شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد به عمل کار برآید

به عمل کار برآید

به عمل کار برآید
میعاد نیک
میعاد نیک خبرنگار

ایران ورزشی: با آن نحوه اعطای میزبانی به کشورهای آسیایی و بایکوت کردن کامل فوتبال ایران در این مبحث، مشخص بود که هرگز تغییری در تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا رخ نخواهد داد و شاید حتی این بدعت غلط به روال معمول هم تبدیل شود. قطعاً فوتبال‌مردان کشور و مسئولانی که در فدراسیون فوتبال نشسته‌اند، بهتر از ما می‌دانند که تصمیم سلب میزبانی از فوتبال ایران در نشست هیأت‌ رئیسه AFC به تصویب رسیده و عملاً رئیس یا دبیرکل این نهاد از هیچ‌گونه حق قانونی برای وتوی این مصوبه نادرست برخوردار نیستند.

فدراسیون فوتبال ایران اگرچه می‌بایست به این تصمیم اعتراض می‌کرد و مراتب نارضایتی خود را به گوش شیخ سلمان و داتو ویندزورجان می‌رساند اما در پس این نامه‌نگاری‌ها و نشست‌های سیاسی-ورزشی هم معلوم بود که این قطار به سرمنزل مقصود نخواهد رسید و فوتبال ایران در سال 1400 از مهم‌ترین حق خود محروم خواهد ماند. درخواست برگزاری جلسه فوری از سوی شهاب‌الدین عزیزی‌خادم به رئیس AFC اگرچه با موافقت اولیه شیخ بحرینی مواجه شد اما باید درنظر داشت که شیخ سلمان این دیدار را تنها منوط به تحکیم روابط بینابینی دانسته و صحبت‌کردن پیرامون مسأله سلب میزبانی را برنمی‌تابد. شاید بهتر بود که رئیس جدید فدراسیون فوتبال در نخستین گام بین‌المللی ریاستش بر فوتبال کشور، از این فرصت استفاده می‌کرد تا این بدعت غلط تبدیل به رویه‌ای عادی نشود و البته که از تکرار اینگونه اتفاقات جلوگیری به‌عمل آید اما این نشست هرگز برگزار نشد تا هم مسأله میزبانی در شرایطی معلق باقی بماند و هم احتمال تکرار این سوءرفتار اگرچه تشدید نشود اما در همان وضعیت وجود داشته باشد.

دیپلماسی ورزشی در فوتبال تنها به‌معنای برگزاری نشست با وزیر امورخارجه و یا وزیر ورزش‌وجوانان نیست، مسأله دیپلماسی یعنی اینکه عالی‌ترین پُست مدیریتی فوتبال کشور به تشکیل روابطی حسنه با عالی‌ترین پُست مدیریتی فوتبال آسیا و جهان اقدام کند و در این راه برای کشور از هیچ هزینه‌ای ابایی نداشته باشد. دیپلماسی در واقع به‌معنای نشست صمیمانه با خارجی‌هاست، نه داخلی‌هایی که شاید در کار خودشان هم مانده باشند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.