شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

تیم ملی کشتی آزاد با ۳ طلا ۳ نقره و ۲ برنز قهرمان آسیا شد

یزدانی، تجسم یک رویا

یزدانی، تجسم یک رویا
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

ایران ورزشی: رقابت‌های 5 وزن دوم کشتی آزاد قهرمانی آسیا در آلماتی قزاقستان به پایان رسید و تیم ملی ایران با ۳ مدال طلای حسن یزدانی، کامران قاسمپور و علی شعبانی، ۳ نقره علیرضا سرلک، مصطفی حسین خانی و علی سوادکوهی و ۲ برنز مرتضی قیاسی و امین طاهری، بر سکوی نخست آسیا ایستاد.

یکی از مهمترین رقابت‌های روز دوم، مسابقه‌های وزن ۸۶ کیلوگرم بود؛ جایی که حسن یزدانی دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک در دیدار فینال مقابل دیپاک پونیا از هند در پایان تایم نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید و صاحب مدال طلای آسیا شد. یزدانی پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس ۱۰ بر صفر هایاتو ایشیگورو از ژاپن را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. او در این مرحله نیز مقابل مصطفی العبید از عراق به روی تشک رفت و در ۳ دقیقه نخست مبارزه موفق به شکست ۱۰ بر صفر حریف شد و به فینال رسید. یزدانی در شرایطی مقتدرانه قهرمان آسیا شد که با توجه به قهرمانی المپیک و جهان؛ شاید اینطور تحلیل شود که این عنوان خیلی اتفاق ویژه‌ای برای حسن نیست اما دوری طولانی مدت یزدانی و نگرانی‌هایی که بعد از مصدومیت در مورد او وجود داشت؛ با مسابقه‌هایی که در قهرمانی آسیا پشت سر گذاشت، به یکباره جای خود را به امید داد و از حالا همه منتظرند تا رویارویی او با رقبایش را در المپیک ببینند؛ جایی که مرد طلایی المپیک 2016 ریو، به دنبال دومین طلایش است. در اصل رقابت‌های قهرمانی آسیا فرصتی شد برای رونمایی دوباره از حسن یزدانی و امیدی که دوباره زنده شد.

در ادامه رقابت‌های روز دوم، در وزن ۹۲ کیلوگرم کامران قاسمپور دارنده ۲ مدال طلای امیدهای جهان در دیدار فینال مقابل مونخباتور از مغولستان رفت و در پایان تایم نخست با نتیجه قاطع ۱۰ بر صفر به برتری رسید و چهارمین و آخرین مدال طلای کشتی آزاد ایران در این رقابت‌ها را قاطعانه از آن خود کرد. قاسمپور پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس سانجیت از هند را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و در نیمه نهایی نیز برابر رستم شودیف از ازبکستان، ۱۱ بر صفر به برتری رسید و راهی فینال شد.

در روز پایانی این رقابت‌ها و در وزن ۷۴ کیلوگرم مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان، در دیدار فینال برابر کایپانوف از قزاقستان با نتیجه ۶ بر ۲ شکست خورد و صاحب مدال نقره شد. حسین خانی پیش از این در دور اول با نتیجه ۵ بر ۲ از سد اختیار نوروزاف از ازبکستان گذشت. وی دور بعد با نتیجه ۱۰ بر ۳ سئونگ چول لی از کره جنوبی را از پیش رو برداشت و در نیمه نهایی نیز آتامیرات چارلیف از ترکمنستان را ۱۱ بر صفر برد و راهی فینال شد.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیز امین طاهری دارنده ۲ مدال برنز امیدهای جهان در دیدار رده‌بندی مقابل دونگوان کیم از کره جنوبی با ضربه فنی به برتری رسید و صاحب مدال برنز آسیا شد. طاهری پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس ۱۱ بر صفر عمر سارم از سوریه را برد اما در نیمه نهایی مقابل آیال لازاریف از قرقیزستان در حالی‌که ۶ بر صفر پیش بود در یک غافلگیری ضربه فنی شد و از رسیدن به فینال بازماند.

مجید داستان دیگر نماینده ایران در ۵ وزن پایانی بود که در همان دور نخست مقابل راویندر از هند شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. امیرحسین حسینی در ۷۰ کیلوگرم نیز دیگر حذف شده ایران در روز نخست رقابت‌ها بود.

این رقابت‌ها در حالی تمام شد که در آخرین روز رقابت‌ها، حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم و کامران قاسمپور در ۹۲ کیلوگرم با شکست رقیبان‌شان صاحب مدال طلا شدند، مصطفی حسین خانی در ۷۴ کیلوگرم به مدال نقره رسید و امین طاهری نیز در سنگین وزن به مدال برنز رسید. در کنار این مدال‌ها، طلای علی شعبانی در وزن ۹۷ کیلوگرم، ۲ مدال نقره علیرضا سرلک در ۵۷ و علی سوادکوهی در ۷۹ کیلوگرم و یک مدال برنز مرتضی قیاسی در وزن ۶۵ کیلوگرم که روز شنبه در ۵ وزن نخست به دست آمد، کمک کرد تا تیم ملی کشتی آزاد ایران با اقتدار عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.