سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

داستان فراموش شده الکساندر بوتنر؛ اعتماد عجیب فرگوسن به هلندی ناشناخته

داستان فراموش شده الکساندر بوتنر؛ اعتماد عجیب فرگوسن به هلندی ناشناخته

الکساندر بوتنر هلندی نه تنها در منچستریونایتد مدافع چپ بزرگی نشد، بلکه حالا در سطح فوتبال قبرس هم نیست.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از گل ؛سر الکس فرگوسن معتقد بود الکساندر بوتنر، مدافع چپ هلندی یکی از بهترین مدافعان چپ جوان اروپا است اما او اخیرا به خاطر سطح فنی پایین، نتوانست با آپولون لیماسول قبرس قرارداد امضا کند. در ابتدای فوریه 2021، الکساندر بوتنر، مدافع سابق منچستریونایتد برای مدتی با باشگاه آپولون لیماسول تمرین کرد اما رسانه های قبرسی مدعی شدند به خاطر اضافه وزن بالا، بوتنر در تست پزشکی آپولون لیماسول رد شده و این باشگاه قبرسی که قرار بود تا 2022 با او قرارداد ببندد، عقب نشینی کرد. گرچه در هلند گفته شد مسائل مربوط به قرارداد و پاداش ها، دلیل به هم خوردن توافق بوتنر و لیماسول شده است.

با این حال، الکساندر بوتنر یکی از بازیکنانی است که توانسته فاتح لیگ برتر انگلیس شود و زمانی محبوب سرالکس فرگوسن بود. الکس فرگوسن تصور می کرد بوتنر یکی از بهترین مدافعان چپ اروپا می شود اما این بازیکن هلندی، بهترین سال فوتبالش را در همان فصل 13-2012 در منچستریونایتد که به قهرمانی در لیگ برتر انگلیس انجامید، تجربه کرد و حالا بازیکن آزاد است. در تابستان 2012، قرار بود الکساندر بوتنر از ویتسه آرنهم هلند راهی تیم تازه صعود کرده ساوتهمپتون شود اما پس از شکست در مذاکرات، منچستریونایتد او را به خدمت گرفت تا ذخیره پاتریس اورا باشد. با این حال هزینه 4 میلیون پوندی منچستریونایتد برای بوتنر، تعجب استعدادیاب های شیاطین سرخ در هلند را هم برانگیخت. اد فن استاین، استعدادیاب ارشد منچستریونایتد در هلند معتقد بود که بوتنر در لیگ هلند هم بهترین مدافع چپ نیست:

هر فصل، منچستریونایتد از تمام استعدادیاب های خود در اروپا می خواهد تا لیست بازیکنان را بفرستند. آن ها از شما می خواهند لیست پنج بازیکن برتر لیگ در هر پست را بفرستید. در آن زمان برای پست دفاع چپ، بوتنر نفر سوم یا چهارم لیست من بود.
با این حال سرالکس فرگوسن از خرید بوتنر راضی بود و درباره مدافع هلندی منچستریونایتد به خبرنگاران گفت:

الکساندر یکی از بهترین مدافعان چپ جوان در اروپا است و خوشحالیم که او را جذب کرده ایم. او بازیکنی است که مدت ها زیر نظرش داشته ایم و در پست دفاع، بوتنر گزینه های هیجان انگیزی در اختیار ما قرار می دهد.
در ابتدا به نظر می رسید سرالکس مطابق معمول تصمیم درستی گرفته و امضای قرارداد پنج ساله با این مدافع هلندی درست بوده است زیرا بوتنر در اولین بازی اش برای منچستریونایتد در لیگ برتر، موفق شد یک گل و یک پاس گل مقابل ویگان ثبت کند. او با عبور از سه مدافع ویگان، با یک شوت دقیق توپ را به گوشه دروازه فرستاد و هواداران منچستریونایتد فکر می کردند که یک استعداد جذاب را در تیم خود دارند. با این حال در ادامه مشخص شد بوتنر توانایی فنی و ذهنیتی لازم برای تطبیق با لیگ برتر انگلیس و البته جانشینی اورا را ندارد. در ادامه فصل، او فقط پنج بازی در لیگ برتر انگلیس برای منچستریونایتد انجام داد. آخرین بازی بوتنر برای شیاطین سرخ در فصل 13-2012، دیداری تاریخی بود. منچستریونایتد با تساوی 5-5 مقابل وست برومویچ متوقف شد و الکس بوتنر، گل دوم شیاطین سرخ را زد. البته آن بازی، آخرین دیداری بود که سرالکس فرگوسن روی نیمکت منچستریونایتد نشست.

در پایان فصل، بوتنر مدعی شد شروع نه چندان خوبش در لیگ برتر انگلیس، به خاطر این بود که دل تنگ هلند شده است اما تسلیم نمی شود. پس از رفتن فرگوسن، دیوید مویس روی کار آمد و هیچ اعتقادی به این دفاع چپ هلندی نشان نداد. فقط در ماه مارس و دوران مصدومیت اورا بود که بوتنر به صورت جسته و گریخته به کار گرفته می شد. حضور لویی فن خال و جذب لوک شاو، بوتنر را به سوی درهای خروج هدایت کرد و او راهی دینامو مسکو شد. با این حال بوتنر از نظر شخصی، دوران خوبی را در منچستریونایتد سپری کرد. در فصل 13-2012 او شش بازی انجام داد که این برای گرفتن مدال قهرمانی لیگ برتر کافی بود. این چیزی است که خود بازیکن به آن افتخار می کند. بوتنر در مصاحبه با تلگراف هلند در خصوص قهرمانی اش در لیگ برتر گفته است:

چه بازیکنانی می توانند بگویند که در لیگ برتر انگلیس قهرمان شده ایم؟ من می توانم بگویم. قهرمانی در لیگ برتر عنوانی است که حتی استیون جرارد هم به آن دست نیافته است. من در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بایرن مونیخ و آرین روبن بازی کردم. شنیده ام که می گویند من فقط در بازی های دمِ دستی در منچستریونایتد بازی کرده ام اما تعداد بازی های من برای این تیم، بیش از چیزی بود که رویایش را داشتم.
الکساندر بوتنر: در انگلستان کاری را انجام دادم که استیون جرارد هم موفق به انجام آن نشد
پس از سه سال در مسکو و اندرلخت بلژیک، بوتنر به ویتسه هلند برگشت و پس از یک نیم فصل در حالی که به گفته خودش از سلتیک، رنجرز و فنرباحچه پیشنهاد داشت، راهی فوتبال آمریکا شد تا پیراهن نیوانگلند رولوشن را به تن کند. قرارداد بوتنر و تیم آمریکایی در ژانویه 2021 با توافق طرفین، فسخ شد و قرار بود او راهی آپولون لیماسول قبرس شود اما مشکلات بدنی و البته درخواست مالی او، باعث شده آینده فوتبالی اش نامعلوم باشد. در آخرین فصل فرگوسن در منچستریونایتد که بسیار با شکوه به پایان رسید، حضور بوتنر میان آن همه ستاره مثل یک وصله ناجور به نظر می رسد اما با این حال، او بازهم قهرمان لیگ برتر است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.