یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سوپر لیگ؛ زلزله فوتبالی کرونا

سوپر لیگ؛ زلزله فوتبالی کرونا
رضا شجیع
رضا شجیع خبرنگار

ایران ورزشی: زلزله کرونا فوتبال جهان را تکان داد؛ اتفاقی که به شخصه خیلی زودتر منتظرش بودم. آسیب اقتصادی باشگاه‌های بزرگ در اثر کرونا و انفعال یوفا و فیفا باعث شد که در نهایت خود باشگاه‌ها دست به تأسیس #سوپرلیگ بزنند. ۱۲ باشگاه بزرگ اروپایی رسماً با امضای بیانیه‌ای خبر تولد «سوپرلیگ» را اعلام کردند. معاهده‌ای که از آغاز لیگی با حضور ۲۰ تیم درجه اول اروپایی خبر می دهد و برای هر باشگاه رقمی معادل ۳/۵ میلیارد دلار درآمد دارد. این آغاز یک جنگ اقتصادی - فوتبالی بزرگ است؛ چرا؟

1- احتمالاً فیفا و یوفا بازیکنان شرکت کننده در سوپرلیگ را از حضور در جام جهانی، جام قهرمانان و سایر رویدادهای مشابه محروم خواهند کرد

2- باشگاه های شرکت کننده در سوپرلیگ از شرکت در جام‌ قهرمانان اروپا محروم می‌شوند.

3- با این اوصاف جام قهرمانان و جام جهانی از حضور چهره‌های شماره یک فوتبال جهان محروم شده و این رویدادها به سرعت به رویدادهای درجه ۲ و کم کیفیت‌تر نسبت به سوپرلیگ تبدیل می‌شوند.

4- گردش مالی سوپرلیگ که پیش بینی می شود در بلندمدت به ۱۰ میلیارد دلار هم برسد، گردش مالی سایر رویدادهای فوتبالی جهان را تحت تأثیر قرار داده و عملاً آنها را به سمت ورشکستگی سوق خواهد داد.

معتقدم ایده سوپرلیگ که به عنوان #تز نجات باشگاه‌های بزرگ اروپایی در شرایط کرونا طراحی شده و به نوعی نشانگر عطش #سرمایه‌داری و عقلانیت ابزاری محسوب می‌شود، در نهایت به حذف ضعیف‌ترها و در نتیجه محو فوتبال آماتوری به معنای واقعی منجر خواهد شد. در مقابل هواداران هر هفته شاهد فوتبال‌های باکیفیت و مهیج خواهند بود و کسی نمی‌داند تداوم این وضعیت، یعنی قرار گرفتن هوادار در معرض هیجان مداوم و فوتبال باکیفیت چه پیامدهایی به دنبال دارد. آنچه مسلم است #سوپرلیگ چون هیولایی تمام فوتبال جهان را خواهد بلعید و سازمان‌های بزرگی چون یوفا و فیفا مانند دایناسورهای در حال انقراض به گل خواهند نشست.

بی تردید این اتفاق تأثیرگذارترین و عمیق‌ترین تأثیری است که #کرونا به ورزش تحمیل کرده است؛ تأثیری که در آینده نزدیک هم پیرامون آن خواهم نوشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.