سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

سعید فتاحی: باشگاه‌هایی که امسال مجوز حرفه‌ای گرفتند، سال بعد چه می کنند؟

سعید فتاحی: باشگاه‌هایی که امسال مجوز حرفه‌ای گرفتند، سال بعد چه می کنند؟

مسئول سابق کمیته مسابقات سازمان لیگ بیان کرد چهار باشگاهی که در آسیا هستند و امسال مجوز حرفه‌ای را گرفتند، سال بعد می‌خواهند چکار کنند؟

به گزارش ایران ورزشی، سعید فتاحی در مورد اینکه مجوزهای حرفه‌ای  چقدر به پیشرفت فوتبال ایران کمک کرده، گفت:

بحث مجوز حرفه‌ای و استاندارد سازی فقط برای کشور ما نیست. AFC برای اینکه فوتبالش پیشرفت کند و به سطح قاره‌های دیگر برسد، از باشگاه ها شروع کرد. باشگاه ها هم وقتی حرفه ای و بازیکن ساز می شوند و پیشرفت می کنند که بر اساس یک استاندارد لیگ ها برگزار شوند.
او افزود:

خوشبختانه AFC از سال های قبل این شروع کرده، فقط هم برای ایران نیست ولی تعدادی از کشورها مانند ژاپن و کره یا تیم های عربی به واسطه زیر ساخت هایی که داشتند توانستند راحت این مراحل را پشت سر بگذارند.هرچند که سال های گذشته حتی در کشورعربستان یکی دو تیم نتوانستند به خاطر بحث شفافیت مالی مجوز بگیرند. یعنی فقط بحث استانداردسازی و امکانات سخت افزاری نیست بلکه بحث شفافیت مالی نیز وجود دارد.
فتاحی در مورد اینکه برخی اعتقاد دارند ایران به راحتی سر AFC را کلاه می‌گذارد، گفت:

این اتفاق مثل تقلب دوران مدرسه سر جلسه امتحان است. در دادگستری هم وکیلی اتفاقی را برنده می شود چون بلد است از قانون استفاده کند. یک وکیل هم بلد نیست و پرونده را می بازد. بستگی به دانش و آگاهی شما دارد. دوستان هم اگر در فدراسیون ها گذشته این کار را می کردند برای کمک به فوتبال بوده اما مسکن بوده، درمان نبوده است.
او تصریح کرد:

متاسفانه اگر از روز اول سیستم فدراسیون ما این کار را سفت می‌گرفت بدهی باشگاه‌ها آن زمان خیلی کم بود و این پرونده‌ها هر سال مدام اضافه نمی شد. این فقط برای کشور ما نیست. کشورهای پولداری مثل امارات و عربستان گرفتار این قضیه هستند. در کل الان همه باید کمک کنند. نه فقط باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال بلکه دولت باید کمک کند.
مسئول سابق کمیته مسابقات سازمان لیگ افزود:

باید ببینیم کشورهایی که در فوتبال پیشرفت کردند چه روشی را رفتند که در عرض 10 سال فوتبالشان متحول شده است. ما اول آسیا در رتبه بودیم نه در زیرساخت. چندسال است که نمی توانیم قهرمان شویم. بازخداراشکر پرسپولیس به فینال می رود. این نشان می دهد فوتبال ما در حال رشد است. از لحاظ فنی فوتبال ما خیلی از آسیا بالا است.
فتاحی در مورد اینکه در مورد دریافت مجوز حرفه ای سطحی کار کرده‌ایم، گفت:

نباید اسم این مجوز را خیلی بزرگ کرد. رسانه ها و خبرنگاران هم باید در این راه کمک کنند. بگویند چهار باشگاهی که در آسیا هستند امسال مجوز را گرفتند، سال بعد می‌خواهند چکار کنند؟ من ارتباط خیلی خوبی با اصحاب رسانه داشتم و شاید بیشترین کسی هم که از رسانه گلایه می کرد من بودم. توقعم از رسانه ها بالا است چون می دانم رسانه چه تاثیری می تواند در پیشرفت فوتبال ما داشته باشد.
او افزود:

عراقی ها تا چند سال قبل زیرساخت نداشتند اما الان تیم های عراقی در حال زیاد شدن هستند. AFC‌ این استاندارد را گذاشته اما می‌گوید اگر استاندارد ما 100 است، قبلا بالای 50 را قبول می کرد، الان بالای 60 را قبول می کند و سال بعد می گوید بالای 70 قبول است. بحث مماشات نیست. برای رسیدن به نقطه ایده آل باید گام به گام جلو برود. AFC بازی ها را 40 تیمی کرده که کار خیلی خوبی است. تیم های هندی و دیگر می آیند که این باعث پیشرفت فوتبال می شود.
فتاحی در گفت و گو با رادیو جوان گفت:

فوتبال برای همه است. نه تعدادی خاص مانند تیم های عربی که پولدار دارند،بازیکن می خرند و هرسال جزو تیم های بالا قرار می گیرند. نه، هند و بنگلادش و عمان و عراق هم باید بیایند. به خاطر همین باید گام به گام جلو بروند. ما هم باید کمک کنیم باشگاه هایمان گام به گام جلو بروند. نه اینکه اگر جلو رفتند به خاطر نداشتن نظارت یا روابط خاص به عقب برگردیم. زمانی چمن های ورزشگاه های ما درست شده بود اما دوباره داریم به زمان عقب بر می گردیم. چمن ها زرد و خراب شده اند. چون نظارت کم شده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.