شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

به بهانه ناکامی‌‌های رئال و بارسا در لالیگا

پایان عصر دو قطبی

پایان عصر دو قطبی

هفته ششم لالیگا هفته عجیبی و غریبی بود. برای اولین بار درست در همان روزی که بارسلونا برای اولین بار بعد از 9 سال در خانه ختافه شکست خورد، رئال مادرید هم برای اولین بار در تاریخش در یک بازی خانگی مقابل تیم کادیس تن به شکست داد. از همه این مهتر اینکه رئال مادرید و بارسلونا هر دو برای اولین بار بعد از 20 سال در یک روز باختند بدون آنکه حتی یک گل زده باشند.

هفته ششم لالیگا هفته عجیبی و غریبی بود. برای اولین بار درست در همان روزی که بارسلونا برای اولین بار بعد از 9 سال در خانه ختافه شکست خورد، رئال مادرید هم برای اولین بار در تاریخش در یک بازی خانگی مقابل تیم کادیس تن به شکست داد. از همه این مهتر اینکه رئال مادرید و بارسلونا هر دو برای اولین بار بعد از 20 سال در یک روز باختند بدون آنکه حتی یک گل زده باشند.

به یاد آوردن آخرین باری که دو قدرت برتر فوتبال اسپانیا همزمان اینقدر افت کرده بوده باشند کار سختی است. اما در حالی که این وضعیت نه چندان جالب در رقابت‌های داخلی، کار آنها را در هفته اول لیگ قهرمانان اروپا سخت‌تر کرد، در اسپانیا خیلی‌ها از حال و روز فعلی تیم‌هایی که تمام قهرمانی‌های 6 فصل اخیر لالیگا را میان خودشان تقسیم کرده‌اند، خوشحال هستند چرا که این افت می‌تواند نوید بخش یک کورس قهرمانی جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر باشد. آخرین باری که یک تیم دیگر رئال مادرید و بارسلونا را در لالیگا به چالش کشید و توانست جام قهرمانی را از چنگ آنها درآورد اتلتیکومادرید در سال 2014 بود و در این فصل بعد از گذشت 6 هفته از آغاز لیگ، نشانه‌ها به گونه‌ای هستند که می‌توان امیدوار به تکرار چنین اتفاقی بود، اگرچه شاید برای قضاوت در پایان فصل خیلی زود باشد.

با نگاهی به جدول رده‌بندی لالیگا، رئال سوسیه‌دادی را در صدر می‌بینید که تابستان امسال ستاره سابق منچسترسیتی، داوید سیلوا را در اختیار دارد. نه تنها در رده نخست بلکه در رده دوم جدول – دو رده‌ای که معمولاً در تسخیر رئال مادرید و بارسلونا است – هم اثری از غول‌های مادرید و کاتالونیا نمی‌بینید. این ویارئال تحت هدایت اونای امری است که در این جایگاه ایستاده است. این دو تیم از همین حال انگیزه زیاد خود برای اضافه شدن به مدعیان کورس قهرمانی را نشان داده‌اند اما موفقیت‌های زودهنگام آنها نباید باعث شود که اتلتیکومادرید لوئیس سوارس و سویایی که فصل گذشته فاتح لیگ اروپا شد را از قلم بیندازیم.

روزهای افت رئال مادرید و بارسلونا همیشه قابل پیش‌بینی بود و خیلی‌ها معتقدند که رئال مادرید از زمانی که کریستیانو رونالدو را از دست داد و بارسلونا از روزی که فرمول گرفتن بهترین بازی‌ها از لیونل مسی را فراموش کرد، در سراشیبی قرار گرفتند. آثار جانبی این دو رویداد برای رئال مادرید و بارسلونا با ضربه‌هایی که در نتیجه شیوع کرونا به اقتصاد این دو باشگاه وارد آمد شدت گرفت و ناتوانی آنها برای سلطه بر بازار نقل و انتقالات به سبک فصول گذشته هم گواه این موضوع بوده است. رئال مادرید برای اولین بار در 20 سال گذشته هیچ بازیکنی را در بازار تابستانی نخرید و بارسلونا کار خاصی جز معاوضه آرتور ملو با میرالم پیانیچ و آوردن سرجینو دیست برای جانشینی نلسون سمدو انجام نداد. بحران مالی در هر دو باشگاه سبب شده که خرج‌های بی‌حساب و کتاب و هزینه‌های اشتباهی که آنها در یک فصول قبل انجام داده بودند بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. در رئال مادرید پرداخت 120 میلیون یورو برای خرید ادن آزار چیزی که معامله تماماً ضرر توصیف شده و در بارسلونا هم 350 میلیونی که صرف خرید آنتوان گریزمان، فیلیپه کوتینیو و عثمان دمبله شد، سرمایه‌ای سوخته تلقی می‌شود. حالا هر دو باشگاه متوسل به راه حلی مشابه شده‌اند و به این ایده چنگ انداخته‌اند که پسربچه‌های‌شان می‌توانند آنها را نجات دهند. در بارسلونا پدری و آنسو فاتی 17 ساله دو بازیکنی هستند که به آنها به چشم ستارگان 5 سال آینده تیم نگاه می‌شود. در رئال مادرید هم این امید وجود دارد که وینیسیوس، رودریگو گوئس، فده والورده، مارتین اودگارد و تاکه کوبو آنقدر پیشرفت کنند که جای خالی کهکشانی‌ها خریداری نشده را برای تیم پر کنند.

فعلاً اما حال و روز هیچ یک از هواداران دو تیم به زمانی که به حمایت از قویترین تیم‌های اسپانیا می‌بالیدند شباهت ندارد. نه رئال مادریدرونالدوهایش را دارد که به نبوغ فردی آنها برای نجات تیم دل ببندد نه بارسلونا هنوز به این نتیجه رسیده که چگونه می‌تواند جلوی هدر رفتن استعداد مسی در سال‌های پایانی دوران بازی‌اش را بگیرد. تمام این‌ها اما خبرهایی خوشایند برای هوادارانی است که سالیان سال تیم‌های محبوب‌شان را در سلطه رئال و بارسا دیده‌اند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.