دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

سید نباید تیر یک را بزند، با30درصد شانس گل نباید شوت زد

آنالیز دو مشکل فنی پرسپولیس در دفاع و حمله با اسماعیل حلالی

آنالیز دو مشکل فنی پرسپولیس در دفاع و حمله با اسماعیل حلالی

اسماعیل حلالی از آن دست مربیانی است که هنوز در این فوتبال به حق‌شان نرسیده‌اند. این را می‌شود از صحبت‌های فنی و موشکافانه او درباره پرسپولیس و عملکردش در لیگ قهرمانان آسیا به خوبی متوجه شد. گفت‌وگوی ایران ورزشی با پیشکسوت پرسپولیس و تیم ملی را بخوانید:

ایران ورزشی/اسماعیل حلالی از آن دست مربیانی است که هنوز در این فوتبال به حق‌شان نرسیده‌اند. این را می‌شود از صحبت‌های فنی و موشکافانه او درباره پرسپولیس و عملکردش در لیگ قهرمانان آسیا به خوبی متوجه شد. گفت‌وگوی ایران ورزشی با پیشکسوت پرسپولیس و تیم ملی را بخوانید:

بازی با گوا را دیدید؟
بله بازی یکطرفه بود. تیم گوا چیزی برای گفتن نداشت. دیده‌اید یکی که زورش به دیگری نمی‌رسد دنبال شر می‌گردد؟ این تیم هم همین حالت را داشت. یعنی بازیکنانش وقتی نمی‌توانستند توپ را بگیرند یا بزنند رفتارهایی انجام می‌دادند که عجیب بود. با اینکه هندی‌ها بازیکن و مربی خارجی گرفته‌اند اما هنوز مانده که به سطح حرفه‌ای لیگ قهرمانان برسند و هنوز خیلی چیزها را بلد نیستند.
پرسپولیس چطور؟
خب هنوز مشکل گلزنی وجود دارد. ما نتوانستیم گل سوم را بزنیم و این خوب نیست. تفاضل دو گل ایجاد کردن در جریان بازی خیلی تعیین کننده است.
یحیی هم گفته که نتوانستند بازی را برای خودشان راحت کنند. پرسپولیس در تعداد موقعیت گل و شوت خوب است اما دقت شوت ندارد. دلیلش به خاطر استرس بازیکنان است یا مسأله دیگری؟
شوت زدن لم خاص خودش را دارد و باید بدانید از کجا و در چه موقعیتی به طرف دروازه شوت بزنید که امکان گل شدنش وجود داشته باشد. یعنی وقتی 30درصد شانس گل شدن هست نباید شوت زد. مثلاً در بازی با الریان مغانلو چند بار در نیمه اول چرخید و می‌خواست به زاویه مخالف ضربه بزند که احتمال گل شدنش کم بود، آن هم وقتی یک بر صفرعقب بودیم. برای مثال؛ بارسا وقتی مدافع چپش بالا می‌آید حتماً توپ را رو به جلو نمی‌برد یا خودش شوت نمی‌زند و کات بک می‌کند تا مسی ضربه بزند. به نظرم بچه‌ها باید یک مقدار روی این مسأله کار کنند. البته واقعاً تیم ما در کارهای ترکیبی از کناره زمین فوق‌العاده‌اند و حتی کسانی که عوض شدند با برنامه کار کردند. بچه‌های قدیمی‌تر ما که عین آب خوردن همدیگر را پیدا می‌کنند و بازی هم را می‌فهمند. ما در این سه مسابقه، بازی به بازی بهتر شدیم اما خب ضعف‌هایی هم داریم.
یکی از این ضعف‌ها مسأله استقرار بازیکنان در ضربات ایستگاهی حریف است که باعث شده دو گل یک شکل دریافت کنند.
در این ارسال‌ها ما چهار پنج نقطه حیاتی داریم که باید همزمان با ضربه حریف این نقاط را بکاپ کنیم. الان در دو بازی بین نفر اول و دوم دفاع ما گپ می‌افتد و گلر هم یک گام بیرون می‌آید که اصلاً لزومی ندارد. وقتی توپ به تیر یک می‌آید گلر اصلاً نباید بیرون بیاید و اشتباه است. در این ضربات نحوه ایستادن نفر اول و دوم فوق‌العاده حیاتی است و اگر توپ کوتاه باشد باید دوتایی دفعش کنند. من خاطرم نیست نفر اول چه کسی بود اما سید نفر دوم بود. به نظرم سید نباید توپ‌های تیر یک را بزند و کسانی که فرز هستند باید آنجا باشند. یک زمانی علیپور خوب می‌زد چون به بغل فرز بود. در این منطقه قد مهم نیست و کسانی موفقند که در سریع‌ترین زمان بپرند. پای ستون هم خیلی مهم است و اگر ده سانتیمتر این طرف و آن طرف باشد توپ از بازیکن رد می‌شود. کسانی که مهارت دارند باید در تیر یک باشند. شما در حالت عادی اگر نیم متر می‌پرید وقتی عقب عقب می‌روید 10سانتیمتر می‌توانید بپرید. اینجا هم چنین حالتی دارد و اگر بازیکن بکاپ با یک پا پرش کند، راحت بلند می‌شود و توپ را دفع می‌کند. این توپ‌ها خیلی خطرناک هستند و تیم ما حتماً باید همین یکی دو روزه روی آن کار کند. الان تیم‌ها تیم ما را می‌بینند و آنالیز می‌کنند و دنبال این هستند تا پشت هجده قدم ما الکی خطا بگیرند ضمن اینکه خود بازیکنان هم هوشیار شده‌اند و دیگر مثل قدیم نیست که مربی و بازیکن از نقاط ضعف حریف خبری نداشته باشند.
درباره اصرار کنعانی برای پنالتی زدن که با واکنش‌های منفی زیادی مواجه شده چه نظری دارید؟
بازیکن اصلاً نباید اصرار کند. اصلاً به بازیکن چه ربطی دارد؟ کادر فنی باید با بازیکنان صحبت کند و برنامه پنالتی‌زن‌ها روتین باشد. مگر می‌شود بازیکن بگوید من بزنم و وقتی پنالتی را به او ندادند قهر کند؟
فکر می‌کنید پرسپولیس جمعه شب صعودش را قطعی می‌کند؟
بله به نظرم صعود می‌کند. تیم ما کیفیت خیلی بالایی دارد و واقعاً پرقدرت است ضمن اینکه بازیکنان خارجی تیم‌های دیگر هم کیفیت چندانی ندارند و پرسپولیس در صورت برطرف کردن نقاط ضعفش می‌تواند مدعی قهرمانی باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.