیا و شخصیت فوق العاده او داشتم این مسئولیت را در تیم قبول کردم و با توجه به این شناخت هیچ ریسکی در این انتخاب من نبود و اینکه دید فوتبالی و فلسفه کاری نویدکیا و استراتژی او را به خوبی می‌شناختم و ما می‌توانیم شرایط انسانی خوبی کنار هم داشته باشیم و دوستی ریشه‌داری برای ما وجود دارد که می‌توانیم به هم اعتماد کنیم و از این جهت می‌گویم هیچ ریسکی این وسط وجود نداشت و با کمال میل این موضوع را پذیرفتم.
* و حالا با یک سپاهان مدعی قهرمانی طرفیم که صدرنشین لیگ برتر است. آیا در سال 1400 قهرمانی این تیم را شاهد خواهیم بود؟

سپاهان در کنار پرسپولیس و استقلال و حتی می‌توانم بگویم تراکتور و فولاد یکی از مدعیان قهرمانی است که می‌تواند به آن دست پیدا کند. ما مسیر سختی در پیش داریم و خیلی خوب از این موضوع آگاهیم و باید برای آن آماده باشیم. من فکر می‌کنم تکلیف قهرمانی در لیگ امسال در روز آخر مشخص خواهد شد و پتانسیل این را داریم که قهرمان شویم و امیدوارم بتوانیم این عنوان را به هواداران در پایان فصل هدیه بدهیم.
* جذب احسان حاج صفی یک جورهایی بمب نقل و انتقالات زمستانی محسوب می‌شود. با حضور او چقدر در پیش‌برد برنامه‌هایتان جلو افتادید؟

اینکه احسان حاج صفی به ما اضافه شد موضوع مثبتی است. چرا که او به واسطه شخصیت بزرگی که دارد و اینکه کاپیتان تیم ملی است و عقبه‌ای که در سپاهان دارد با اضافه شدنش به مجموعه این احساس را بیشتر القا می‌کند که سپاهان یک مجموعه و یک خانواده بزرگ و حرفه‌ای است که می‌خواهد دوباره افتخارات خودش را تکرار کند و تجربه و شخصیت او می‌تواند در این مسیر خیلی به ما کمک کند.
* یکی از اتفاقات تلخ سال 99 برای شخص شما فکر می‌کنم از دست دادن کرانچار بود که رابطه نزدیکی با هم داشتید.

از دست دادن کرانچار واقعا مسأله دردناکی است. ما با این دوست عزیز خاطرات خوبی داشتیم دو دوره همکاری مشترک با هم داشتیم و حتی در تیم ملی مونته‌نگرو همکار بودیم و در جام ملت‌های اروپا مربیان بزرگی را شکست دادیم و نتایج خوبی که کسب کردیم ما را به هم نزدیک و نزدیک‌تر کرد و حتی از شکست ها هم توانستیم به خوبی درس بگیریم و این نزدیکی بین ما بیشتر شود. کرانچار یک آدم بزرگ و یک دوست خیلی خوب بود که مثل عضوی از خانواده برای من محسوب می‌شد و درک می‌کنم فقدان او برای خانواده و نزدیکانش چقدر می‌تواند تلخ باشد و خودم جای خالی او را کنارم احساس می‌کنم. او انسان فداکار و از خود گذشته‌ای بود و کسی بود که دوستی را می‌شناخت و رفیق بازی را به خوبی بلد بود. روحش شاد باشد.
* اوضاع تیم ملی را چطور می‌بینید؟ فکر می‌کنید بتوانیم به جام جهانی صعود کنیم؟

برای رفتن سراغ تیم ملی ما باید ابتدا یک فلسفه روشن و مشخص بر اساس تفکرات سرمربی تیم ملی و آنالیز نقاط ضعف و قوتن حریفان داشته باشیم و بر اساس این تفکرات بازیکنانی که عملکرد خوبی در لیگ داشته‌اند را دعوت کنیم و کسانی را انتخاب کنیم که بهتر می‌توانند تفکرات سرمربی تیم ملی را که بر اساس آنالیزهای انجام شده شکل گرفته در زمین پیاده کنند. امیدوارم تیم ما بتواند با عبور از این مرحله و مرحله بعدی راهی جام جهانی شود چرا که ایران به واسطه مردم بزرگی که دارد و تاریخچه و فرهنگ غنی خود همیشه در جام جهانی حاضر باشد و پرچم و رنگ پیراهن ایران همیشه در این عرصه جهانی به دنیا نشان داده شود و این حق را برای مردم کشورم قائلم و امیدوارم و حدس می‌زنم که بتوانیم به جام جهانی صعود کنیم.
* و سوال پایانی. آرزوی شما برای سال جدید؟

آرزویم برای سال جدید سالی بدون فقر و گرسنگی است. امیدوارم صلح در سراسر جهان شکل بگیرد و در جهانی که فقط در یک غاره آن سالی 8000 کودک به دلیل گرسنگی از دنیا می‌روند دیگر شاهد چنین مشکلی نباشیم. امیدوارم دولت ها بیشتر از آنکه برای سلاح پول هزینه می‌کنند برای انسانیت هزینه کنند و امیدوارم این پاندمی از بین برود و تکنولوژی بیشتر به انسان‌ها فکر کند تا بدست آوردن پول. امیدوارم فقر از جامعه ما برود و فرهنگ در جامعه ما رشد کند. احترام به حقوق دیگران برای ما اهمیت بیشتری پیدا کند و اخلاق هر روز پررنگ تر شود. خطاب به مردم ایران می‌گویم که من عاشق شما هستم و عزیزان من هستید و امیدوارم لبخند را همیشه روی لبان شما ببینم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.