شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

الدحیل-استقلال ساعت:22:15

تمامش کن

تمامش کن
حمیدرضا عرب  @hamidreza59arab
حمیدرضا عرب @hamidreza59arab خبرنگار

ایران ورزشی: دو پیروزی، 8 گل. این نمایی از آمار خیره کننده استقلال در شروع لیگ قهرمانان آسیا است. استقلال در تمام آمارهای جزیی‌تر نیز برتری محسوسی نسبت به حریفانش داشته است و اگر نتایج را ملاک قرار دهیم، امشب با جدی‌ترین رقیب خود در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مصاف خواهد داشت؛ دیداری که کلید تضمین صدرنشینی آبی‌ها در این گروه است. اگر استقلال به مانند دو بازی نخست، با اقتدار گام به میدان بگذارد و شانس و اقبال نیز یارش باشد در این میدان هم 3 امتیاز باارزش به چنگ خواهد زد و صدرنشینی خود را قطعی خواهد کرد. استقلال برای رسیدن به این مرتبه ابزار کافی را در اختیار دارد. یک خط حمله آتشین که راه گلزنی را خوب می‌شناسد.

 اعتماد به نفس بالا که حاصل بردهای پی‌درپی است و انگیزه کافی میان اعضای کادرفنی و بازیکنان. این فاکتورهای کلی دست استقلال را باز می‌گذارد تا در این میدان نیز به آنچه می‌‌خواهد دست یابد اما باید توجه داشت که الدحیل مانند الاهلی و الشرطه نیست و تیمی حرفه‌ای به حساب می‌آید که برای صعود از گروه برنامه دارد. الدحیل گرچه در بازی دوم خود مقابل الاهلی غافلگیر شد و نتوانست برتری‌اش را حفظ کند اما از نظر فوتبالی تیمی قابل احترام است که بالقوه قابلیت آزار رساندن به استقلال را دارد.

امشب شاید خط دفاع استقلال برخلاف دو بازی قبل فشار بیشتری را تجربه کند، هرچند که اجرای عملیات دفاعی را نباید تنها معطوف به عناصر دفاعی دانست و دیگر بازیکنان نیز اثرگذاری بسیاری در ساختار دفاع تیمی دارند. آنچه استقلال را در این نقطه به اوج می‌رساند کاستن از اضطراب بی‌مورد در زمان حملات حریف است. به طور محسوس دیده می‌شود که مدافعان استقلال در زمان حملات حریف سراسیمه اقدام به دفع توپ می‌کنند که این خصیصه باید آرام آرام از روح و تن بازیکنان دور شده، دیگر عناصر- به خصوص هافبک‌ها- نیز مشارکت قابل توجهی در اجرای عملیات دفاعی داشته باشند.

استقلال به احتمال زیاد در بازی امشب با همان ترکیبی به میدان خواهد رفت که در بازی با الشرطه دیدیم. حضور رشید مظاهری در قفس توری مانند دو بازی قبل قطعی است. مظاهری در بازی با الشرطه دشواری آنچنانی تجربه نکرد اما بعید است که او امشب لحظات آرامی را مقابل حریف پشت سر بگذارد.

مرادمند و یزدانی دو مدافع میانی استقلال خواهند بود. در دفاع راست نیز وریا غفوری و در دفاع چپ محمد نادری به میدان خواهند رفت. نادری در دو بازی آغازین استقلال نمایش قابل قبولی داشت و توانست تا حدی خاطره بازی‌های بدی که در لیگ انجام می‌داد را از اذهان دور کند. برتری مقابل الدحیل اما از خط میانی استقلال عبور خواهد کرد. جایی که مسعود ریگی، فرشید اسماعیلی، آرش رضاوند و هرویه میلیچ برای استقلال بازی خواهند کرد. اگر این بازیکنان وظایف خود را به شکل مطلوب به اجرا بگذارند استقلال برای عبور از سد الدحیل کار دشواری پیش رو نخواهد داشت. بازیکنان استقلال احتمالاً مقابل علی کریمی که فصل پیش زیر پرچم استقلال به میدان می‌رفت نیز چالش‌هایی را پیش رو خواهند داشت.

در خط آتش اما حضور قایدی و دیاباته قطعی به نظر می‌رسد، هرچند که ارسلان مطهری به دلیل بازی نکردن مقابل الشرطه در شادابی قابل توجهی به سر می‌برد و فرهاد مجیدی دستش باز است که به جای شیخ از وجود ارسلان بهره بگیرد و دیاباته را برای نیمه دوم ذخیره کند.به هر حال استقلال با هر ترکیبی وارد میدان شود، انتظاری جز پیروزی از مجیدی و شاگردانش نیست. حتی تساوی نیز پروسه قطعی کردن صعود از این گروه را به تأخیر خواهد انداخت و استقلال باید این بازی را هم با برد 3 امتیازی پشت سر بگذارد تا برای بازی‌های بعد دغدغه آنچنانی نداشته باشد و حتی از وجود بازیکنان ذخیره خود بهره بگیرد تا با خستگی کمتر به ایران بازگردد.

یقیناً اگر استقلال 3 امتیاز این بازی را هم صاحب شود عرصه برای بازی کردن کمتر بازی کرده‌ها باز خواهد شد و آنگاه خستگی کمتری بر پیکر تیمی وارد می‌شود که قرار است بعد از لیگ قهرمانان آسیا در لیگ داخلی به میدان برود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.