شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

دیاخابی: هیچوقت نباید یک انسان را به خاطر رنگ پوستش تحقیر کنید

دیاخابی: هیچوقت نباید یک انسان را به خاطر رنگ پوستش تحقیر کنید

مدافع والنسیا می گوید که امیدوار است مدرکی دال بر توهین نژادپرستانه کالا به او پیدا شود.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از آ اس، یک هفته بعد از اتفاقات دیدار کادیز و والنسیا و ادعای مختار دیاخابی، مدافع والنسیا مبنی بر توهین نژادپرستانه خوان کالا بازیکن کادیز به او، نشریه آ اس گفتگویی با دیاخابی انجام داده است تا از حقایق این ماجرا پرده بردارد. این در حالی است که کالا با برگزاری کنفرانسی خبری تمام این اتهامات را رد کرده است و سازمان لیگ اسپانیا نیز بعد از بررسی های انجام شده اعلام کرد که مدرکی مبنی بر توهین نژادپرستانه کالا پیدا نکرده است. صحبت های دیاخابی را در ادامه می خوانید:

*حالت چطور است؟

خوبم. هفته گذشته روزهای سختی را سپری کردم. هجمه رسانه ها کار را سخت کرد اما در حال حاضر حالم خوب است. در طول هفته مانند همیشه تمرین کردم و در تلاش بودم همه چیز را به فراموشی بسپارم. می خواهم توضیح دهم چه اتفاقی افتاد.
* گفتید که توهین های نژادپرستانه شنیدید. این اتفاق چه زمانی بود؟

وقتی در محوطه جریمه بودیم این حرف به من زده شد. وقتی دروازه بان والنسیا توپ را گرفت، کالا به من توهین کرد.
*بیشتر توضیح می دهید؟

به من توهین کرد و سپس برگشت تا به سمت زمین خودشان برود. نشنیدم چیز دیگری گفته باشد چون پشتش را به من کرده بود. فریاد زدم: داور، داور! اولین باری بود که چنین اتفاقی برایم می افتاد و ناگهان تمام اتفاقات داخل زمین یادم رفت. فقط حرفی که به من زد در ذهنم بود.
*با صدای بلند به شما توهین کرد یا آرام؟

وقتی داشت از زمین بلند می شد این حرف را زد. در بازپخش صحنه ها می توانید ببینید که وقتی داشت بلند می شد این حرف را زد.(دیاخابی کلمه توهین آمیز را عینا تکرار نمی کند چون در این بخش از مصاحبه پسرش ناگهان وارد اتاق می شود.)
*از حالت بدن کالا این طور به نظر می رسید که بعد از این اتفاق قصد دارد عذرخواهی کند...

بله سعی کرد عذرخواهی کند اما نمی خواستم به چیزی گوش بدهم چون خیلی عصبانی بودم.
*گامیرو و فالی بعد از این اتفاق شما را از کالا دور کردند. آیا کالی، بازیکن کادیز، چیزی به شما گفت؟

سعی کرد مرا آرام کند. گفت عصبانی نباش به فکر تیمت باش. گفتم این مساله ربطی به فوتبال یا پول ندارد. مساله نژادپرستی بود. در زمین اتفاقات زیادی می افتد و حرف های زیادی زده می شود. فوتبال همین است اما حرف هایی وجود دارد که نباید بزنید و توهین نژادپرستانه یکی از آنهاست.
*آیا هیچ یک از هم تیمی هایتان صحبت های کالا را شنید؟

تیری کوریا و خوامه کاملا نزدیک بودند اما تمرکزشان روی مسابقه بود و کالا هم آرام صحبت کرد. شنیدن این جمله برای آنها سخت بود. کس دیگری نشنید. اگر شنیده بودند حتما می گفتند.
*داور به شما چه گفت؟

اول به من کارت زرد نشان داد اما اصلا نمی دانست چرا انقدر عصبانی هستم اما اندکی بعد پرسید چه اتفاقی افتاده و برایش توضیح دادم.
*چه کسی تصمیم گرفت بازیکنان زمین را ترک کنند؟ شما یا هم تیمی هایتان؟

گبی(پائولیستا) عکس العمل مرا دید. می توانست ببیند که روی مسابقه تمرکز ندارم. مرا به خوبی می شناسد و می دانست که سر هیچ چیزی واکنشی به این شدت ندارم. گبی با من حرف زد و تصمیم گرفتیم زمین را ترک کنیم.
*اولین باری بود که در فوتبال اسپانیا یک تیم زمین را ترک می کرد. به نظرم از سپاسگزار حمایت هم تیمی هایتان هستید؟

قطعا. من هیچوقت انقدر عصبانی نمی شوم و می دانستند که دروغ نمی گویم. همه هم تیمی هایم می دانستند که کالا آن حرف را زده است.
* گفتید عذرخواهی کالا را نخواهید پذیرفت اما از هم تیمی هایتان خواستید به زمین برگردند. چرا؟

مقامات مسابقه به ما گفتند اگر برنگردید امتیاز از دست خواهید داد. نمی خواستم تیمم بهای کار اشتباه شخصی دیگر که حتی در تیم ما نیست را بپردازد. منصفانه نبود. به نظرم اگر این اتفاق در کشور دیگری می افتاد، هیچ امتیازی از ما کسر نمی شد. اگر از هم تیمی هایم می خواستم به زمین برنگردند این کار را می کردند.
*دردناکترین جنبه شکایت شما در مورد این اتفاق چه بود؟

بعد از توهین؟ حرفی که تباس زد. فقط به حرفش خندیدم. اگر می گفت مدرکی بر توهین کالا وجود ندارد مشکلی نداشتم اما گفت که حتما برداشت اشتباهی از آن حرف ها کرده ام. گفتن این حرف واقعا عجیب بود.
*آیا حاضرید در یک دادگاه و با حضور کالا این صحبت ها را تکرار کنید؟

قطعا. از هیچ چیز نمی ترسم. امکان ندارد اشتباه شنیده باشم. سه سال است که در اسپانیا بازی می کنم و تقریبا به طور کامل اسپانیایی می فهمم. فهمیدن این دست از حرف ها کار سختی نیست. اگر هیچ مدرکی پیدا نکرده اید، ایرادی ندارد. حرف من که هست. درک می کنم که بدون مدرک شاید او را محروم نکنند و این موضوع منطقی است اما امیدوارم مدرکی پیدا شود و هر کاری که برای پیدا کردن مدرک لازم است انجام شود.
* به نظرم در گرماگرم بازی همیشه صحبت های زیادی می شود. چطور فرق یک توهین معمولی با یک توهین نژادی را تشخیص می دهید؟

همیشه در جریان بازی توهین هایی انجام می شود و تمام اتفاقات در زمین باقی می ماند اما نه در تمام موارد. بازیکنان می توانند به من توهین کنند اما هیچوقت حق ندارند توهین نژادپرستانه کنند. هیچوقت نباید یک انسان را به خاطر رنگ پوستش تحقیر کنید. مردم باید به نژاد هم احترام بگذارند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.