پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

معمای خط میانی و حمله تن‌کاته

مطر نیست، ماتاوز هم بیرون می‌نشیند؟

مطر نیست، ماتاوز هم بیرون می‌نشیند؟
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

الوحده با روک راشوویچ بدشانس بود که در بازی حدود یک ماه قبل 4 گل از العین خورد. آنها در همان 15 دقیقه اول دو گل از حریف خوردند و در نیمه دوم با اخراج احمد راشد مدافع چپ‌شان وضعیت بدتری پیدا کردند. الوحده در آن مسابقه با سیستم پایه1-3-2-4 وارد زمین شد و در طول بازی منصور الحربی، خلیل ابراهیم، عادل نهیان و علاءالدین زهیر و عبدالله انوار نفراتی بودند که به میدان رفتند‌ اما این شکست سنگین حکم به اخراج راشوویچ سرمربی صربستانی این تیم داد

ایران ورزشی/الوحده با روک راشوویچ بدشانس بود که در بازی حدود یک ماه قبل 4 گل از العین خورد. آنها در همان 15 دقیقه اول دو گل از حریف خوردند و در نیمه دوم با اخراج احمد راشد مدافع چپ‌شان وضعیت بدتری پیدا کردند. الوحده در آن مسابقه با سیستم پایه1-3-2-4 وارد زمین شد و در طول بازی منصور الحربی، خلیل ابراهیم، عادل نهیان و علاءالدین زهیر و عبدالله انوار نفراتی بودند که به میدان رفتند‌ اما این شکست سنگین حکم به اخراج راشوویچ سرمربی صربستانی این تیم داد.
الوحده تا کنون با سرمربیگری هنک تن‌کاته هلندی فقط در سه مسابقه به میدان رفته؛ دو تا در لیگ امارات و یکی هم در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا. آنها الجزیره را با دو گل بردند، به الاتحاد کلبا با یک گل باختند و با برد خفیف 2 بر یک مقابل الزورا عراق پیروز شدند تا به گروه پنجم لیگ قهرمانان آسیا برسند.
تن کاته در اولین بازی که هدایت الوحده را بر عهده داشت مقابل تیم سابق خود الجزیره از سیستم 1-4-1- 4 استفاده کرد و لی میونگ لی هافبک کره‌ای خود را به عنوان تنها هافبک مقابل خط دفاع به زمین فرستاد. او مجبور بود به جای راشد مدافع چپ اصلی تیم از روبین کاندو مدافع چپ 19 ساله پرتغالی‌شان استفاده کند اما در قلب دفاع به جای عبدالله الکربی به فارس جمعه باتجربه کنار لوکاس پیمنتای جوان و برزیلی بازی داد. همچنین در دفاع راست نه محمد برغش را بازی داد نه علاء‌الدین زهیر تونسی را و در عوض از وینگری به نام خلیل ابراهیم استفاده کرد که در نهایت و در دقیقه پایانی از بازی اخراج شد.
بازی با الاتحاد کلبا قبل از مصاف پلی‌آف آسیا باید برگزار می‌شد و تن کاته می‌خواست ترکیب آسیایی‌اش را در زمین تست کند. او دوباره سیستم بازی تیمش را تغییر داد و این بار با روش ظاهراً تهاجمی‌تر 3-3-4 به زمین رفت با این تفاوت که راشد و برغش به کناره‌های خط دفاع برگشته بودند، و ‌ام پوکو کنگویی یک خط جلوتر از مطر بازی می‌کرد. در این مسابقه تهنون الزعبی هم در خط میانی فیکس بود تا خبری از عبدالله حمد و منصور الحربی در زمین نباشد.
با این وجود مثلث تهاجمی تن کاته با آرایش‌ ام پوکه و خریبین در جناحین و ماتاوز در نوک جواب نداد و الوحده گلی در این بازی نزد تا مرد هلندی دوباره به فکر تغییر در ترکیب بیفتد.
تن کاته در مصاف با الزورا عراق سیستم تیمش را به 2-4-4 لوزی تغییر داد. ترکیب دروازه و دفاع همان بود؛ محمد الشمسی درون دروازه، فارس جمعه و پیمنتا در قلب دفاع و راشد و برغش در چپ و راست.
این بار به جای لی میونگ لی کره‌ای، خمیس اسماعیل با شماره 13 در راس عقب لوزی خط میانی بازی کرد و بازیکن کره‌ای به همراه عبدالله حمد سالمین که شماره 61 را به تن می‌کند به عنوان بازو و اسماعیل مطر در راس لوزی قرار گرفتند. اما زوج خط حمله جالب بود و در حالی که تیم ماتاوز اسلوونیایی بیرون نشسته بود تن کاته از زوج عمر خریبین و خلیل ابراهیم وینگر با شماره‌های70 و 7 استفاده کرد که هر دو بازیکن گل زدند و پایه گذار صعود تیم‌شان از پلی‌آف شدند.
البته در این بازی تغییراتی در ترکیب الوحده رخ داد که می‌تواند مورد توجه کادر فنی پرسپولیس قرار بگیرد. اول اینکه در دقیقه 60 محمد برغش مدافع راست این تیم مصدوم شد و جای خود را به عبدالله الکربی با شماره 21 داد و حالا به نظر می‌رسد الکربی مقابل پرسپولیس فیکس باشد. تعویض دوم تن کاته در آن بازی میدان دادن به تیم ماتاوز از دقیقه 72 بود که به نظر می‌رسد با ورود او به جای خمیس اسماعیل در پست هافبک دفاعی یک جابجایی ساده در ترکیب این تیم صورت گرفته به طوری که لی میونگ لی به راس عقب لوزی رفته، خلیل ابراهیم یک خط عقب‌تر آمده و در نقش بازو بازی کرده و تیم ماتاوز در نوک حمله کنار خریبین حضور داشته است.
در تمام این بازی‌ها اسماعیل مطر 38 ساله عضو ثابت تیم تن کاته بوده است. او با شماره پیراهن 10 در پست 10 بازی می‌کند و به عنوان پاسور و بازیساز مهم‌ترین عنصر تهاجمی این تیم است اما غیبتش می‌تواند ترکیب تهاجمی الوحده را به هم بریزد. اگر واقعاً مطر به بازی امشب نرسد و قرار باشد تن کاته دوباره از سیستم 2-4-4 استفاده کند شاید تهنون الزعبی بازیکن شماره 8 هافبک 22 ساله و ملی‌پوش‌شان در ترکیب اصلی باشد.
ترکیب زوج خط حمله الوحده هم مثل پرسپولیس معما دارد. بیرون نشستن تیم ماتاوز اسلوونیایی و بازی کردن یک وینگر در خط حمله به نام خلیل ابراهیم و گلزنی او مقابل الزورا شاید باز هم ترکیب خریبین – ابراهیم را مقابل پرسپولیس قرار دهد. شاید هم ابراهیم یک خط عقب‌تر برود و ماتاوز فیکس باشد که در این شرایط بعید است تهنون الزعبی را در ارنج اصلی ببینیم.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.