چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

نقص دفاعیه به تعویق مسابقات جام جهانی می‌انجامد؟

داوران بی‌دفاع AFC در برابر تخلف دبیرکل

داوران بی‌دفاع AFC در برابر تخلف دبیرکل

فدراسیون فوتبال ایران مدعی است که حقوق قانونی این فدراسیون و تیم ملی ضایع شده و دادگاه داوری ورزش با صدور دستور موقت مبنی بر موکول شدن برگزاری بازی‌های انتخابی جام‌ جهانی به بعد از تصمیم‌گیری درباره پرونده، از هر گونه تضییع حقوق ایران جلوگیری خواهد کرد

ایران ورزشی/در فاصله حدود یک ماه مانده تا شروع مسابقات مقدماتی جام جهانی در بحرین، هنوز نتیجه صدور دستور موقت در جریان شکایت فدراسیون فوتبال از AFC به دادگاه داوری ورزش مشخص نشده است. داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا در مهلت تعیین شده از سوی CAS مخالفت خود را با صدور دستور موقت اعلام کرده‌اند و تأکید داشتند که این موضوع باعث به تعویق افتادن مسابقات انتخابی جام جهانی قطر خواهد شد. ضمن اینکه در تأکید بر نظر خود برای برگزار نشدن مسابقات در ایران، به شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا در کشورمان اشاره کرده‌اند.
دادگاه داوری ورزش مهلت پاسخگویی کنفدراسیون فوتبال آسیا به شکایت ایران را تا 27 اردیبهشت تمدید کرده است و مشخص نیست آیا در فاصله چند روز مانده به شروع بازی‌ها محل برگزاری مسابقات تغییر خواهد کرد یا نه؟ در بیانیه آخر فدراسیون فوتبال که سه‌شنبه فدراسیون فوتبال منتشر کرد در توضیح پیگیری این پرونده نوشت: «وکلای AFC بدون پاسخ به ایراد عدم صلاحیت دبیرخانه AFC جهت اتخاذ تصمیم در مورد میزبانی، با درخواست فدراسیون مبنی بر صدور دستور موقت توسط CAS مخالفت نموده و ادعا نموده‌اند که صدور آن موجب تأخیر در برگزاری و عدم اتمام به موقع مسابقات مقدماتی باقی‌مانده گروه C خواهد شد. به علاوه یکی از مهم‌ترین ادعاهای وکلای AFC در توجیه عدم موافقت AFC با میزبانی ایران، تشدید شرایط کرونایی و فرآیند واکسیناسیون عمومی در ایران ذکر شده است.»
نکته جالب اینکه وکلای کنفدراسیون توضیحی در ارتباط با صلاحیت نداشتن دبیرخانه AFC برای انتخاب میزبان‌ها نداشته اما مدعی شده این تصمیم به علت وضعیت ویروس کرونا و واکسیانسیون عمومی در ایران اتخاذ شده است.
هم اکنون نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزاری بازی‌ها در منامه است و فدراسیون فوتبال ایران به همین بهانه به دادگاه بین‌المللی ورزش شکایت کرده است و امیدوار است تا پیش از شروع مسابقات CAS به سود ایران رأی دهد. در این صورت فدراسیون فوتبال بازی‌ها را در استادیوم آزادی و همچنین دستگردی برگزار خواهد کرد. در برنامه پیش فرض طراحی شده از سوی فدراسیون فوتبال هتل المپیک برای اقامت تیم ملی در نظر گرفته شده و تیم‌های دیگر در هتل آزادی اسکان داده خواهند شد.
فدراسیون فوتبال ایران در این پرونده، ضمن اعتراض به صلاحیت نداشتن دبیرخانه AFC برای تصمیم‌گیری درباره میزبان این گروه، خواستار رسیدگی سریع به پرونده و همینطور صدور دستور موقت شده است که تا به حال کنفدراسیون فوتبال آسیا با هر دو مورد مخالفت کرده است.
در واقع بعد از مخالفت این کنفدراسیون با رسیدگی سریع به پرونده قبل از برگزاری بازی‌ها و جلوگیری از هرگونه تضییع حقوق ایران، اکنون بحث دستور موقت برای جلوگیری از بازی‌ها روی میز است و CAS به زودی در ارتباط با این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند.
فدراسیون فوتبال ایران مدعی است که حقوق قانونی این فدراسیون و تیم ملی ضایع شده و دادگاه داوری ورزش با صدور دستور موقت مبنی بر موکول شدن برگزاری بازی‌های انتخابی جام‌ جهانی به بعد از تصمیم‌گیری درباره پرونده، از هر گونه تضییع حقوق ایران جلوگیری خواهد کرد.
در روزهای آینده و قبل از رسیدگی به پرونده اصلی، ریاست بخش تجدیدنظر CAS یا معاون وی، تصمیم خود در خصوص پذیرش یا رد درخواست دستور موقت فدراسیون فوتبال ایران را صادر و اعلام خواهد نمود.
CAS به علت حساسیت این موضوع، رسیدگی به پرونده را با سه داور انجام خواهد داد و چه بسا همین اهمیت، باعث صدور دستور موقت به نفع ایران شود اما با توجه به اوضاع و احوال برگزاری مسابقات انتخابی جام جهانی در آسیا که بیش از یک سال به تعویق افتاده و همین الان هم از برنامه عقب‌تر است، احتمال دارد، CAS از صدور دستور موقت خودداری کند.
با وجود پیگیری این مسأله از بخش حقوقی فدراسیون، تیم ملی ایران به علت انتخاب بحرین به میزبان بازی‌های گروه C، ماه آینده راهی کیش می‌شود تا بعد از برگزاری اردویی یک هفته‌ای و رسیدن به آمادگی لازم، راهی بحرین شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.