شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

هر آن چه باید از فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا بدانید

هر آن چه باید از فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا بدانید

به دنبال افتتاح سوپرلیگ اروپا، یوفا تصمیم گرفت زودتر از موعد پروژه تغییر فرمت لیگ قهرمانان اروپا را نهایی کرده و آن را اعلام کند. وب سایت یوفا رسما اعلام کرد که مسابقات لیگ قهرمانان اروپا از فصل 25-2024 با فرمت و تغییرات جدیدی نسبت به دوره کنونی برگزار خواهد شد.

ایران ورزشی/به گزارش وب سایت یوفا، یکی از دلایلی که فوتبال اروپا از موفق ترین و محبوب ترین ورزش های جهان به شمار می رود، راکد نبودن آن و تغییرات تدریجی است. از زمان شکل گیری مسابقات اروپایی یوفا از سال 1955 موسوم به جام باشگاه های اروپا، یوفا همواره در پی تکامل بوده و برای پایاپای پیش رفتن با تغییرات فوتبال، همواره معتبرترین تورنمنت خود را با شرایط روز تطبیق داده است. برای اطمینان از این که فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا (از 25-2024) بهترین حالت را برای باشگاه ها، بازیکنان و هواداران به ارمغان می آورد، یوفا با مشاوره میان ذی نفعان اصلی جامعه فوتبال اروپا، تصمیم به طراحی سیستم جدیدی گرفته است. این اصلاحات، روز نوزدهم آوریل 2021 از طرف انجمن باشگاه های اروپا و کمیته مسابقات باشگاه های یوفا با اتفاق آرا تصویب شد. الکساندر چفرین، رییس یوفا در این خصوص گفت:

این فرمت تکامل یافته، رویای هر تیمی در اروپا را جهت شرکت در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا زنده نگه می دارد و باعث می شود همه تیم های اروپا، فرصت شکوفایی و پیشرفت در دراز مدت را داشته باشند و پیشرفت فقط برای یک اتحادیه کوچک و خودخوانده نخواهد بود (اشاره به تیم های سوپرلیگ).
تغییرات لیگ قهرمانان اروپا از فصل 25-2024 چگونه خواهد بود؟
تغییرات اساسی انجام شده در لیگ قهرمانان اروپا، روز نوزدهم آوریل 2021 در کمیته اجرایی یوفا به تصویب رسید و در پی آن، فرمت مرحله گروهی کنونی با حضور 32 تیم از بین می رود. لیگ قهرمانان اروپا به شکل کنونی با حضور 32 تیم در 8 گروه 4 تیمی برگزار می شود. از فصل 25-2024، 36 تیم در قالب یک لیگ مصاف می دهند. این یعنی چهار تیم دیگر فرصت رقابت در لیگ قهرمانان اروپا را خواهند داشت.

در فرمت جدید، تیم ها نسبت به حال حاضر، چهار بازی بیشتر انجام می دهند و دیگر با سه رقیب، دو بار به صورت رفت و برگشت مصاف نمی دهند بلکه با 10 تیم مختلف روبرو می شوند. نیمی از بازی ها در خانه و نیمی از بازی ها خارج از خانه خواهند بود و بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار نمی شوند. این باعث می شود باشگاه ها، مقابل طیف گسترده تری از حریفان قرار بگیرند. همچنین این امیدواری به وجود می آید که هواداران در مراحل اولیه می توانند شاهد جدال بازی های بزرگ بیشتری باشند.

چهار تیم جدید چگونه به لیگ قهرمانان اروپا راه می یابند؟
راهیابی به لیگ قهرمانان اروپا، مثل گذشته برای همه تیم ها آزاد خواهد بود و حضور تیم ها در مسابقات به جایگاه نهایی شان در لیگ داخلی بستگی دارد. چهار سهمیه باقی مانده از فصل 25-2024 با سه معیار زیر تقسیم می شود:

جایگاه اول: به کشوری که در جایگاه پنجم رده بندی یوفا قرار دارد (در حال حاضر فرانسه)، یک سهمیه اضافه می شود. ضریب امتیاز هر اتحادیه فوتبال در جدول یوفا بر اساس عملکرد باشگاه هایش در پنج دوره قبلی لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا تعیین می شود.
جایگاه دوم: به قهرمان لیگ کشوری که در بالاترین رده بندی یوفا قرار دارد اما نتوانسته سهمیه لیگ قهرمانان اروپا کسب کند، یک سهمیه اختصاص می یابد.
جایگاه سوم و چهارم: به دو باشگاهی که بالاترین رده را در رده بندی یوفا دارند اما نتوانسته اند راهی لیگ قهرمانان اروپا، لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا شوند، یک سهمیه اختصاص می یابد.
16 تیم مرحله حذفی چطور مشخص می شوند؟
نتایج هر مسابقه، رنکینگ نهایی تیم ها در لیگ جدید را مشخص می کند. هر برد سه امتیاز و هر تساوی همچنان یک امتیاز خواهد داشت. هشت تیم برتر لیگ، به صورت اتوماتیک راهی دور یک هشتم نهایی می شوند و برای مشخص شدن تکلیف هشت تیم بعدی، تیم های نهم تا بیست و چهارم راهی پلی آف می شوند. تیم های نهم تا شانزدهم در یک سید و تیم های هفدهم تا بیست و چهارم در سید بعدی قرار می گیرند. تیم های سید بالاتر، در بازی برگشت میزبان خواهند بود. تیم های بیست و پنجم تا سی و شمم هم حذف می شوند و به لیگ اروپا راه نخواهند یافت. 

فرمت مرحله حذفی چگونه خواهد بود؟
از مرحله یک هشتم نهایی، مسابقات مثل فرمت فعلی پیش خواهد رفت. دو بازی رفت و برگشت در مراحل حذفی انجام می شود و فینال در زمین بی طرفی که یوفا تعیین کند، برگزار خواهد شد.

فرمت جدید لیگ قهرمانان اروپا چه فرقی به حال هواداران دارد؟
فرصت بیشتری برای رویارویی تیم های بزرگ در مرحله اول مسابقات فراهم می شود
هر بازی، ارزش خودش را دارد و بازی تشریفاتی وجود نخواهد داشت. در فرمت جدید، هر نتیجه ای می تواند جایگاه تیم ها در جدول را تغییر دهد و تا روز پایانی مسابقات، جدول می تواند دستخوش تغییر شود. برد یا باخت در یک بازی می تواند سرنوشت یک تیم برای صعود مستقیم به دور حذفی، حضور در پلی آف یا حذف از رقابت ها را تعیین کند
فرمت جدید چگونه به سایر تیم های اروپا سود می رساند؟
تغییرات ایجاد شده برای اطمینان از آینده مثبت فوتبال اروپا و پاسخگویی به نیازهای ذی نفعان انجام گرفته است. تعهد به اصل رقابت های آزاد و شایستگی های ورزشی در سراسر قاره اروپا و حفظ لیگ های داخلی، خواسته یوفاست. یوفا همچنین روی تعهد محکم مالی خود برای تمام فوتبال اروپا تاکید دارد و می خواهد حتی تیم هایی که در مسابقات یوفا شرکت نمی کنند هم پشتوانه مالی خوبی داشته باشند. این تغییرات، بنیاد محکم فوتبال اروپا را تقویت می کند. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.