پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

سیاست‌گذاران فوتبال اطلاعات ندارند

سیاست‌گذاران فوتبال اطلاعات ندارند

اعتقاد دارم نفس این کار که مربیان باید مدرک معتبر داشته باشند، بسیار خوب و یک کار علمی ورزشی است که چشم‌انداز خیلی خوبی را می‌توان برای این سیاست‌گذاری متصور شد، ولی مشکلی که وجود دارد این است که بیش از 95 درصد مربیان فوتبال ما این گواهینامه و شرایط لازم برای کسب آن را در حال حاضر ندارند. این تصمیم از آن دست سیاست‌هایی است که باید براساس برنامه‌ریزی صورت بگیرد.

بیژن ذوالفقارنسبت - یادداشت |  اعتقاد دارم نفس این کار که مربیان باید مدرک معتبر داشته باشند، بسیار خوب و یک کار علمی ورزشی است که چشم‌انداز خیلی خوبی را می‌توان برای این سیاست‌گذاری متصور شد، ولی مشکلی که وجود دارد این است که بیش از 95 درصد مربیان فوتبال ما این گواهینامه و شرایط لازم برای کسب آن را در حال حاضر ندارند. این تصمیم از آن دست سیاست‌هایی است که باید براساس برنامه‌ریزی صورت بگیرد. 

نمی‌توان با برگزاری یک جلسه‌ برای یک هفته یا یک ماه بعد تصمیم‌گیری کرد. باید از دو سه سال قبل با صدور بیانیه و هشدار به تمامی مربیان فعال کشور برای شرایط کار در فوتبال ایران اطلاع داده شود اما ما الان می‌بینیم حدود 10، 15 روز قبل این ابلاغ انجام شده و خیلی از مربیان شرایط لازم برای نشستن روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری را ندارند. 
موضوع مهم دیگر اینکه فدراسیون خیلی وقت است که موفق به برگزاری دوره پرولایسنس نشده است. 
همین الان خیلی‌ها منتظر‌ند تا با برگزاری کلاس‌ها در این دوره شرکت کنند ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است. از سوی دیگر ما در ایران مدرس واجد شرایط برای تدریس و برگزاری این دوره را نداریم. مشکل دیگری که وجود دارد این است که کرونا باعث شده این دوره نه تنها در ایران بلکه در کشور‌های دیگر نیز فعلاً برگزار نشود. 
از طرف دیگر هزینه شرکت در این کلاس‌ها چه در ایران و چه در خارج از کشور بسیار بالاست. با این وجود خیلی تعجب می‌کنم از سیاست‌گذارانی که این اطلاعات را ندارند و در حالی که ما یکی دو سال است که نمی‌توانیم این دوره را برگزار کنیم، چنین تصمیمی را به باشگاه‌ها ابلاغ می‌کنند. الان بیش از یک سال است که چنین دوره‌ای برگزار نشده است. متقاضیان زیادی برای شرکت در این دوره‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، ولی هنوز موفق به دریافت مدرک نشده‌اند. 
طبق قوانین جدید فیفا مربیان بعد از هر مدرکی که دریافت می‌کنند باید یک تا دو سال زمان بگذرد تا برای دوره بعدی اقدام کنند. 
یعنی فردی که امسال مدرک B گرفته باید بعد از دو سال برای مدرک ‌A اقدام کند، چون تجربه مهم‌ترین فاکتور برای رسیدن به سطح بالاتر است و فقط کار تئوری نباید ملاک و شرط باشد. این در حالی است که قبلاً ممکن بود در یک سال یک مربی سه مدرک کسب کند، ولی الان باید سه چهار سال زمان ببرد. این روند برای این است که یک مربی برای رسیدن به رده‌های بالاتر مربیگری تجربه خوبی کسب کرده باشد، ولی الان افراد وقتی به یکباره سرمربی بالاترین سطح فوتبال باشگاهی کشور می‌شوند، کار را لوث می‌کنند. 
به هیچ وجه برای این کار مشورتی با ما نشده است و من هم از رسانه‌ها این موضوع را مطلع شده‌ام. به غیر از ما در فدراسیون نیز خیلی از افراد هستند که روی موضوعات اشراف دارند، ولی از آنها هم سؤال نمی‌کنند و جزیره‌ای عمل می‌‌شود. همانطور که در ابتدا گفتم این طرح خیلی خوبی است ولی الان با شرایط جامعه و فوتبال ما همخوانی ندارد. 
قبلاً دروازه بزرگی برای انتخاب مربی وجود داشت ولی الان فضا از دروازه گل کوچک هم کوچک‌تر شده است و می‌گویند باید اجرا شود. ما الان به اندازه کافی مربی واجد شرایط برای هدایت تیم‌های لیگ برتری نداریم. 
به نظر من این تصمیم باید در این برهه زمانی تغییر پیدا کند چون واقعاً نمی‌توان این کار را در دوره زمانی کوتاه انجام داد. 
شاید اگر از مدت‌ها قبل به مربیان این اطلاع را می‌دادند که باید مدرک معتبر داشته باشند، آنها از هر مسیری که شده اقدام به دریافت مدرک می‌کردند اما الان هیچ راهی پیش‌رو ندارند. 
با توجه به شیوع ویروس کرونا، تمام مسیرها برای برگزاری کلاس‌های پیشرفته مربیگری بسته شده و کسی نمی‌تواند مدرک جدیدی دریافت کند. 
به نظر من این روش را در سال‌های بعد و با استفاده از بندها و تبصره‌ها و همچنین مشورت با آنهایی که استخوان خرد کرده هستند باید انجام بدهند تا یکی از مشکلات فوتبال ایران حل شود. مشکلی که باعث شده تا خیلی از واجدین شرایط پشت خط بمانند و نتوانند مربیگری کنند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.