شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

جنگ باشگاه‌های اروپایی با یوفا

سوپرلیگ اروپا؛ دوران تازه فوتبال

سوپرلیگ اروپا؛ دوران تازه فوتبال
رسول مجیدی
رسول مجیدی خبرنگار

«سوپر لیگ اروپا» حالا دیگر گمانی زنی و شایعه و رویا نیست. اعلام موجودیت کرده و ۱۲ باشگاه بزرگ اروپایی همه تخم‌مرغ‌هایشان را گذاشته‌اند در سبد سوپر لیگ. ۱۲ باشگاه از اسپانیا، ایتالیا و انگلیس. بارسلونا، رئال مادرید و اتلتیکومادرید. یوونتوس، اینتر و میلان. ۶ تیم بزرگ انگلیس؛ منچستریونایتد، منچسترسیتی، لیورپول، آرسنال، چلسی و تاتنهام. ۱۲ تیمی که می‌خواهند از سال بعد به جای حضور در لیگ قهرمانان، در سوپر لیگ شرکت کنند.

ایران ورزشی/«سوپر لیگ اروپا» حالا دیگر گمانی زنی و شایعه و رویا نیست. اعلام موجودیت کرده و ۱۲ باشگاه بزرگ اروپایی همه تخم‌مرغ‌هایشان را گذاشته‌اند در سبد سوپر لیگ. ۱۲ باشگاه از اسپانیا، ایتالیا و انگلیس. بارسلونا، رئال مادرید و اتلتیکومادرید. یوونتوس، اینتر و میلان. ۶ تیم بزرگ انگلیس؛ منچستریونایتد، منچسترسیتی، لیورپول، آرسنال، چلسی و تاتنهام.
۱۲ تیمی که می‌خواهند از سال بعد به جای حضور در لیگ قهرمانان، در سوپر لیگ شرکت کنند. ۱۲ تیمی که بعضی‌های‌شان مثل آرسنال و تاتنهام و چلسی و لیورپول اصلاً مشخص نیست می‌توانند سال دیگر جواز حضور در لیگ قهرمانان را به دست بیاورند یا نه. آنها فعلاً نبرد برای حضور در بین ۴ تیم را به لسترسیتی و وستهم باختند اما با این طرح همواره می‌توانند در بین بزرگان باشند. در انگلیس دست کم ۶ تیم بزرگ وجود دارد و هر سال در نهایت ۴ تای آنها می‌تواند به لیگ قهرمانان برود اما با طرح جدید هر ۶ تای آنها در سوپرلیگ حضور خواهند داشت.
جالب اینجاست که در بین ۱۲ تیم مؤسس خبری از فینالیست‌های سال پیش معتبرترین لیگ باشگاهی دنیا نیست؛ لیگ قهرمانان. بایرن و پاری‌سن‌ژرمن به این طرح ملحق نشده‌اند. در حال حاضر هیچ تیمی از آلمان و فرانسه قرار نیست در سوپر لیگ به میدان بروند.
سران سوپر لیگ البته خبر داده‌اند که این رقابت‌ها با حضور ۲۰ تیم برگزار می‌شود. ۱۵ تیم ثابت به عنوان بنیانگذار و ۵ تیم که هر فصل بنا به شرایطی به جمع آنها می‌پیوندد. لابد منتظر تأیید ۳ تیم پاری‌سن‌ژرمن، بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند هستند اما سران این ۳ باشگاه فعلاً نظرشان باقی ماندن در یوفاست.
بخصوص ناصر الخلیفی، مالک باشگاه فرانسوی که همزمان مالک شبکه بین‌المللی بین‌اسپورت هم هست. شبکه‌ای که حق پخش اکثر رقابت‌های معتبر اروپایی از جمله لیگ قهرمانان را در اختیار دارد و حالا با حضور نداشتن تیم‌های بزرگ قاره علناً شبکه‌اش به ورطه نابودی کشیده خواهد شد.
می‌گویند شبکه جدیدالتأسیس DAZN قرار است پوشش‌دهنده سوپرلیگ باشد. شبکه‌ای که به گفته رسانه‌های ایتالیایی در همین اول کار حاضر شده  5/3 میلیارد دلار بپردازد. صندوق اعتباری 5JP Morgan هم حاضر شده وامی ۶ میلیارد دلاری به سوپرلیگ دهد تا مسابقاتش سر و سامان یابد. تیم‌های مؤسس در همین بدو ورود ۳۵۰ میلیون پوند دریافت خواهند کرد و از فلاکت دوران اقتصادی کرونا نجات می‌یابند.
البته طرح سوپرلیگ از قبل از دوران کرونا مطرح بود اما شاید شرایط اقتصادی باشگاه‌های فوتبال و افت درآمد شدیدشان در این دوران به تسریع ماجرا کمک کرد.
یوفا قاعدتاً مخالف اصلی تشکیل چنین لیگی است. آنها توانسته‌اند حمایت فیفا، لالیگا، سری‌آ و لیگ برتر انگلیس را جلب کنند تا پشت هم باشند. یوفا می‌گوید تیم‌هایی که علیه‌اش کودتا کرده‌اند از لیگ‌های داخلی کنار گذاشته می‌شوند و احتمالاً بازیکنان‌شان هم اجازه بازی در رقابت‌های ملی برای تیم ملی کشورشان را نخواهند داشت اما باشگاه‌ها در ۲۴ ساعت گذشته نشان داده‌اند که گوش‌شان به این حرف‌ها و تهدیدها بدهکار نیست.
آنها می‌دانند که حضورشان در لیگ‌های داخلی چقدر درآمدزاست و یوفا هم فقط به دلیل از دست رفتن اعتبار مسابقات زیرمجموعه‌اش است که دارد دست و پا می‌زند.
مثلاً فکرش را بکنید لالیگا بدون حضور بارسلونا، رئال مادرید و اتلیتکو مادرید! چه جذابیتی می‌تواند داشته باشد؟ یا لیگ برتر بدون آن ۶ تیم بزرگ.
باشگاه‌ها می‌دانند که عملاً با نبود آنها این لیگ‌ها هم جذابیت نخواهد داشت و تهدیدهای انجام شده را توخالی می‌دانند. در بیانیه‌شان هم اعلام کرده‌اند دوست دارند شنبه و یکشنبه در لیگ به میدان بروند و سه‌شنبه و چهارشنبه در سوپر لیگ. البته اگر یوفا قبول کند.
برای اینکه نشان دهند روی تصمیم‌شان هم مصر هستند، یکی یکی دارند از اتحادیه فوتبال اروپا خارج می‌شوند. آنیلی رئیس این اتحادیه از سمتش استعفا داده و هر ۳ باشگاه ایتالیایی اتحادیه را ترک کرده‌اند. همینطور منچستریونایند. اد وودوارد، رئیس اجرایی باشگاه از سمتش در یوفا استعفا داده و خلاصه یک جنگ واقعی در جریان است.
حالا فوتبال در یک پیچ تاریخی قرار گرفته. پیچی که ظاهراً باشگاه‌های ثروتمند در آن پیروز خواهند شد.
رسانه‌ها و طرفداران البته با ایده سوپرلیگ مخالفند. آن را مخالف روح فوتبال می‌دانند. همیشه گفته می‌شد در فوتبال امکان وقوع هر اتفاقی هست و تیم‌های کوچک‌تر می‌توانند تیم‌های بزرگ‌تر را به زیر بکشند اما حالا دیگر از این خبرها نخواهد بود. دیگر مثل پارسال امکان حضور تیم‌هایی مثل لایپزیگ و آتالانتا در مراحل پایانی رقابت‌های بزرگ اروپا نیست چون اساساً آنها در این جام شرکت داده نمی‌شوند. دیگر امکان وقوع فینال ۲۰۰۴ لیگ قهرمانان نیست چون موناکو و پورتویی در کار نخواهد بود. در عوض البته پول بیشتری وارد حساب باشگاه‌های بزرگ خواهد شد. و از آن سو درآمد سایر تیم‌های اروپایی به شدت کاهش خواهد یافت.
نکته جالب دیگر به افراد پشت پرده این ماجرا بر می‌گردد. مالکینی که همگی تاجر هستند و بعضاً با فوتبال بیگانه. پرز، رئیس باشگاه رئال مادرید رئیس سوپرلیگ خواهد بود و آنیلی، ثروتمند مشهور ایتالیایی که مالک یوونتوس است نایب رئیس او. البته نباید از نظر دور داشت که ۳ مالک آمریکایی باشگاه‌های منچستریونایتد، لیورپول و آرسنال هم در پشت پرده قرار دارند. مدیرانی که فوتبال برای‌شان یک صنعت پولساز است و به جای بازی، یک نمایش باشکوه می‌خواهند. درست مثل وضعیتی که ورزش در آمریکا دارد. در NBA یا NFL که در رشته‌های خودشان (بسکتبال و فوتبال آمریکایی) سرآمد هستند، هیچ تیمی سقوط نمی‌کند. تعداد تیم‌ها همیشه یکی است و مسابقات تکراری و البته پربیننده. ورزش مدل آمریکایی البته با چیزی که ما از فوتبال می‌دانیم کاملاً متفاوت است اما حالا قرار است سوپرلیگ اروپا بین تیم‌های بزرگ اروپا با چنین فرمتی برگزار شود و همین هواداران را آزرده.
رقابت‌های اروپایی البته یک بار دیگر با تصمیمی بزرگ روبه‌رو شده بود اما آن زمان ماجرا بیشتر به اصلاح و بازسازی می‌مانست تا یک کودتا علیه تمامیت ارکان یوفا.
در سال ۱۹۸۸ وقتی ناپولی که آن زمان مارادونای کبیر را در خدمت داشت به عنوان نماینده فوتبال ایتالیا به جام باشگاه‌های اروپا صعود کرد، در یکی از مراحل اولیه به رئال مادرید خورد و خیلی زود حذف شد. سیلویو برلوسکونی، سیاستمدار متمول ایتالیایی که مالک باشگاه میلان شده بود همان موقع حسابی ترسید که شاید این بلا سر تیم خودش هم بیاید. مسابقات آن زمان حذفی بود و تیم‌ها ممکن بود با انجام تنها ۲ بازی حذف شوند. برلوسکونی اعتقاد داشت نباید تیمی که در آن مارادونا بازی می‌کند اینقدر زود حذف شود و فرصت تماشایش از فوتبال‌بازها گرفته شود (و البته فرصت درآمدزایی) به همین خاطر طرح لیگ قهرمانان را به مدیران یوفا پیشنهاد داد. آن پیشنهاد البته زیاد جدی گرفته نشد اما ۴ سال بعد یوفا بالاخره به آن تن داد و لیگ قهرمانان را جایگزین جام باشگاه‌های اروپا کرد. لیگی که به جای مسابقات تک‌حذفی به صورت گروهی برگزار می‌شد تا تیم‌های قهرمان وقت بیشتری برای بازی و درآمدزایی داشته باشند. حالا و در سال ۲۰۲۱ همان تیم‌ها که در این سال‌ها درآمد بیشتری داشته‌اند می‌خواهند از این هم بیشتر داشته باشند و فقط خودشان با یکدیگر بازی کنند. به دوران تازه فوتبال خوش آمدید.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.