دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

مأموریت جدید فدراسیون؛ متقاعد کردن CAS برای صدور دستور موقت

مقدماتی جام جهانی به تعویق می‌افتد؟

مقدماتی جام جهانی به تعویق می‌افتد؟
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

اطلاعیه سه‌شنبه شب فدراسیون فوتبال مبنی بر پاسخ منفی AFC به CAS برای رسیدگی فوری به پرونده شکایت فدراسیون فوتبال ایران، در نگاه اول این تصور را به وجود می‌آورد که پرونده منتفی است و بحرین میزبان مسابقات مقدماتی جام جهانی خواهد بود.

ایران ورزشی/اطلاعیه سه‌شنبه شب فدراسیون فوتبال مبنی بر پاسخ منفی AFC به CAS برای رسیدگی فوری به پرونده شکایت فدراسیون فوتبال ایران، در نگاه اول این تصور را به وجود می‌آورد که پرونده منتفی است و بحرین میزبان مسابقات مقدماتی جام جهانی خواهد بود. البته که در این اطلاعیه و همچنین در مصاحبه‌ای که از غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی رئیس فدراسیون منتشر شده بود به احتمال صدور دستور موقت برای این پرونده اشاره شده بود که برخی کارشناسان معتقد بودند صدور دستور موقت برای پرونده با توجه به اینکه مسابقات شروع شده است، شانس کمی دارد.
از طرف دیگر رسیدگی به این پرونده در CAS براساس روند معمول 4 ماه تا یک سال طول می‌کشد و این مدت بیشتر از زمانی است که برای حضور در مسابقات مقدماتی مرحله اول مقدماتی جام جهانی در بحرین به آن نیازمند است.
برهمین اساس و با توجه به سنگ بزرگی که AFC درباره تعداد داوران مورد نیاز برای رسیدگی به این پرونده پیش پای ایران گذاشته شاید به نظر برسد کار رسیدگی به این پرونده تمام شده و پرونده دعوی ایران علیه بحرین بسته شده است چرا که ایران به خاطر هزینه‌ داورانی که برای رسیدگی به پرونده در نظر گرفته می‌شود، درخواست یک داور را داده است اما AFC خواسته که 3 داور در نظر گرفته شود که هنوز CAS در این رابطه پاسخی به ما نداده است. با همه اینها اما همچنان شانس‌هایی برای فوتبال ایران در این پرونده وجود دارد.
یکی از مهم‌ترین مواردی که شانس ایران را برای گرفتن دستور موقت و تعویق مسابقات تا زمان صدور رأی CAS زیاد می‌کند این است که در نامه AFC خطاب به فدراسیون فوتبال ذکر شده که تصمیم‌گیری درباره میزبانی بحرین از سوی دفتر دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا گرفته شده و شیخ سلمان به عنوان رئیس کنفدراسیون فوتبال در آن نقشی نداشته است. این اتفاق خلاف مقررات است چرا که تصمیم‌گیری در این زمینه باید در کمیته مسابقات انجام می‌شد و در هیأت اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا به تصویب نهایی می‌رسید.
اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا نتواند مدرکی مبنی بر اخذ این تصمیم در کمیته مسابقات را به CAS ارائه دهد، این تخلف قابل پیگیری خواهد بود و شانس ایران در این پرونده بیشتر می‌شود.
از سوی دیگر مواردی وجود دارد که اگر ایران بتواند درباره آن دادگاه عالی حکمیت ورزش را درباره آنها متقاعد کند، می‌تواند دستور موقت را بگیرد و بازی‌ها را تا زمان رسیدگی کامل به پرونده و رأی نهایی CAS به تعویق بیندازد.
علی خطیر که مدتی به عنوان معاون دبیرکل در فدراسیون فوتبال حضور داشته، در بحثی که بین کارشناسان در پلتفرم کلاب هاوس شکل گرفته بود، در این رابطه توضیح داد: «فدراسیون فوتبال ایران اگر بتواند در سه مورد CAS را متقاعد کند، دستور موقت صادر می‌شود. اول اینکه ثابت کند ایران در اثر تصمیم‌ AFC متضرر شده است که به نظر می‌رسد با توجه به مدارکی که ما داریم، متقاعد کردن CAS در این زمینه کار سختی نباشد. دوم اینکه CAS را متقاعد کند که شانس پیروزی‌اش در این پرونده زیاد است. در این مورد هم با توجه به مدارک و استدلال‌هایی که فدراسیون فوتبال دارد، کار راحتی است. مورد سوم این است که فدراسیون فوتبال ایران ثابت کند در صورت میزبانی بحرین ایران بیشتر از زمانی متضرر می‌شود که تصمیم AFC تغییر کند و میزبانی به ایران برسد. فدراسیون فوتبال ایران اما فقط شاید در مورد سوم دچار مشکل شود چون احتمالاً AFC در این مورد به بحث اسپانسرینگ بازی‌ها و موارد این چنینی اشاره می‌کند و ضرر خود را بیشتر از ضرر ایران عنوان خواهد کرد. ما برای گرفتن دستور موقت اما باید بتوانیم در هر سه مورد نظر CAS را جلب کنیم.»
البته نباید از این مسأله غافل شد که در این مرحله از رقابت‌ها، حق‌پخش تلویزیونی و اسپانسرینگ بازی‌ها بر عهده فدراسیون کشور میزبان است و کنفدراسیون فوتبال آسیا بعید است بتواند در این رابطه ادعایی را مطرح کند.
هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی فوتبال معتقد است که اگر دستور موقت به سود ایران صادر نشد، بهترین تصمیم فدراسیون می‌تواند انصراف از این پرونده باشد. او به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «رویه بررسی مراجعات به دادگاه داوری ورزش شیوه‌های متعددی دارد. یکی از آنها دستور رسیدگی فوری است که در حال حاضر مورد قبول دادگاه قرار نگرفته است و رسیدگی به پرونده به روال عادی سپرده شد. البته بعد از این ایران باز هم می‌تواند تقاضای صدور دستور موقت داشته باشد که مسابقات را به تعویق بیندازد. به طور قطع این موضوع مورد توجه وکلای ایران قرار خواهد گرفت. پیشنهادی که وجود دارد اما این است که اگر دستور موقت برای توقف میزبانی بحرین در مرحله بعد صادر نشود، بهترین تصمیم می‌تواند گذشت کردن از پرونده باشد.»
نصیرزاده تأکید می‌کند: «با شناختی که از طول عمر پرونده‌های مشابه در دادگاه داوری ورزش وجود دارد مدت زمان طولانی برای رسیدگی به آن نیاز است که در آن صورت حتی اگر رأی به نفع ما صادر شود، بیشتر در راستای اغنای افکار عمومی به دردمان می‌خورد، تا اینکه بخواهیم میزبانی را از بحرین بگیریم. ضمن اینکه هزینه زیادی هم به ما تحمیل خواهد شد و تا آن زمان این موضوع از حافظه بسیاری پاک شده است.»
رفیعی، مشاور حقوقی عالی رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای که روی سایت رسمی فدراسیون فوتبال منتشر شد ابراز امیدواری کرد که CAS این درخواست را از سوی ایران مورد پذیرش قرار دهد تا مسابقات قبل از رسیدگی قانونی، برگزار نشود. تصمیم‌گیری درباره صدور دستور موقت درباره برگزاری انتخابی جام جهانی در بحرین، بعد از تشکیل تیم داوری انجام خواهد شد.
با توجه به درخواست رسیدگی با یک داور از سوی ایران و رسیدگی با سه داور از سوی AFC، دادگاه داوری ورزش درباره این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند که تیم داوری با یک یا سه نفر تشکیل شود. پس از این، در صورت صلاحدید تیم داوری، صدور دستور موقت برای این پرونده در دستور کار قرار می‌گیرد و حقوقدان‌های ورزشی صدور یا عدم صدور دستور موقت را بررسی می‌کنند.
در صورتی که دستور موقت صادر شود، احتمالاً جلوی برگزاری مسابقات در بحرین گرفته می‌شود و پس از تصمیم‌گیری دادگاه، میزبان انتخابی جام جهانی انتخاب خواهد شد. در غیر این صورت، بحرین به عنوان میزبان مسابقات باقی خواهد ماند اما دادگاه درباره تضییع حقوق ایران از سوی AFC تصمیم‌گیری می‌کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.