سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

آیا دفاع راست ما در پست تخصصی‌اش بازی می‌کرد؟

مهاجرانی: مقابل سوریه تیم نبودیم

مهاجرانی: مقابل سوریه تیم نبودیم
جعفر برزگر
جعفر برزگر خبرنگار

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با دقت اخبار مربوط به فوتبال ایران و بخصوص تیم ملی را دنبال می‌کند. او بر این باور است با اینکه کار تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان و همینطور تیم ملی در بحرین سخت خواهد بود اما موفقیت و گذر از این مرحله به هیچ عنوان غیرممکن نیست.

ایران ورزشی/ سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با دقت اخبار مربوط به فوتبال ایران و بخصوص تیم ملی را دنبال می‌کند. او بر این باور است با اینکه کار تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان و همینطور تیم ملی در بحرین سخت خواهد بود اما موفقیت و گذر از این مرحله به هیچ عنوان غیرممکن نیست.

بازی ایران با سوریه را دیدید؟
من بازی بحرین با اردن و سوریه را دیدم که به اعتقاد من سوریه با اینکه 3-0 به ایران باخت اما از بحرین بهتر فوتبال بازی می‌کرد. سوری‌ها در بازی با ما دفاع ایران را تحت فشار قرار دادند و دفاع راست ما آسیب‌پذیر بود به همین دلیل محمود المواس بارها از آن سمت خطرناک ظاهر شد و دیگر بازیکنان سوریه هم دفاع ما را به دردسر انداختند. البته شنیدم که جعفر سلمانی پست اصلی‌اش وینگر چپ است که اگر چنین بوده باید از سرمربی تیم ملی پرسید که آیا ما اصلاً مدافع راست نداشتیم که از بازیکن غیرتخصصی استفاده کرده است.
البته بعد از بازی با سوریه به شکل کار گروهی تیم ایراداتی گرفته شد.
واقعیت این است که بازی دلچسبی از تیم ملی و نقطه مثبتی ندیدم و در طول بازی حرکاتی نداشتیم که روی کار گروهی یا یک تاکتیک تمرین شده باشد. در این بازی تاکتیک خاصی از تیم ملی ندیدم و تیم ما تیم نبود و بیشتر حرکات انفرادی بازیکنان و خلاقیت فردی آنها به چشم آمد. امیدوارم تا فرصتی که در اختیار داریم چند بازی تدارکاتی دیگر انجام دهیم تا به شرایط خوبی برسیم. در شرایط فعلی ما باید ابتدا نقاط ضعف‌مان را برطرف کنیم. ما نیاز به بازی‌های تدارکاتی و اردوهای بیشتری داریم که هماهنگی لازم میان لژیونرها و بازیکنان داخلی ایجاد شود. اما اگر قرار است با همین نفراتی که مقابل سوریه قرار گرفتیم به بحرین برویم داستان فرق می‌کند. ما در بازی با بحرین نیاز به بازیکنانی داریم که سابقه بازی‌های بین‌المللی بیشتری دارند پس نباید فرصت‌های به دست آمده را به راحتی از دست بدهیم. هدف ما از بازی با سوریه این بود که برای بازی با بحرین آماده و هماهنگ شویم.
البته جوانگرایی هم در تیم ملی تا حدودی صورت گرفته بود؟
الان وقت جوانگرایی یا تغییرات جزئی و اساسی در تیم ملی نیست و باید برای بازی با بحرین نفراتی را انتخاب کنیم که در میادین بین‌المللی تجربه کافی داشته باشند. جوانگرایی باید زمانی شکل بگیرد که ما به جام جهانی صعود کردیم و آن وقت خیلی حساب شده و تا حدودی دست به این کار بزنیم. این را هم باید بگویم که تیم ما در هر شرایطی و در هر زمینی با این تیم روبه‌رو شود، نسبت به بحرین برتری دارد. ما مشکل برنامه‌ریزی داریم و نتوانستیم میزبانی را بگیریم. ما کرسی نداریم اما نایب رئیس تشریفاتی داریم. به هر حال امیدوارم مثل سابق نباشد که تا کارشناسی درباره تیم ملی صحبت می‌کند بگویند در آستانه مسابقات انتقاد نکنید.
اما به نظر می‌رسد برای بازی در بحرین تغییراتی در تیم ملی ایجاد شود.
هدف از انجام بازی تدارکاتی قبل از مسابقات مقدماتی جام جهانی، ایجاد هماهنگی بین بازیکنان است که از باشگاه‌های مختلف در تیم ملی دور هم جمع می‌شوند و سرمربی هم این فرصت را دارد تا تفکراتش را در تیم پیاده کند. اگر تیم ملی با همین نفرات می‌خواهد برابر بحرین قرار بگیرد که جای بحث وجود ندارد ولی اگر قرار است نفرات دیگری اضافه شوند، چرا نباید از آنها در بازی‌های دوستانه استفاده کنیم؟ ما از لحاظ انجام بازی دوستانه در تنگنا هستیم و طبیعتاً سرمربی تیم باید از نفراتی که برای انجام بازی با بحرین در برنامه‌هایش قرار دارند استفاده کند.
و عراق؟
عراق می‌تواند حریفی دردسرساز برای ما باشد، آنها تیم خوبی دارند و ازبکستان را هم شکست دادند.
میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را از ما گرفتند که قطعاً کار برای تیم‌های ایرانی سخت‌تر می‌شود.
ما از خیلی امتیازها در این مسابقات محروم شدیم. شاید بازی‌ها در آنجا هم بدون تماشاگر باشد اما به هر حال همین که در کشور خودمان بازی نمی‌کنیم و میهمان هستیم یک امتیاز برای میزبان به حساب می‌آید. به هرحال باید از تمام فاکتورهای‌مان استفاده کنیم چون هر کدام از تیم‌های باشگاهی ما از نظر نیروی انسانی قوی‌تر هستند. بچه‌های ما این لیاقت و شایستگی را ارند که در کنار تلاش‌شان در زمین با غیرت این موانع را از پیش رو بردارند. در حالی که حریفان تیم‌های ایرانی این فاکتور تعصب و غیرت ایرانی را ندارند. آنها بازیکنان گرانقیمت می‌خرند که تأثیرگذار هم هستند اما ما باید تمام پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم که البته نقش مربیان ما خیلی زیاد خواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.