یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

پنجشنبه، برگزاری انتخابی در دو وزن کشتی آزاد / با ذره‌بین دنبال یک قهرمان

پنجشنبه، برگزاری انتخابی در دو وزن کشتی آزاد / با ذره‌بین دنبال یک قهرمان

کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد در اقدامی تکراری به دنبال باز کردن گره های ترکیب تیم ملی برای مسابقات جهانی صربستان با برگزاری انتخابی درون اردویی است.

بعد از اینکه اتحادیه جهانی کشتی برگزاری مسابقات کشتی قهرمانی جهان در صربستان را اعلام کرد، کادر فنی تیم ملی نفرات مورد نیاز خود برای جهانی را به اردو دعوت کرد؛ کاری که حالا دردسر شده و هجمه‌های زیادی روی کادر فنی به وجود آمده که ملاک انتخاب کشتی‌گیران چیست؟

 دعوت از 30 کشتی‌گیر که غالب آن‌ها آخرین عملکردشان مربوط به یکسال پیش است، به یک سوژه مهم تبدیل شده است که کادر فنی با کدام متر و معیار می‌خواهد آن‌ها را برای مسابقات جهانی انتخاب کند.

کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد برای فرار از این هجمه‌ها تصمیم گرفته روز پنجشنبه در دو وزن انتخابی برگزار کند. در وزن ۶۵کیلوگرم امیر حسین مقصودی، امیر محمد یزدانی، پیمان بیابانی، میثم نصیری، شایان حمزه و مرتضی قیاسی و در وزن ۷۹کیلوگرم پیمان یاراحمدی، علی سوادکوهی، بهمن تیموری و حمید زرین‌پیکر باید با هم سرشاخ شوند.

کشتی که بعد از هشت ماه تعطیلی استارت زده بر خلاف برنامه‌ریزی قبلی خود که به‌دنبال برقراری چرخه انتخابی بود، فقط دو ماه زمان دارد تیم خود را انتخاب و راهی صربستان کند. در این دو ماه زمان برای آماده‌سازی تیمی که هشت ماه خواب بوده به این آسانی ممکن نیست؛ کاری که رقبای ایران به هیچ عنوان به آن تن ندادند و حالا که رقابت‌های انتخابی در روسیه و آمریکا برگزار می‌شود، نشان می‌دهد تمام رقبا مشغول آماده‌سازی بوده‌اند و تیم‌های قدرتمندی را آماده کرده‌اند. آن زمانی که عنوان می‌شد باید اردو گذاشت و نباید خانه کشتی را تعطیل کرد، مسابقات جهانی برگزار می‌شود، اینجا همه شانه‌های خود را بالا می‌انداختند ولی حالا مشخص شده روزها به تباهی گذشته است. اگر اردوها از یک ماه پیش شروع می‌شد الان شاید کادر فنی هم توان برگزاری انتخابی را داشت. هرچند نگارنده اعتقادی به انتخابی ندارد اما به هر حال شاید کادر فنی می‌توانست دهان برخی منتقدان را ببندد؛ منتقدانی که دانسته یا ندانسته دست به یک قیاس اشتباه می‌زنند و معتقد هستند چون روسیه انتخابی برگزار می‌کند، پس اینجا هم باید برگزار شود تا بلکه عدالت برقرار شود، اما هرگز نمی‌گویند چرا در سال‌های گذشته حق حسین نوری، پرویز هادی، میثم نصیری، محمدجواد ابراهیمی و یونس امامی و خیلی‌های دیگر با همین مسابقه انتخابی ضایع شد؟ مگر در دوره رسول خادم انتخابی نبود پس چرا حق به حقدار نرسید؟

عجیب است که این منتقدان چشم خود را به مسابقات انتخابی روس‌ها دوخته‌اند و نمی‌گویند به‌طور مثال فقط در یک وزن 74کیلوگرم روس‌ها چهار قهرمان جهان به نام‌های سیداکوف، تسابالوف، قربان علی‌اف و گاجی ماگومدوف را در اختیار دارند که هیچ‌کدام نتوانستند حریف جمال‌اف شوند. یک جوان با کنار زدن چهار قهرمان برای طلای جهان می‌آید اما در نقطه مقابل کشتی ایران در تمام 10 وزن خود فقط یک قهرمان جهان دارد که آن هم حسن یزدانی است. کشوری مثل روسیه با آن همه نیروی انسانی اگر تصمیمی به غیر از این بگیرد، به مشکل برمی‌خورد. اینجا هم کشتی ایران با همین بضاعت اندک خود با رفتن به سمت انتخابی فقط کار خود را سخت‌تر می‌کند. ورزشی که سالن‌هایش خالی از کشتی‌گیر و قهرمان است چرا باید به‌دنبال انتخابی برود؟ ضمن اینکه در روسیه کادر فنی پیش‌زمینه‌ای هم از فعالیت کشتی‌گیران دارد و با انتخابی آخرین گره خود را باز می‌کند، اما اینجا سرمربیان با استناد به مسابقات یک سال پیش باید تصمیم بگیرند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.