چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

هشدار مدیر حقوقی سازمان لیگ درباره پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی

صدا و سیما قبل از ورود نهادهای بین‌المللی مشکل را حل کند

صدا و سیما قبل از ورود نهادهای بین‌المللی مشکل را حل کند
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

حل معضل دیرینه درآمد فوتبال از محل حق پخش تلویزیونی از بحث‌هایی بود که پیش از انتخابات فدراسیون فوتبال، تقریباً همه کاندیداها در میان برنامه‌های خود به آن اشاره می‌کردند. فدراسیون عزیزی‌خادم هم از این ماجرا مستثنی نبود و یکی از نخستین اقداماتی که سازمان لیگ بعد از ریاست جدید به آن پرداخته، مذاکره با مسئولان صداوسیما برای حل این مشکل بوده است.

ایران ورزشی/حل معضل دیرینه درآمد فوتبال از محل حق پخش تلویزیونی از بحث‌هایی بود که پیش از انتخابات فدراسیون فوتبال، تقریباً همه کاندیداها در میان برنامه‌های خود به آن اشاره می‌کردند. فدراسیون عزیزی‌خادم هم از این ماجرا مستثنی نبود و یکی از نخستین اقداماتی که سازمان لیگ بعد از ریاست جدید به آن پرداخته،  مذاکره با مسئولان صداوسیما برای حل این مشکل بوده است.
تا کنون جلساتی بین نمایندگان سازمان لیگ فوتبال و صداوسیما برگزار شده اما مثل همه جلساتی که پیش از این برگزار شده بود، نتیجه مشخصی در برنداشته است. ادامه این بلاتکلیفی اما به گفته مشاور حقوقی سازمان لیگ، می‌تواند به ورود AFC  یا FIFA به اجرای درآمد حق پخش تلویزیونی از فوتبال ختم شود.
حسین آل‌اسحاق، مشاور حقوقی سازمان لیگ و عضو کمیته چابک‌سازی سازمان لیگ درباره مذاکراتی که در این رابطه با صداوسیما انجام شده، به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «درست است که پخش محتوای ورزشی و فوتبالی با صداوسیما است اما تولید این محتوا که با صداوسیما نیست. صداوسیما برای پخش یک فیلم سینمایی هزینه می‌پردازد یا بابت پخش مسابقات آسیایی به AFC حق پخش می‌دهد اما حاضر نیست بابت تولید محتوای فوتبالی به باشگاه‌های داخلی هزینه بدهد. بیش از 70 درصد از درآمد فدراسیون فوتبال از محل پخش مسابقات باشگاهی ا‌ست و این موضوع نباید به سادگی نادیده گرفته شود. به همین دلیل ما در سازمان لیگ در حال برنامه‌ریزی هستیم تا از طریق مراجع قانونی ذی‌صلاح این موضوع را پیگیری کنیم. جلساتی هم با صداوسیما داشتیم و امیدواریم که این مشکل حل شود.»
آل‌اسحاق همچنین تأکید می‌کند: «ما تابع قانون هستیم و معتقدیم همه در برابر قانون برابریم اما صداوسیما برابرتر است. صداوسیما از محل تبلیغاتی که پیش از مسابقات فوتبال و بین دو نیمه پخش می‌کند، ده‌ها هزار میلیارد تومان درآمد دارد. علاوه بر آن این همه بودجه می‌گیرد و متأسفانه تولید محتوا را به جاهای مختلف اجاره می‌دهد. پس نمی‌تواند بگوید چون بابت پخش فوتبال پولی از مردم نمی‌گیرد، پس حق فوتبال را به باشگاه‌ها نمی‌پردازد. اگر درآمدش همچنان کم است و پاسخگوی هزینه‌ها نیست نمی‌تواند سهم فوتبال را ندهد.»
او همچنین تأکید می‌کند: «اگر FIFA و AFC به دنبال این باشند که به طور انحصاری پخش بازی‌های اعضای خود را پیگیری کنند، دست صداوسیما خالی می‌ماند. پس قبل از اینکه نهادهای بین‌المللی به این موضوع ورود کنند، بهتر است صداوسیما خودش بیاید و این موضوع را با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ حل و فصل کند.»
آیا امکان دارد که کنفدراسیون فوتبال آسیا یا فیفا به موضوع حق پخش تلویزیونی کشورها ورود کنند؟ مشاور حقوقی سازمان لیگ در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «وقتی AFC ببیند که باشگاه‌ها به دلیل مشکلات مالی در معرض انحلال هستند و دست‌شان از درآمد اصلی‌شان کوتاه است، به احتمال زیاد حق پخش بازی‌ها را به دست می‌گیرد. موضوع پیچیده‌ای نیست. قانونی می‌گذارد و شرکتی را معرفی می‌کند که مجری پخش مسابقات فوتبال همه کشورهایی باشد که برای دریافت حق پخش مسابقات خود دچار مشکل هستند. خودش هم تبلیغات می‌گیرد و از این طریق درآمدزایی می‌کند. در حال حاضر باشگاه‌ها به خاطر بی‌پولی در معرض زمین خوردن هستند. از طرفی می‌گویند دولت به هیچ عنوان به فوتبال کمک نکند، از طرف دیگر حق پخش را به باشگاه‌ها نمی‌دهند. پس باشگاه‌ها چطور هزینه‌های خود را تأمین کنند؟ همین موضوع را در جلسه حضوری با نمایندگان صداوسیما مطرح کردیم و به ما پوزخند زدند و گفتند که چنین اتفاقی نمی‌افتد. سؤال من اما این است که اگر این اتفاق افتاد، چه کاری از دست صداوسیما ساخته است؟»
هرچند دخالت مراجع بین‌المللی در موضوع حق پخش موضوع پیچیده‌ای است که بدون شک تصویب قانونی در این خصوص و تعریف سازوکار برای انحصار حق پخش بازی‌های داخلی اعضا، در مدت زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست اما هیچ‌یک از این موارد باعث نمی‌شود که صداوسیما همچنان با پوزخند به فوتبالی بنگرد که مهم‌ترین درآمد باشگاه‌هایش را پرداخت نمی‌کند و فوتبال را در معرض ورشکستگی قرار داده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.