پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

از نزول‌برگشته مثل فرشید اسماعیلی

از نزول‌برگشته مثل فرشید اسماعیلی
احسان محمدی
احسان محمدی خبرنگار

«فرشید اسماعیلی رو باید بسته‌بندی کنن و بزارن تو قفسه باشگاه، روش هم بنویسن فقط برای آسیا مصرف شود!» این اظهارنظر در توئیتر از سوی کاربری به نام «یک پرسشگر» شاید بهترین توصیف برای فرشید اسماعیلی باشد. آمیزه شکر و شکایت. گله از عملکردی متوسط و گاهی حتی پایین‌تر از استانداردهای خودش در لیگ‌برتر و شُکر برای درخششی فراتر از آن‌چه انتظار می‌رفت در دو دیدار مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا.

یران ورزشی/«فرشید اسماعیلی رو باید بسته‌بندی کنن و بزارن تو قفسه باشگاه، روش هم بنویسن فقط برای آسیا مصرف شود!» این اظهارنظر در توئیتر از سوی کاربری به نام «یک پرسشگر» شاید بهترین توصیف برای فرشید اسماعیلی باشد. آمیزه شکر و شکایت. گله از عملکردی متوسط و گاهی حتی پایین‌تر از استانداردهای خودش در لیگ‌برتر و شُکر برای درخششی فراتر از آن‌چه انتظار می‌رفت در دو دیدار مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا.
او در ۹۳۴ دقیقه لیگ بیستم فقط یک گل زده و دو پاس‌گل داده اما در ۱۵۶ دقیقه بازی آسیایی این فصل موفق به ثبت دو گل و دو پاس گل شد و از آن مهم‌تر به شکلی بازی می‌کند که هر لحظه می‌تواند آهنگ استقلال را در فاز هجومی عوض کند. بعضی از هواداران این پوست‌اندازی را نتیجه توجه درست و سپردن وظایف در چارچوب توانایی‌ها از سوی فرهاد مجیدی می‌دانند. هر چه هست او در دو دیدار اول لیگ قهرمانان آسیا توانست بخشی از اعتبار مخدوش شده خود نزد هوادارانی که از او شاکی بودند را باز پس بگیرد.
فرشید اهل بندر لنگه در جنوب ایران است. خودش را از بدر هرمزگان به فجر سپاسی و از آنجا به استقلال تحمیل کرد. استقلالی‌ها هم از او خاطره گل شیرین به پرسپولیس در شهرآورد 84 را به خاطر می‌آورند و هم سبک‌سری در زدن ضربه چیپ هدر رفته در فروردین 1398 مقابل علیرضا بیرانوند. اتفاقی که باعث شد او همواره یکی از گزینه‌های دم دست برای کُری‌خوانی میان هواداران دو تیم باشد. اما دو سال بعد در فروردین 1400 اسماعیلی توانست کیفیت خودش را بار دیگر به رخ بکشد و نشان دهد شماره 8 استقلال که زمانی تن ستارگانی مثل امیر قعه‌نویی و مجتبی جباری بود به تنش گشاد نیست.
  او تقریباً در هر حمله استقلال به سوی دروازه الاهلی و شرطه عراق تأثیرگذار و سهیم بود. چیزی شبیه نقشی که خود فرهاد مجیدی زمانی در استقلال بازی می‌کرد گرچه هواداران ترجیح می‌دهند مهدی قایدی خوش تکنیک را بیشتر با مجیدی مقایسه کنند اما عملکردی که فرشید اسماعیلی از خود نشان داد حتی زمانی که شاگرد شفر بود هم از او ندیده بودیم. بعضی از رسانه‌ها به او لقب «سوپرمن استقلال» داده‌اند. طبعاً برای اسماعیلی خوشایند است اما اغراق‌هایی از این حد ممکن است او را دوباره در همان پوستینی فرو ببرد که 10 فروردین 98 پشت ضربه پنالتی قرار گرفت. احیای یک بازیکن زمانی که خیلی‌ها از او دست شسته‌اند اتفاق خوبی برای هواداران است و زمینه‌ساز آشتی دوباره. فرشید اسماعیلی هم در لیگ و هم در مسابقات آسیایی هنوز این بخت را دارد تا خاطرات ناخوب گذشته را از ذهن استقلالی‌ها پاک کند. این یکی از تفاوت‌های بزرگ فوتبال با زندگی است که امکان دوباره می‌دهد تا بعضی اشتباهات را اصلاح کرد!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.