چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

کیفیت حملات پرسپولیس مسأله اصلی در گل نزدن

کیفیت حملات پرسپولیس مسأله اصلی در گل نزدن
مازیار گیلکان
مازیار گیلکان خبرنگار

ایران ورزشی: پرسپولیس اگرچه فاصله معناداری در گلزنی با سپاهان دارد اما دومین تیم لیگ برتر در تعداد گل زده است و وضعیت نگران‌کننده‌ای از این نظر ندارد. ۲۵ گل در ۱۹ بازی البته آمار فوق‌العاده‌ای برای تیمی که می‌خواهد قهرمان شود، نیست.

پرسپولیس اما در بررسی چرایی از دست رفتن موقعیت‌ها باید به کیفیت موقعیت‌هایی که خلق می‌کند نیز توجه داشته باشد. آیا کیفیت موقعیت‌ها در اندازه‌ای هست که تماشاگرانش از هر موقعیت یک گل طلب می‌کنند؟

پرسپولیس در بازی آخرش مقابل پدیده -یا شهر خودرو که نمی‌دانیم نامش چیست- در دقایق بسیاری از بازی مبهوت تبحر حریف در کنترل بازی بود. کنترل بازی فقط در اختیار گرفتن بازی نیست. تیم مشهدی بلد بود که چگونه پرسپولیس را مهار کند و کیفیت حملاتش را کاهش دهد. این باعث می‌شد که پرسپولیس به گل پیروزی نرسد.

پرسپولیس در خلق موقعیت باکیفیت برای رسیدن به گل ناکام بود و موقعیت‌هایی که می‌ساخت ضرب و زور گل شدن را نداشت.

اینکه یک تیم در دقایقی از بازی سراسیمه حمله کند و این باور را ایجاد کند که باید هر حمله آشفته‌اش به گل تبدیل شود، یک باور غلط است. با هر حمله سراسیمه و فاقد رویکرد و ایده‌ای نمی‌توان به گل رسید.

هر تیمی که حمله کند و به گل نرسد بداقبال نیست یا مهاجمان ناتوانی ندارد، بلکه اغلب کیفیت حملات به اندازه‌ای نیست که گلی به ثمر برسد.

پرسپولیس به اندازه کافی گلزن دارد، بازیکنانی که مهارت فردی برای گل زدن دارند اما پرسپولیس به اندازه توان بازیکنانش ایده برای گل زدن ندارد. اینجاست که مسئولیت یحیی گل‌محمدی و همکارانش جدی‌تر می‌شود و آنها باید از غفلت تصور بداقبالی رها شوند و به ایده‌های بیشتر و پرتعداد فکر کنند.

تیمی که می‌خواهد قهرمان شود نباید دچار خرافه بدشانسی شود، بلکه باید مقابل هر باور بیراهی بی‌توجه باشد و اصل ماجرای خود را پیدا کند. گل نمی‌‌زند یا کم گل می‌زند؟ باید دلیل را در ایده‌های فنی خود برای هر بازی جست‌وجو کند. برای قهرمان شدن راهی جز سخت گرفتن به خود نیست. پرسپولیس در سالیان گذشته همواره از نظر فنی به خود سخت گرفته که توانسته هر سال تیم‌هایی برنده با ایده‌های برنده بسازد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.