جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

مصدومیت فان‌دایک و دردسرهای قهرمان

دلهره در لیورپول

دلهره در لیورپول
جاناتان ویلسن
جاناتان ویلسن

فصل جدید لیگ برتر گویا کورس قهرمانی کاملا متفاوتی نسبت به سه سال گذشته دارد و این خبر که ویرجیل فان‌دایک باید زانویش را جراحی کند و چند ماه نمی تواند به زمین برود، به ابهام آن می افزاید. او بازیکنی است که لیورپول نمی تواند با نبودنش کنار بیاید. تکل خشن جوردن پیکفورد دربرابر او می تواند لحظه تعیین‌کننده این فصل باشد و البته اخراج نشدن دروازه‌بان اورتون هم عجیب ترین ماجرای کمک داور ویدئویی(VAR).

فصل جدید لیگ برتر گویا کورس قهرمانی کاملا متفاوتی نسبت به سه سال گذشته دارد و این خبر که ویرجیل فان‌دایک باید زانویش را جراحی کند و چند ماه نمی تواند به زمین برود، به ابهام آن می افزاید. او بازیکنی است که لیورپول نمی تواند با نبودنش کنار بیاید. تکل خشن جوردن پیکفورد دربرابر او می تواند لحظه تعیین‌کننده این فصل باشد و البته اخراج نشدن دروازه‌بان اورتون هم عجیب ترین ماجرای کمک داور ویدئویی(VAR).

شروع این فصل پرجنجال بوده. هیچ کدام از مدعیان قهرمانی آنطور آماده نشان نداده اند به خاطر مسائل زیادی که وجود داشته از جمله پیش‌فصل که قیچی شد. بعد از سه فصل که قهرمان بیش از 95 امتیاز گرفت، احتمال می رود که در این فصل هشتاد و چند امتیاز برای قهرمانی کافی باشد عددی که قبل از قدرت نمایی مالی تیم‌ها و قهرمانی با امتیاز سه رقمی کاملا معمول بود.

لیورپول کاملا شکننده بوده. شاید در همان بازی اول که در خانه سه گل از لیدز خوردند، نشانه هایش پدیدار شد اما باخت 7 بر 2 مقابل استون ویلا قابل توجه بود نه تنها به خاطر نتیجه بلکه به این دلیل که ویلامی تواند به آسانی گل‌های بیشتری هم بزند. دفاع تیم یورگن کلوپ پرخطر بازی می‌کند و این یعنی کار می تواند خیلی خراب شود، این شکنندگی از اواخر فصل قبل نشانه هایش را بروز داده بود.

البته دلایلی ذکر می‌شود از جمله فاصله بسیارشان در صدر جدول، شرایط عجیب بعد از تعطیلی لیگ برتر و شل کردن طبیعی بعد از قطعی شدن قهرمانی اما واقعیت این است که لیورپول از 21 بازی خود از اواخر بهمن گذشته تنها 11 برد داشته. تازه اول فصل است اما لیورپول در پنج بازی به اندازه یک سوم کل 38 بازی فصل گذشته امتیاز از دست داده. نبودن فان‌دایک کاملا اوضاع را بدتر می‌کند.

آمدن او در فصل 2018-2017 لیورپول که همیشه در دفاع و به خصوص روی ضربات شروع مجدد آسیب‌پذیر به نظر می رسید، متحول کرد. این بحث وجود دارد که آنچه لیورپول را در فصل گذشته متمایز کرد، دفاع عالی این تیم بود که در قلبش فان‌دایک قرار داشت. در دو فصل کامل او در باشگاه، لیورپول 75 درصد بازی‌هایی که او در ترکیب اصلی بوده برده و فقط 40 درصد آنها را برده وقتی فان‌دایک نبوده.

منچسترسیتی فصل قبل با رفتن ونسان کمپانی خلأ نبود فرمانده در زمین را به خوبی احساس کرد ضمن اینکه فنی ترین مدافع خود، آیمریک لاپورته را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت. فان‌دایک به تنهایی این دو نقش را خیلی خوب اجرا می کرد، هم سازمان دهنده بود و هم مقتدر علاوه بر آن که ترکیب نادری از ویژگی های بهترین مدافعان میانی مدرن را داشت، هم در کار با توپ راحت بود و هم در ویژگی های سنتی مدافعان یعنی سرزدن، یارگیری و تکل بسیار توانا.

نبود او یک حفره بزرگ ایجاد می‌کند و زمانش نمی توانست بدتر از این باشد. پنجره نقل و انتقالات بسته شده و لیورپول تنها می تواند بازیکن آزاد بیاورد یا اینکه تا ژانویه صبر کند و تنها جو گومز و ژوئل ماتیپ را به عنوان مدافع میانی در اختیار داشته باشد هر چند فابینیو هم در این پست با موفقیت عمل کرده. ناتانیل فیلیپس 23 ساله هنوز در لیگ برای لیورپول بازی نکرده هرچند فصل قبل در دوران قرضی در اشتوتگارت 16 بازی در ترکیب اصلی بود؛ سپ فان دن برگ 18 ساله هم هست که در دو بازی جام اتحادیه فصل قبل و برد مقابل شروزبری در جام حذفی در ترکیب اصلی بود.

گومز شنبه جای فان‌دایک را گرفت و سمت چپ ماتیپ بازی کرد اما هر دو راست پا هستند و ترجیح می دهند سمت راست باشند. این از نظر دفاعی چندان بد نیست اما در راه انداختن تیم از عقب، بودن یک مدافع میانی در سمتی که پای تخصصی اش نیست، به طور طبیعی گزینه های پاسکاری را محدود می‌کند.

لیورپول تا همین جا 13 گل خورده(در کل فصل قبل 33 گل خوردند که 12 تایش در هفت بازی بعد از قطعی شدن قهرمانی بود) و نیاز به اصلاح دفاعی در این تیم وجود داشت. آژاکس چهارشنبه در لیگ قهرمانان منتظر است و لیورپول باید با خط دفاعی بازی کند که رهبر و بهترین بازیکنش را در اختیار ندارد.

بعد از سه سال اوضاع لیورپول شکننده شده. می‌توانند خودشان را تسلی دهند به اینکه پرسینگ سیتی دیگر کارایی لازم را ندارد، دفاع چلسی افتضاح است و منچستریونایتد به شدت به ضدحملات وابسته است. شاید یک تیم ناگهان روی فرم بیاید و در کورس قهرمانی بتازد اما در حال حاضر همه مدعیان پراشتباه و غیرقابل اتکا هستند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.