چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

قحطی گل پرسپولیس ادامه دارد

بنفش بی‌خطـــر

بنفش بی‌خطـــر
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: پرسپولیس نونوار شده یحیی گل‌محمدی در نیم‌فصل دوم، هرچند دیگر با چالش‌هایی نظیر کمبود بازیکن هجومی مواجه نیست اما همچنان موتور گلزنی‌اش به راه نیفتاده. جمله «جور مهاجمان سرخ‌پوش را هافبک‌ها و مدافعین هم‌تیمی آنان می‌کشند» در بازی پرسپولیس با پدیده نیز صدق می‌کرد؛ کاری که پیشتر توسط سیدجلال حسینی و احمد نوراللهی انجام می‌شد و عصر شنبه، میلاد سرلک با یک شوت سرکش چشم‌نواز مقابل تیم سابقش تکرار کرد.

جذب شهریار مغانلو از یکی از معتبرترین لیگ‌های قاره سبز و بازگشت عیسی آل‌کثیر، انتظارات از خط آتش ارتش سرخ را به‌شدت بالا خواهد برد. با این وجود، در دومین حضور مغانلو در ترکیب پرسپولیس نیز یک موقعیت‌سوزی افسوس‌بار دیدیم؛ موقعیتی که همتایان احتمالی مغانلو در دور گروهی لیگ قهرمانان نظیر عمر خریبین و یوهان بولی بعید است از آن بگذرند.

مهدی عبدی نیز خود را در چند تورنمنت به‌عنوان مرد بازی‌های بزرگ اثبات کرده. با این وجود، نرساندن توپ به دروازه خالی میزبان مشهدی، اشتباه فردی‌ای بود که تزلزل مهاجمان پرسپولیس در لحظه‌های حساس بازی را تداعی می‌کند.

وقتی پرسپولیس در خارج از خانه میانگین گلزنی 41/2 را در لیگی که از قحطی مفرط گل رنج می‌برد ثبت می‌کند، یعنی از حیث طرح‌ریزی برای خلق موقعیت در مسیری کاملاً صحیح گام بر‌می‌دارد. به‌ویژه آن که با اضافه‌شدن مهدی ترابی به تیم، دو عدد از خطرناک‌ترین فرصت‌‌های گلزنی پرسپولیس روی خلاقیت و پاس‌های حساب‌شده ترابی ایجاد شده‌اند. با این حال، مشکل گلزنی تیم گل‌محمدی به قدری خفیف نیست که با بازگشت یک مهاجم، خط حمله قرمزپوشان رنگی متفاوت‌تر از رنگ بنفش بی‌خطر روی پیراهنشان بگیرند.

کادر‌فنی تیمی که مهاجمانش پیشتر و در شرایطی به‌مراتب دشوارتر دروازه رقبای قدرتری را گشودند و حتی پای هافبک‌هایش نیز به‌خوبی به گل‌هایی زیباتر از گل تساوی‌بخش میلاد سرلک باز می‌شود، با تمرکز روی روحیه مهاجمانش می‌توانند از آنان بازی به‌مراتب درخشان‌تری بگیرند. مشخصاً پرسپولیس بابت بهره‌نبردن از بخت‌های گلزنی‌اش چه پیش از عید و چه هم‌اکنون تحت فشاری سنگین است. این فشار، حتی روی آل‌کثیری که ماه‌ها رؤیای تمرین و بازی برای پرسپولیس از وی گرفته ‌شد، شدیدتر از سایرین نیز وجود دارد.

شاید دوره جدید لیگ قهرمانان آسیا در بهترین زمان ممکن برای گل‌محمدی و شاگردانش قرار است آغاز گردد. برای کادر‌فنی که انگیزه بخشیدن به بازیکنانشان برای کسب یک افتخار بین‌المللی تخصص آنهاست، شاید دوری از فضای پرتنش لیگ و حاشیه امنیت در جدول، بهترین کمک غیرمستقیم باشد برای بازگرداندن آرامش به اردوی قرمزهای پایتخت و تمرکز مهاجمان سرخ روی انجام وظیفه‌ای که پیشتر ثابت کرده‌اند از عهده آن به‌سادگی بر می‌آیند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.