یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

تامین هزینه های درمانی حوادث ورزشی

تامین هزینه های درمانی حوادث ورزشی

ورزش کردن چه به صورت حرفه ای و شرکت در مسابقات مختلف برای کسب مقام های قهرمانی و چه به صورت ورزش های تحت نظر مربی که برای تناسب اندام یا حفظ وضعیت سلامتی انجام می شوند، معمولاً نگرانی هایی را هم به خاطر حوادث احتمالی دارند. برخی از ورزش ها هم که به ورزش های پربرخورد معروف هستند، این خطر را بیش از پیش احساس می کنند.

ورزش کردن چه به صورت حرفه ای و شرکت در مسابقات مختلف برای کسب مقام های قهرمانی و چه به صورت ورزش های تحت نظر مربی که برای تناسب اندام یا حفظ وضعیت سلامتی انجام می شوند، معمولاً نگرانی هایی را هم به خاطر حوادث احتمالی دارند.

برخی از ورزش ها هم که به ورزش های پربرخورد معروف هستند، این خطر را بیش از پیش احساس می کنند. ورزشکاران در برخی از این ورزش ها حتی گاهی خطراتی را در کمین خود می بینند که می تواند به عمر ورزشی آن ها مهر پایان زده و تا آخر عمر از فعالیت ورزشی محرومشان کند

چه بسیار صحبت هایی از مصدومیت های ورزشی شنیده ایم که گاهی درست قبل از شروع مسابقات یا در حین مسابقات گریبان ورزشکار را گرفته و باعث از دست رفتن فرصت درخشیدن در فضای مسابقات و کنار رفتن زودهنگام آن ها شده است.

دوران مصدومیت اما دوران بسیار سختی است. دورانی که با استرس فراوان سپری می شود و می بایست تمام تمرکز ورزشکار مصدوم به بهبود مصدومیت خود باشد. اما یکی از بزرگترین دغدغه ها در این زمان این است که چطور باید به سرعت بهبود پیدا کند و بتواند تمرینات خود را از سر بگیرد. خوب این بهبودی سریع و با کیفیت نیاز به هزینه هم دارد. همانطور که می دانید بهبود ورزشکاران به نحوی که بتوانند فعالیت بدنی شدید را از سر بگیرند، نیاز به مراقبت های ویژه ای هم دارد.

این هزینه ها را از چه مبنعی باید تهیه کرد؟

در برخی از مواقع باشگاههای ورزشی هزینه بهبودی ورزشکار را به عهده می گیرند، اما در خیلی از موارد خود ورزشکار مجبور است که هزینه بهبودی و بازیابی سلامتی خود را بپردازد. اما آیا همه قادر به پرداخت چنین هزینه هایی هستند؟

مخصوصاً برای ورزشکاران که عمدتاً در سنین نوجوانی و جوانی هستند و شغل و پیشه ای جز ورزش ندارند و به جز برخی از ورزش های خاص مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی، وزنه برداری که درآمد حرفه ای نسبتاً خوبی دارند، بقیه ورزش ها در ایران بیشتر منبع هزینه هستند تا منبع درآمد.

برای این مسئله راهکار بسیار ساده ای وجود دارد.

شما می توانید با خرید بیمه ورزشی، در صورتی که حادثه ای در حین ورزش یا حتی خارج از ورزش رخ داد، بتوانید هزینه های پزشکی و درمانی تا بهبودی کامل را از شرکت بیمه دریافت کنید. بیمه حوادث ورزشی شامل پوشش های زیر است:

هزینه پزشکی بر اثر حادثه: این پوشش هزینه های پزشکی و درمانی تا بهبودی کامل ورزشکار آسیب دیده را پرداخت می کند.

سرمایه نقص عضو: در صورتی که ورزشکار بعد از درمان بهبودی کامل پیدا نکرد و دچار نقص عضو شد، سرمایه نقص عضو بر اساس جدول مندرج در شرایط عمومی بیمه ورزشی پرداخت می شود.

سرمایه فوت بر اثر حادثه: در برخی از موارد هست که حادثه به حدی شدید است که منجر به فوت ورزشکار می شود. در این حالت سرمایه فوت به بازماندگان شخص پرداخت می شود.

در اینجا لازم است که توجه شما را به سه نکته مهم جلب کنیم:

اول اینکه بیمه ورزشی درواقع بیمه حوادث هم هست. به این معنی که فقط مربوط به حوادث رخ داده در حین ورزش نیست. و در همه حالت ها این بیمه نامه قابلیت استفاده دارد. به این معنی که اگر به طور مثال در حین مسافرت حادثه ای رخ داد که منجر به هزینه پزشکی، نقص عضو یا فوت شد، باز هم از همین بیمه نامه می توان خسارت دریافت کرد.

دوم اینکه بیمه ورزشی و بیمه حوادث باید قبل از وقوع حادثه خریداری شده باشند. یعنی شما باید آینده نگر باشید و قبل از اینکه حادثه ای رخ دهد، بیمه نامه خود را خریداری کرده باشید. بهترین گزینه، خرید بیمه نامه قبل از مراجعه به باشگاه ورزشی و شروع تمرینات آماده سازی است.

و در نهایت نکته سوم اینکه بیمه ورزشی در تمام ساعت های شبانه روز و تمام روزهای سال و در سراسر دنیا پوشش دارد. بنابراین اگر حادثه در حین اردوها یا مسابقات برون مرزی و خارجی هم رخ داد باز هم می توان خسارت را از بیمه حوادث ورزشی دریافت کرد.

با توضیحات داده شده به نظر منطقی می رسد که ورزشکار حرفه ای، اصول حرفه ای زندگی به عنوان یک ورزشکار را هم رعایت کرده و حتماً بیمه حوادث برای فعالیت ورزشی خود را تهیه کند.

 


 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.