شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

نگاهی به اظهارات سرمربی استقلال بعد از بازی با الاهلی

بهانه خستگی نه آقای مجیدی نمی‌پذیریم!

بهانه خستگی نه آقای مجیدی نمی‌پذیریم!
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب خبرنگار

فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال هر اندازه سعی داشته باشد، تساوی تیمش مقابل الاهلی را ناشی از فشردگی و برنامه نامناسب لیگ قهرمانان آسیا بداند باز هم آمار به‌جا مانده از بازی‌های اخیر گروه C خط بطلان می‌کشد بر ادعای او.

ایران ورزشی/فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال هر اندازه سعی داشته باشد، تساوی تیمش مقابل الاهلی را ناشی از فشردگی و برنامه نامناسب لیگ قهرمانان آسیا بداند باز هم آمار به‌جا مانده از بازی‌های اخیر گروه C خط بطلان می‌کشد بر ادعای او.
گرچه کنفدراسیون فوتبال آسیا در برنامه‌ریزی لیگ قهرمانان آسیا سیاسی‌کاری‌های خاص خود را دارد و همواره با تغییر در شیوه اجرای بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و حتی نحوه صعود تیم‌ها اعتبار رقابت‌ها در قاره کهن را زیر سؤال برده، اما در همین بی‌نظمی نیز نظمی به وجود آمده و به‌اصطلاح شرایط نامناسب را برای همه تیم‌ها یکسان کرده است که نباید از آن غافل بود.
1- باید توجه داشت استقلال، فولاد و تراکتور بر خلاف پرسپولیس فرصت بیشتری برای استراحت داشتند. استقلال بی‌آنکه مقابل صنعت‌نفت آبادان قرار بگیرد با یک هفته استراحت و انجام تمرینات راهی عربستان شد در حالی که پرسپولیس تا 19 اردیبهشت‌ماه درگیر بازی‌های لیگ بود و آخرین رقابت خود را مقابل نساجی برگزار کرد. بنابراین استقلال از شرایط اولیه آماده‌سازی خود برای حضور در این تورنمنت برخوردار بوده و دست‌کم وضعیت مطلوب‌تری را نسبت به پرسپولیس تجربه کرده است.
2- به استناد صحبت‌های فرهاد مجیدی اگر ملاک خستگی و فشردگی بازی‌ها باشد تیم الشرطه که تا قبل از بازی با الدحیل چهار شکست پی‌درپی را تجربه کرده بود و از نظر روحی و روانی نیز در اوضاع نامناسبی قرار داشت، باید بازی پنجم خود را هم با باخت پشت سر می‌گذاشتند. شاید در نگاه اول هیچ‌کس از تیم ویران‌شده الشرطه انتظار نداشت که الدحیل را آنگونه مغلوب کند اما آنها که 90 دقیقه تماشاگر بازی الشرطه و الدحیل بودند، صحه گذاشتند بر شادابی و انگیزه بیشتر تیم عراقی که به‌خوبی توانسته بود خودش را بعد از شکست چهارم سروسامان دهد و باانگیزه راهی این میدان شود. آیا فرهاد مجیدی می‌داند الشرطه چطور ناگهانی متحول شد؟ اگر نداند شاید او هم مقابل این تیم غافلگیر شود.
3- نباید از یاد ببریم که الاهلی نیز نسبت به بازی رفت مقابل استقلال که پنج‌بار دروازه خود را بازشده دید، پیشرفت محسوسی در بازی برگشت مقابل استقلال داشت. به این ترتیب اگر بخواهیم دلیل‌تراشی سرمربی استقلال در فشردگی رقابت‌ها و یا خستگی تیم‌ها را بپذیریم آنگاه با این استدلال تیم الاهلی نیز نباید موفق می‌شد شکست دور رفت مقابل استقلال را جبران کند و این تیم احتمالاً باید در بازی برگشت نیز شکست دیگری را مقابل استقلال تجربه می‌کرد اما الاهلی دوبار نیز تیر دروازه استقلال را به لرزه درآورد تا مشخص شود از نظر شادابی بدنی اوضاع به‌مراتب بهتری در قیاس با استقلال دارد.
4- فرهاد مجیدی اگر هوشیار نباشد قافیه را خیلی زود در لیگ قهرمانان آسیا خواهد باخت. تیم او بعد از برد در بازی دوم، یک شکست و دو تساوی را به ثبت رسانده است. سؤال این است که آیا سرمربی استقلال تیمش را فقط برای دو بازی نخست مقابل الاهلی و الشرطه آماده کرده بود؟ اگر اینطور است سرمربی استقلال در آینده‌ای نه‌چندان دور دچار گرفتاری بزرگی خواهد شد و مشکلات بزرگتری گریبانش را خواهد گرفت.
***
تکمله: فرهاد مجیدی که در ابتدای راه مربیگری در استقلال به‌سر می‌برد باید خودش را از دایره دلایل نادرست و غیرفنی دور کند و با انگیزه و دقت بیشتر به سمت آنالیز دقیق رقبایش پیش برود. آنچه عمر مربیگری سرمربی جوان را در استقلال افزایش خواهد داد دوری از تحلیل‌های نامناسب و احتمالاً پذیرش مشاوره‌های غلط دور و بری‌ها است.
فرهاد مجیدی باید افکارش را متمرکز بر متن فوتبال کند. او هرگاه از حواشی دوری جست و منطق را بر گفتار و تصمیم‌هایش حاکم کرد نتایج بهتری در استقلال گرفت که انتظار است از تقابل دوباره با الشرطه فرهاد همین باشد؛ یک مربی واقع‌بین که از سطحی‌نگری دوری می‌کند. استقلال در بازی با الشرطه نیاز به آنالیز دقیق حریف دارد. از سویی انتخاب ترکیب اولیه، انتخاب تاکتیک و تقسیم قوای جسمانی بازیکنان کلید موفقیت خواهد بود. اگر مجیدی بر این باور است تیمش خیلی زود در این رقابت خسته شده باید از نفرات جایگزین، آنها که انرژی بیشتری دارند بهره بگیرد تا برد دیگری حاصل شود و استقلال با اقتدار از گروه صعود کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.