جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱

مکمل بدنسازی؛ میانبری به سوی اندام ایده آل

مکمل بدنسازی؛ میانبری به سوی اندام ایده آل

مکمل بدنسازی چیست؟ آیا همه ورزشکاران ملزم به مصرف این مواد هستند؟ آیا بدون مصرف مکمل، نتیجه دلخواه حاصل نمی‌شود؟ قیمت مکمل بدنسازی در بازار چقدر است؟ آیا مصرف این مواد افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌کند؟ خرید مکمل بدنسازی از داروخانه ریسک تقلبی بودن آن‌ها راکاهش می‌دهد؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به سوالات فوق پاسخ دهیم.

مکمل بدنسازی چیست؟

مکمل بدنسازی به تامین مواد ضروری بدن، افزایش وزن، تسریع کاهش وزن یا بهبود ظاهر ورزشکار و عضله سازی کمک می‌کند. مکمل‌ها در یک تعریف ساده ابزارهایی برای افزایش توانایی ساختن ماهیچه در بدن ورزشکار هستند. در غالب موارد، افراد با مولتی ویتامین ها، پروتئین و کراتین و سپس چربی سوز (ال کارنیتین) و گینر مصرف آن‌ها را شروع می کنند.

بیشترین موادی که به عنوان مکمل های بدنسازی استفاده می شوند، شامل مکمل های ویتامین، پروتئین، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، محصولات غذایی جایگزین، کراتین، محصولات چربی سوز و لاغری و تقویت کننده‌های تستوسترونی هستند. این مکمل ها یا به صورت یک ترکیب واحد فروخته می شوند یا به صورت تلفیقی از چند مکمل بدنسازی ارائه می شوند.

انواع مکمل بدنسازی

مکمل ها انواع مختلفی دارد که به اختصار به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

کربوهیدرات‌ها:

ساخت ماهیچه بدون حضور کربوهیدرات‌ها امکان پذیر نیست. در طی ورزش های قدرتی و استقامتی ذخایر گلیکوژنی، آمینواسیدها و فسفاژن ها تخلیه می شوند که جایگزینی آن ها بسیار حائز اهمیت است. مصرف مکمل های کربوهیدراتی قبل/ حین و سریعاً بعد از تمرین سنتز پروتئین ها و تکمیل ذخایر گلیکوژن را تسهیل می کند.
پودر کربو شارژ جزو مکمل‌های کربوهیدارتی است و حاوی نسبت ایده‌آلی از قندهای ساده (گلوکز و فروکتوز) و کربوهیدرات‌های پیچیده به منظور تامین انرژی مورد نیاز بدن بوده و همچنین حاوی املاح سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلر جهت کاهش احساس خستگی و پیشگیری از گرفتگی عضلات است.

اسیدهای آمینه شاخه دار(BCAA):

 BCAA شامل اسیدهای آمینه‌های لوسین، ایزولوسین و والین است. ترکیب این سه آمینواسید در حدود یک سوم بافت ماهیچه‌ای بدن انسان را تشکیل می‌دهد. بهبود عملکرد ورزشی و جلوگیری از تحلیل عضلانی مهم‌ترین علل محبوبیت زیاد این مکمل بدنسازی بین ورزشکاران است.
 

 

کراتین

کراتین قابلیت افزایش ATP ) منبع انرژی سلولی) را دارد، بنابراین شما با مصرف صحیح آن می توانید تعداد حرکات، ست ها و وزنه های ورزشی خود را افزایش دهید که این کار باعث عضله سازی در بدن می شود. کراتین باید در یک چرخه زمانی مشخص و درست مصرف شود که حدوداً 4 هفته تعیین شده است.

گلوتامین

گلوتامین بیشترین آمینو اسید موجود در بافت ماهیچه است. این ماده از کم کاری ماهیچه ها جلوگیری می‌کند و ترمیم آن‌ها را بهبود می بخشد.
گلوتامین را نباید همزمان با کراتین استفاده کرد، چون در این حالت آن‌ها با هم در جذب شدن رقابت می‌کنند. از انواع گلوتامین می توان به گلوتامین ON و گلوتامین سلوکور اشاره کرد.

مکمل چربی سوز

رژیم غذایی کم کالری مهم‌ترین اصل در سوخت چربی ها است. در کنار رژیم غذایی مناسب مکمل های چربی سوز و کاهش اشتها نیز به لاغری و سوخت چربی ها بویژه در دوران استراحت ورزشکاران یا دوره کات کمک می کند .

درنهایت با توجه به موارد فوق می‌توان گفت که هرگز نباید بدون مشورت با متخصص تغذیه یا مربی به‌طور خودسرانه از مکمل‌های بدن‌سازی استفاده کرد. پزشک و مربی بر اساس سطح تمرینات، وزن، سن و بسیاری از فاکتورهای دیگر بهترین مکمل‌های بدن‌سازی را با مقادیر محاسبه‌شده برای شما تجویز می‌کنند تا دچار هیچ عارضه‌ای نشوید.

 

مکمل بدنسازی به تامین مواد ضروری بدن، افزایش وزن، تسریع کاهش وزن یا بهبود ظاهر ورزشکار و عضله سازی کمک می کند. مکمل‌ها در یک تعریف ساده ابزارهایی برای افزایش توانایی ساختن ماهیچه در بدن ورزشکار هستند. خرید مکمل ورزشی از داروخانه راهی مطمئن برای خرید محصولات اصل و غیر تقلبی است. سازمان بهداشت جهانی (FDA) اعلام کرده است که برخی از این مکمل‌ها می‌توانند برای سلامتی خطرناک و حتی کشنده باشند. هرگز نباید بدون مشورت با متخصص تغذیه یا مربی به‌طور خودسرانه از مکمل‌های بدن‌سازی استفاده کرد.

نکته‌های طلایی بدنسازی

  • تمرینات سخت و هدفمند، داشتن یک برنامه تمرینی اصولی و اجرای یک برنامه غذایی علمی و انتخاب صحیح مکمل‌های بدنسازی بر حسب نیاز فاکتورهای اصلی رسیدن به اندام ایده آل هستند.
  • امگا۳ با اثرات ضدالتهابی خود به عنوان یک راه حل تدریجی و مثبت برای رهایی از درد شناخته شده است. همچنین مصرف این مکمل ها به از دست دادن چربی کمک می کند.
  • تیپ بدنی های بدنی اکتومورف، مزومورف و اندومورف، که به تازگی تمرینات خود را آغاز کرده اند باید بر حسب تیپ بدنی خود اقدام به تهیه مکمل وزشی کنند و این امر با مشورت با مربی و پزشک امکان پذیر است.
  • انجام تمرینات ورزشی باعث آزادسازی هورمون اندروفین می‌شود. به ‌طور کلی اندروفین‌ها باعث ایجاد حالات خوشی و لذت شده و آرامش بخش هستند.
  •  ۸۰% راه رسیدن به اندام ایده آل رعایت رژیم غذایی مناسب است. در این بین نباید از اهمیت استفاده از مکمل‌های ورزشی غافل شد.

 

به خاطر داشته باشید که مکمل‌های بدنسازی معجزه نمی‌کنند و شما برای رسیدن به فرم و هیکل ایده آل باید و حتما تغذیه مناسب و تمرینات کافی انجام دهید که در این ‌بین مکمل‌های بدن‌سازی نقش کمکی دارند. شایان‌ذکر است که برای اطلاع از قیمت مکمل ورزشی یا هر گونه توضیحات تکمیلی در این باره می‌توانید از داروخانه آنلاین دارو دات کام دیدن کنید. درنهایت برای استفاده از هر نوع مکملی جهت کسب بهترین نتیجه با مربی یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.