پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

انقلاب در فوتبال؟فوتبال به دست فوتبالی ها می افتد؟

هر آن چه که باید از طرح سوپرلیگ اروپا بدانید

هر آن چه که باید از طرح سوپرلیگ اروپا بدانید
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

12 باشگاه بزرگ اروپایی، به زودی لیگی موسوم به سوپرلیگ اروپا را تشکیل خواهند داد؛ تورنمنتی که می تواند مبدا تاریخ فوتبال اروپا را تغییر دهد.

به گزارش طرفداری، 12 باشگاه اروپایی (شامل 3 باشگاه ایتالیایی، 3 باشگاه اسپانیایی و 6 باشگاه برتر انگلیسی) طی ساعات آینده به طور رسمی سوپرلیگ اروپا را تشکیل خواهند داد. در اولین دوره این رقابت ها، باشگاه های آلمانی و فرانسوی حضور نخواهند داشت زیرا سران این باشگاه ها موافق برگزاری سوپرلیگ نیستند. 12 باشگاهی که خواهان برگزاری رقابت های بسته سوپرلیگ اروپا هستند، عبارتند از: منچستریونایتد، لیورپول، چلسی، تاتنهام، آرسنال، منچسترسیتی، بارسلونا، رئال مادرید، اتلتیکو مادرید، اینتر، میلان و یوونتوس. رئال مادرید نقش اول را در شکل گیری این تورنمنت داشته و باعث خشم شدید یوفا شده است؛ تورنمنتی که احتمال برگزاری آن در همین فصل آینده (2021/22) نیز وجود دارد.

توتومرکاتو: پلی آفی که در این تورنمنت وجود خواهد داشت، چیزی شبیه به مدل NBA خواهد بود؛ 3 بازی برگزار می شود، تیمی که 2 بازی را پیروز شود، صعود خواهد کرد و نتیجه مجموع اهمیتی نخواهد داشت.

نیویورک تایمز: باشگاه ها پس از قبول دعوت حضور در این تورنمنت، همان ابتدا 425 میلیون دلار دریافت خواهند کرد.

بیانیه یوفا
یوفا در بیانیه خود مخالفت سرسختی با برگزاری این تورنمنت اعالم کرده و ظاهرا قصد دارد این باشگاه ها را از حضور لیگ های داخلی و قاره ای محروم کند؛ این نهاد حتی تهدید کرده که امکان محرومیت بازیکنان از بازی های ملی نیز در صورت شرکت کردن در سوپرلیگ، وجود خواهد داشت.

یوفا، اتحادیه فوتبال انگلیس و لیگ برتر، فدراسیون فوتبال اسپانیا و لالیگا، فدراسیون فوتبال ایتالیا و سازمان لیگ سری آ متوجه شده اند که چند تیم انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی قصد دارند حضور و برگزاری در سوپرلیگ اروپا را اعلام رسمی کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، باید روشن کنیم که ما -لیگ برتر، لالیگا و سری آ و حتی فیفا و تمام اعضای آن- متحد می مانیم و تمام تلاش خود را برای توقف این پروژه بدبینانه، پروژه ای که در زمانی که بیش از همیشه به انسجام نیاز داشتیم، با امیال شخصی چند باشگاه بنا شده، به کار می گیریم. ما تمام گزینه های در دسترس خود را در تمام سطوح به کار می گیریم تا این پروژه مغایر با اصول رقابت و اخلاق را محکوم کنیم. راه دیگری نیست.
   همانطور که قبلا از طریق فیفا و 6 فدراسیون فوتبال اروپا اعلام شد، باشگاه هایی که خواهان حضور در سوپرلیگ اروپا باشند، از تمام رقابت های داخلی، قاره ای اروپا و جهانی محروم می شوند و همچنین بازیکنان این باشگاه ها می توانند از حضور در رقابت های ملی محروم شوند. از باشگاه های دیگر کشورها، مخصوصا آلمان و فرانسه تشکر می کنیم که پیوستن به سوپرلیگ اروپا را رد کرده اند. ما تمام عاشقان فوتبال و سیاستمداران را فرا می خوانیم تا اگر برگزاری چنین رقابتی به طور رسمی از سوی بعضی از باشگاه ها اعلام شد، برای جنگیدن با آن به ما بپیوندند. این اصرار به انجام پروژه ای با امیال شخصی خیلی وقت است که جلو می رود. کافی است.
بیانیه لیگ برتر انگلیس
  لیگ برتر انگلیس هرگونه پیشنهادی  را که با اصول رقابت آزاد و اخلاق ورزشی در قلب فوتبال داخلی و اروپایی مغایرت داشته باشد، محکوم می کند. هواداران هر باشگاهی در انگلیس و سراسر اروپا در حال حاضر می توانند رویای صعود و بازی در کنار بهترین ها را داشته باشند. ما معتقدیم سوپرلیگ اروپا این رویا را نابود می کند.
  لیگ برتر مفتخر است که تورنمنتی بسیار رقابتی و زیبا را فراهم کرده که بیش از هر لیگی در سراسر جهان تماشاگر دارد. این موفقیت به ما امکان داد همکاری ها و رشد اقتصادی خوبی را تجربه کنیم. سوپرلیگ اروپا جذابیت فوتبال را به طور کلی از بین می برد و روی حال و آینده لیگ برتر و اعضای آن و تمام کسانی که روی بودجه ما حساب کرده اند، تاثیر بسیار مخربی دارد
  ما با هواداران FA، EFL، PFA و LMA و دیگر ذینفعان در داخل و خارج از کشور کار خواهیم کرد تا از چشم انداز و آینده فوتبال انگلیس دفاع کنیم.
بیانیه بوندسلیگا
کریستین زایفرت، رئیس بوندسلیگا در ای ن خصوص گفته است:

بوندسلیگا به کلی با ایده سوپرلیگ اروپا مخالف است. نباید به خاطر سود مالی چند باشگاه انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی تمام ساختار فوتبال اروپا برانداخته شود. این ایده یک صدمه غیر قابل جبران به لیگ های ملی اروپایی وارد می کند، لیگ هایی که پایه و اساس فوتبال حرفه ای اروپا هستند. بدین ترتیب حمایت خودم را از بیانیه های یوفا، سری آ، لالیگا و لیگ برتر انگلیس اعلام می کنم.
شکایت یوفا
گاتزتا دلو اسپورت مدعی شده یوفا، همراه با لیگ های اروپایی و فدراسیون ها می خواهند علیه 12 تیم حاضر در سوپرلیگ طرح دعوی 60 میلیارد یورویی ارائه دهد.

هیئت مدیره
از قرار معلوم، هیئت مدیره سوپرلیگ اروپا به شرح زیر خواهد بود:

رئیس: فلورنتینو پرز (رئال مادرید)
نایب رئیسان: آندره آ آنیلی (یوونتوس)، استن کرونکه (آرسنال)، جان هنری (لیورپول) و جوئل گلیزر (منچستریونایتد)

حق پخش
در خصوص حق پخش سوپرلیگ اروپا، ابتدا عنوان شده بود DAZN (دارنده حق پخش سه فصل آینده سری آ) می خواهد آن را بر عهده بگیرد اما این شبکه اعلام کرده که آنها نقشی در این تورنمنت ندارند و تمایلی هم ندارند که وارد آن شوند.

مخالفت دولت فرانسه
دولت فرانسه در این میان از موضع یوفا  در مقابله با سوپرلیگ اروپا حمایت می کند. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از رفتاری که باشگاه های فرانسوی در قبال سوپرلیگ پیش گرفته اند حمایت کرده و چنین تورنمنتی را برخلاف اصل "شایستگی ورزشی" توصیف کرده است.

مخالفت دولت بریتانیا
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در این خصوص گفته است:

  طرح تشکیل سوپر لیگ اروپا برای فوتبال بسیار مخرب خواهد بود و ما از برخورد کردن مقامات فوتبال با این موضوع استقبال می کنیم. چنین چیزی تیری در قلب مسابقات داخلی خواهد بود و هواداران فوتبال در سراسر کشور را دلواپس می کند. باشگاه هایی که در این طرح دست دارند باید قبل از هر گونه اقدامی، به هواداران شان و جامعه بزرگ فوتبال پاسخگو باشند.
مخالفت اتحادیه باشگاه های اروپا
  اتحادیه باشگاه های اروپا به عنوان نماینده 246 باشگاه برجسته در سراسر قاره اروپا، تعهد خود به همکاری با یوفا برای توسعه مدل رقابت های باشگاهی و چرخه ای که در سال 2024 آغاز به کار خواهد کرد را ابراز می کند. اتحادیه همچنین، با ایده سوپرلیگ بسته که رسانه ها عنوان می کنند کاملا مخالف است. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.