سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

جای خالی پیستون راست آشنا در معادلات تیم ملی

یا حالا یا هیچ‌وقت

یا حالا یا هیچ‌وقت
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

رامین رضاییان پس از گشت‌زنی‌های اروپایی‌اش و بازی‌های یک در میانی که در لیگ فوتبال بلژیک داشت، مدتی است در قطر مستقر شده و مشغول تیم عوض کردن‌های مکرر در این کشور است. مدافع راست نفوذی اسبق پرسپولیس پس از یک فصل بازی در الشحانیه به الوصل و سپس السیلیه پیوست و با اینکه در آنجا و در لیگی که قطری‌ها آن را «لیگ ستارگان» نامگذاری کرده‌اند، بد کار نکرده اما تیم ملی ایران مدتی است با او قهر کرده و به این تیم دعوت نمی‌شود.

ایران وورزشی/رامین رضاییان پس از گشت‌زنی‌های اروپایی‌اش و بازی‌های یک در میانی که در لیگ فوتبال بلژیک داشت، مدتی است در قطر مستقر شده و مشغول تیم عوض کردن‌های مکرر در این کشور است. مدافع راست نفوذی اسبق پرسپولیس پس از یک فصل بازی در الشحانیه به الوصل و سپس السیلیه پیوست و با اینکه در آنجا و در لیگی که قطری‌ها آن را «لیگ ستارگان» نامگذاری کرده‌اند، بد کار نکرده اما تیم ملی ایران مدتی است با او قهر کرده و به این تیم دعوت نمی‌شود. درست است که او انتخاب اول کارلوس کی‌روش برای پست پیستون راست بخصوص در سه چهار سال آخر زمامداری این مرد پرتغالی بود و مارک ویلموتس هم در دوره حکومت کوتاه و اسفبارش از رضاییان استفاده کرد اما دراگان اسکوچیچ او را از قلم انداخته است. اینکه دلایل این فرآیند چیست، باید توسط مسئولان امر و سازمان تیم ملی توضیح داده شود اما سبب و برهان آنها هر چه بوده باشد «یوزها» در مسابقات اخیر خود از مردی محروم بوده‌اند که لقب بهترین بال راست چهار پنج سال اخیر ایران چندان از وی دور نشان نمی‌دهد. این در حالی است که 43 بازی ملی او هر چند فقط با دو بار گلزنی وی همراه شده اما رد پای او در گل‌های بسیار بیشتری در دیدارهای ملی طی سال‌های مورد بحث مشاهده شده است و مخالفان و رقبایش هم باور داشته‌اند که رامین به رغم برخی حاشیه‌سازی‌های بی‌مورد و نه چندان عقلایی‌اش به لحاظ فنی در سطح بالنسبه بالایی قرار دارد.

از راه‌آهن تا اروپا
رضاییان هفت هشت سال پیش در راه‌آهن چهره شد و بازی‌های خوبش در تیمی که سال‌ها مظهر سازندگی در تهران و کل فوتبال کشور بود و در گذر ایام و در توفان موسوم به مدرنیسم محو و قربانی ایده‌آلیسم‌های مفید (اما غیرقابل انطباق خود با دهه 1390) شد پرسپولیسی‌ها را علاقه‌مند به صید وی کرد. او در جمع قرمزها درخشید اما انتقال نصف و نیمه و کوتاه مدت او به لیگ ترکیه و تیم ریزه اسپور این کشور و جدایی سریع‌اش از این باشگاه ریشه او و مهدی طارمی همسفر معروف وی در این کوچ را زد و اقدامات عجیب طارمی پدر باشگاه را هم درآورد.
رضاییان با واکنش‌هایی عقلایی‌تر در پی جدایی‌اش از ریزه‌اسپور موجب محرومیت جهانی سرخ‌ها و نفرین شدن خود توسط هواداران نشد اما بدجوری از چشم برانکو ایوانکوویچ افتاد که حاضر بود به هر کسی در پست «بک» راست نفوذی پرسپولیس بازی بدهد الا رضاییان ناآرامی که برای وادار کردن برانکو به انجام کاری غیر از این، از تحریک کردن سکوها هم ابایی نداشت. این چنین بود که پس از کوچ صادق محرمی به لیگ کرواسی هم برانکو استفاده از مهدی شیری صید شده از پیکان را ارجح شمرد و رضاییان ناچاراً آواره اروپا و مسافر این دیار و آن دیار شد تا لااقل موقعیتش در تیم ملی را از دست ندهد.

سهمی که ادا شد
از بازی‌های اروپایی رضاییان یادگارهای عظیمی به جای نمانده و تک درخشش‌ها و معدود پاس گل‌های او در حدی نبود که وی را در این قاره نگه دارند و او پس از مدتی گشتن مجدد بی‌نتیجه در محیط فوتبال ایران بار و بنه‌اش را بست و به دوحه رفت. رضاییان 1/85 متری و 75 کیلویی در فصل 2020 – 2019 در 21 بازی خود برای الشحانیه و طی 1877 دقیقه پا به توپ شدن برای این تیم 13 گل به ثمر رساند که برای بک پیستون راست و کسی که کار و وظیفه اصلی‌‌اش گلزنی نیست، رقم بسیار بالایی به حساب می‌آید. رضاییان فصل 2021-2020 را هم که هنوز جریان دارد، در دو تیم سپری کرده است. او ابتدا در الوصل 10 بازی انجام داد و طی 709 دقیقه بازی دو گل زد و سپس در السیلیه هم 10 بار و به مدت 855 دقیقه به میدان آمده و اینجا هم دو بار گلزنی کرده است. السیلیه با تکیه بر چنین آماری در 21 بازی خود 26 پوئن اندوخته و صاحب رتبه هشتم جدول است و هر چند این رده و رتبه قابل توجهی برای السیلیه نیست اما شاید رضاییان سهم خود را ادا کرده باشد و کارنامه‌اش قابل دفاع باشد.

فرصت زیادی نمانده است
اینکه آینده کوتاه مدت چه چیزهایی را برای رامین رضاییان در بر دارد مسأله نامشخصی است اما این نکته محرز است که وی در 31 سالگی فرصت زیادی برای هدر دادن ندارد و اگر قادر به قانع کردن اسکوچیچ و تغییر دادن عقاید سران سازمان تیم ملی و فدراسیون نشود امکان مشارکت در دیدارهای بعدی تیم ملی را از دست خواهد داد و چنانچه یوزها از سد بحرین و عراق بگذرند و سپس در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی سی و دوم هم موفق باشند و به مرحله نهایی این جام برسند، آنجا نیز غایب خواهد بود. تا چنان تاریخ و رویدادی زمان زیادی مانده و هیچ چیزی قطعی نشان نمی‌دهد اما یا رضاییان تحولی دوباره و اساسی را در کارش ایجاد خواهد کرد و تصمیم‌گیرنده‌های تیم ملی را به تجدید نظر پیرامون خود واخواهد داشت یا سایر گزینه‌های دیگر در پست بال راست تیم ملی مثل یک سال اخیر گوی سبقت را از وی خواهند ربود و صادق محرمی، مهدی شیری و البته وریا غفوری مردانی از این قبیل‌اند. به واقع برای رضاییان ضرب‌المثل «یا حالا یا هیچ وقت» بیشترین مصداق را دارد زیرا اگر برای جام جهانی 2022 و جام ملت‌های آسیا 2023 به بازی گرفته نشود، بسیار بعید است که چهار پنج سال بعد و با 35 یا 36 سال سن برای ادوار بعدی این پیکارها فراخوان شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.