چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

پرسپولیس بر سر چند راهی لیگ و آسیا

پرسپولیس بر سر چند راهی لیگ و آسیا
امیر کریمی
امیر کریمی

پرسپولیس و پدیده در مشهد به یک امتیاز قناعت کردند، این در حالی بوده که نوع و شکل گیری بازی دوتیم کاملا متفاوت از هم بوده. البته که شاید اگر یکی از توپ های پرسپولیس گل می شد شرایط برای این تیم و بحث های پیش آمده کاملا فرق داشت چرا که بالای ده موقعیت گل و از دست دادن آنها از انواع مختلفی چون بی دقتی و تیرک و امثالهم از جهتی قابل تکیه هست از نگاهی هم حتما باید تجدید نظرهایی از طریق کادر فنی صورت گیرد،

ایران ورزشی/پرسپولیس و پدیده در مشهد به یک امتیاز قناعت کردند، این در حالی بوده که نوع  و شکل گیری بازی دوتیم کاملا متفاوت از هم بوده. البته که شاید اگر یکی از توپ های پرسپولیس گل می شد شرایط برای این تیم  و بحث های پیش آمده کاملا فرق داشت چرا که بالای ده موقعیت گل و از دست دادن آنها از انواع مختلفی چون بی دقتی و تیرک و امثالهم از جهتی قابل تکیه هست از نگاهی هم حتما باید تجدید نظرهایی از طریق کادر فنی صورت گیرد، ضمن اینکه خط دفاعی پرسپولیس هم مثل بازی های قبل سرحال نبود و امکان داشت تک موقعیت های پدیده کار دست سرخپوشان دهد، مصدومیت سید جلال هم برای آنها می تواند در آستانه بازی های آسیایی نگران کننده باشد.

استراتژی متفاوت؛
اینکه صحبت از استراتژی می شود نباید بحث را در سطح استانداردهای اروپا دنبال کرد، اما در این بازی کاملا مشخص بود که پرسپولیس طبق معمول high presing را در دستور کار داشت و برعکس پدیده بهdown presing یا همان پرس از پایین روی آورده بود که البته توجیهات فنی داشت. دادن توم به حریف و گرفتن فضا و چشم به ضدحملات از حربه های پدیده بود که هرچند ناقص اجرا شد اما در کل نتیجه بخش برای این تیم بود.

جلوگیری از شکل گیری بازی پرسپولیس؛
آنالیز پدیده از بازی در مقابل پرسپولیس بستن فضاها و نیم فضاها در یک سوم دفاعی خود بود، جاییکه با تجمع زیاد در بخصوص جناحین سعی در از کار انداختن وینگرهای پرسپولیس داشتند، ترابی و پهلوان تقریبا در کل بازی گم بودند و عالیشاه هم سعی می کرد با سرکشی به گوشه کنارها جبران مافات کند و تک مهاجم خودی را صاحب موقعیت که اتفاقا اصلا خوب از کار در نیامد. بنابراین  با ایجاد برتری عددی و دوندگی زیاد اجازه کار ترکیبی در کناره ها را از پرسپولیس تا حدود زیادی گرفتند پس پرسپولیس روی به توپ های ارسالی از کنار آورد که آن هم چاره نیفتاد. نکته بعدی بخصوص در نیمه دوم گپ  پشت باکس جریمه پدیده بود که دلیلش دقیقا آزاد شدن دفاع های کناری ها و بالا بازی کردن آنها و عقب نشستن کامیابی نیا به دستور کادر فنی از ترس ضد حمله های پدیده بود که با این حفره موجود کمی از شدت موج دوم پرسپولیس در این بازی کاسته شده بود. باز هم تکرار این موضوع خالی از لطف نیست که در روز نه چندان خوب پرسپولیس  موقعیت سازی به خوبی انجام شد اما زدن ضربات آخر مدتهاست گریبان این تیم را گرفته.

پرسپولیس بر سر چند راهی؛
این بازی ها برای پرسپولیس هم حکم همیشگی رسمی و در کورس بودن در لیگ داخلی را دارد و هم به نوعی تدارکات برای آسیا. با محرومیت نعمتی و استراحت نورالهی و امیری ، ترکیب پرسپولیس کمی دستخوش تحول شده بود. البته که کنعانی زادگان هم از اردو ملی برگشته بود اما دست یحیی به دلیل مشکوک بودن فرجی به کرونا بسته بود، بنابراین پرسپولیس هم باید در جبهه کورس قهرمانی  بجنگد و هم در جبهه تدارک دیدن و آمادگی برای بازی های آسیایی چند روز دیگر، حفظ آمادگی کلی و عدم مصدومیت و حتی مشکلات روانی ناشی از بازی ها، از این رو چند راهی ترکیب و چینش برای کادر فنی شکل گرفته بود. حالا با رونمایی از آل کثیر و حضور مغانلو و خرید فرجی و ترابی عملا پرسپولیس از آن شرایط بغرنج کمبود بازیکن نیم فصل اول بطور کامل عبور کرده و حالا باید به ترکیب اصلی و ایده آل خود در ادامه راه دست یابد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.