دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

گران ترین رقم انتقال سرمربیان؛ یولیان ناگلزمن گران ترین سرمربی تاریخ

گران‌ها لزوما موفق نیستند!

گران‌ها لزوما موفق نیستند!
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

برخلاف بازیکنان که با رقم های بالا راهی تیم های جدید می شوند، باشگاه ها برای استخدام سرمربیان، معمولا سراغ سرمربیان بیکار می روند و کم پیش می آید که یک سرمربی در حالی که با تیم فعلی اش قرارداد دارد، راهی تیمی جدید شود. در بوندسلیگا آلمان، امسال دو بار این اتفاق افتاده و قرار است مارکو روزه و آدی هوتر، با ارقامی قابل توجه راهی تیم های جدید خود شوند.

ایران ورزشی/درنهایت پس از جدال هانسی فلیک و حسن صالح حمیدزیچ در دو هفته‌ی اخیر مشخص شد فلیک بزودی از باواریایی ها جدا خواهد شد و با اعلام رسمی بایرن مونیخ روز گذشته ناگلزمن جوان ،سرمربی فصل آینده‌ی مونیخی ها شد.انتقالی گران قیمت برای ثبت نام ناگلزمن در تاریخ فوتبال!
ناگلزمن تا 2023 با لایپزیش قرارداد داشت و بایرن مونیخ برای جذب این سرمربی 33 ساله، غرامت قابل توجهی پرداخت کرد. ابتدا صحبت از رقم فسخ 15 میلیون یورویی بود اما لایپزیش برای صدور اجازه جدایی، 30 میلیون یورو طلب کرد که در نهایت با موافقت سران بایرن همراه شد تا یولیان ناگلزمن به گران ترین سرمربی تاریخ فوتبال از حیث پرداخت رقم انتقال تبدیل می شود. به همین مناسبت در این مطلب که توسط گل آلمان گردآوری شده، نگاهی داریم به گران ترین رقم انتقال سرمربیان در تاریخ فوتبال:

لئوناردو ژاردیم؛ اسپورتینگ به موناکو (3 میلیون یورو)
موناکو در سال 2014 برای جذب لئوناردو ژاردیم، سرمربی اسپورتینگ لیسبون 3 میلیون یورو هزینه کرد، هزینه ای که جواب داد چرا که موناکو با ژاردیم فاتح لیگ فرانسه شد و به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسید. او همچنین توانست استعدادهایی چون ام باپه، لمار و برناردو سیلوا را پرورش دهد.

---
سرجیو کونسیسائو؛ نانت به پورتو (3 میلیون یورو)
در سال 2017، پورتو برای استخدام سرجیو کونسیسائو، سرمربی نانت فرانسه 3 میلیون یورو هزینه کرد. این سرمربی 45 ساله پرتغالی هنوز سرمربی پورتو است و میانگین امتیازی بسیار خوب 2.3 را در دوران حضورش در پورتو به ثبت رسانده است.
---

کارلو آنچلوتی؛ پاری سن ژرمن به رئال مادرید (3.8 میلیون یورو)
در تابستان 2013، رئال مادرید برای جانشینی ژوزه مورینیو، کارلو آنچلوتی را برگزید. آنچلوتی با پاری سن ژرمن قرارداد داشت و این یعنی رئال مادرید باید به تیم فرانسوی غرامتی 3.8 میلیون یورویی می پرداخت. آنچلوتی 119 بار روی نیمکت رئال مادرید نشست و میانگین امتیازی او در این تیم، 2.36 بود. لا دسیمای رئال مادرید با کارلو آنچلوتی به دست آمد.

---

مانوئل پیگرینی؛ ویارئال به رئال مادرید (4 میلیون یورو)
موفقیت های مانوئل پیگرینی شیلیایی در ویارئال باعث شد فلورنتینو پرز هدایت پروژه کهکشانی جدیدش را به دست او بسپارد. در تابستان 2009، رئال مادرید 4 میلیون یورو به ویارئال پرداخت کرد تا پیگرینی را به خدمت بگیرد. پیگرینی فقط یک سال در رئال مادرید دوام آورد و نتوانست فاتح جامی شود.

---

پیتر بوش؛ آژاکس به دورتموند (5 میلیون یورو)
برای جانشینی توماس توخل، انتخاب دورتموند پیتر بوش هلندی بود. دورتموند برای جذب بوش، 5 میلیون یورو به آژاکس پرداخت کرد. علی رغم شروع خوب، پیتر بوش پس از چند ماه از هدایت دورتموند برکنار شد.

---

یولیان ناگلزمن؛ هوفنهایم به لایپزیش (5 میلیون یورو)
یولیان ناگلزمن در سن 28 سالگی و در هوفنهایم چهره شد. در سال 2019، لایپزیش با او به توافق رسید و رقمی 5 میلیون یورویی برای آزادسازی ناگلزمن به هوفنهایم پرداخت کرد. ناگلزمن در اولین فصل حضورش در لایپزیش، به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسید.

---

مارکو روزه؛ مونشن گلادباخ به دورتموند (5 میلیون یورو)
آغاز کننده دومینوی سرمربیان در بوندسلیگا برای فصل جدید. در میانه فصل اعلام شد مارکو روزه با ترک مونشن گلادباخ، از تابستان 2021 سرمربی دورتموند خواهد بود. دورتموند برای استخدام روزه، بند فسخ 5 میلیون یورویی موجود در قرارداد او را فعال کرد.

---

ژوزه مورینیو؛ پورتو به چلسی (6 میلیون یورو)
ژوزه مورینیو پس از فتح لیگ قهرمانان اروپا با پورتو، به لندن آمد تا دورانی بسیار خوب را با چلسی سپری کند. رومن آبراموویچ برای استخدام آقای خاص، 6 میلیون یورو به پورتو پرداخت کرد.

---

برندان راجرز؛ سوانزی به لیورپول (6.2 میلیون یورو)
در تابستان 2012، لیورپول با برندان راجرز، سرمربی موفق سوانزی قرارداد امضا کرد و 6.2 میلیون یورو به سوانزی پرداخت کرد. لیورپول با راجرز به قهرمانی در لیگ برتر انگلیس بسیار نزدیک شد اما نتوانست به آن دست یابد. یورگن کلوپ، جانشین راجرز، لیورپول را بازسازی کرد و افتخارات بزرگی کسب کرد.

---

مارک هیوز؛ بلکبرن به منچسترسیتی (6.2 میلیون یورو)
در تابستان 2008، منچسترسیتی توسط گروه ثروتمند اماراتی خریداری شد و آبی های منچستر، خریدهای گران قیمتی انجام دادند. ستاره های تازه وارد، یک سرمربی باتجربه هم می خواستند. منچسترسیتی در آن تابستان، 6.2 میلیون یورو به بلکبرن پرداخت کرد تا بتواند مارک هیوز را روی نیمکت خود داشته باشد. با این حال مارک هیوز فقط پس از یک فصل اخراج شد و جایش را به روبرتو مانچینی داد.

---

آدی هوتر؛ آینتراخت فرانکفورت به مونشن گلادباخ (7.5 میلیون یورو)
مونشن گلادباخ که از خروج مارکو روزه 5 میلیون یورو کسب کرده بود، تصمیم گرفت یک سرمربی تحت قرارداد را جذب کند. از این رو آن ها 2.5 میلیون یوروی دیگر روی 5 میلیون یوروی خود گذاشتند تا آدی هوتر، سرمربی موفق آینتراخت فرانکفورت را جذب کنند. آدی هوتر در آستانه رساندن آینتراخت فرانکفورت به لیگ قهرمانان اروپا برای اولین بار در تاریخ این باشگاه است. هوتر در حال حاضر، گران ترین سرمربی تاریخ بوندسلیگاست.

---

ژوزه مورینیو؛ اینتر به رئال مادرید (8 میلیون یورو)
پس از فتح لیگ قهرمانان اروپا با اینتر در سال 2010، مورینیو راهی رئال مادرید شد تا جانشین پیگرینی شود. رئال مادرید برای جذب مورینیو از اینتر، 8 میلیون یورو هزینه کرد. مورینیو تا سال 2013 در رئال مادرید ماند و موفق شد یک لالیگا و یک کوپا دل ری همراه با این تیم کسب کند.

---

روبن آموریم؛ براگا به اسپورتینگ لیسبون (10 میلیون یورو)
روبن آموریم 35 ساله را آینده سرمربیگری فوتبال در دنیا می دانند. تنها پس از 13 بازی در سطح حرفه ای، اسپورتینگ لیسبون در زمستان 2019، 10 میلیون یورو به براگا پرداخت کرد تا او را روی نیمکت خود داشته باشد. آموریم جوان، گران ترین سرمربی تاریخ پرتغال است. اسپورتینگ با هدایت آموریم پس از سال ها در آستانه قهرمانی در لیگ پرتغال است.

---

برندان راجرز؛ سلتیک به لسترسیتی (10.5 میلیون یورو)
بازهم راجرز! در فوریه 2019، لسترسیتی تصمیم گرفت برندان راجرز، سرمربی موفق سلتیک را جذب کند و آن ها 10.5 میلیون یورو هزینه کردند. می توان گفت راجرز سرمایه گذاری موفقی برای لسترسیتی بوده است و روباه ها برای راهیابی به لیگ قهرمانان اروپای فصل آینده شانس خوبی دارند.

---

آندره ویلاش بواش؛ پورتو به چلسی (15 میلیون یورو)
آندره ویلاش بواش جوان نیز روزی پدیده سرمربی دنیا می دانستند؛ پس از قهرمانی و موفقیت های متعدد با پورتو، چلسی در تابستان 2011، 15 میلیون یورو هزینه کرد تا این سرمربی پرتغالی را استخدام کند. با وجود این سرمایه گذاری سنگین، ویلاش بواش حتی پایان فصل را هم ندید و روبرتو دی متئو، دستیار ایتالیایی او توانست تنها لیگ قهرمانان اروپای تاریخ چلسی را کسب کند.

---

یولیان ناگلزمن؛ لاپیزیش به بایرن مونیخ(25 میلیون یورو)
درنهایت روز گذشته این جوان آلمانی بعنوان جانشین هانسی فلیک شناخته شد تا در ادامه‌ی جابه‌جایی مربیان بوندسلیگا اوهم نقش داشته باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.