جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

ارثیه ای مخروبه به نام 5 ستاره!

بازگشت اعتبار به فدراسیون فوتبال

بازگشت اعتبار به فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال در سالهای اخیر تبدیل به خانه ای شد که از پای بست ویران بوده و تنها ظاهری داشت که برخی دوستان آن را پنج ستاره می دانستند اما واقعیت چیز دیگری بود. فدراسیون فوتبال با کوهی از بدهی ها و مشکلات مواجه بود و البته بی اعتباری!

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از آرمان؛فدراسیون فوتبال در سالهای اخیر تبدیل به خانه ای شد که از پای بست ویران بوده و تنها ظاهری داشت که برخی دوستان آن را پنج ستاره می دانستند اما واقعیت چیز دیگری بود. فدراسیون فوتبال با کوهی از بدهی ها  و مشکلات مواجه بود و البته بی اعتباری!
*بودجه
مهمترین مشکل فدراسیون فوتبال را می توان بودجه و وضعیت نقدینگی آن دانست. فدراسیون فوتبال بدهی های سنگینی دارد که از سالها قبل بلاتکلیف باقی مانده و پرداختی انجام نشده است که نمونه کوچک آن را می توان بدهی یکصد میلیون تومانی به یک هتل ذکر کرد که چند سالی است پرداخت نشده! مسالی از این دست، سوای اینکه باعث شده همراهان قبلی به فدراسیون کمک نکنند دلیلی خواهد بود تا شرکای تجاری و طرف حساب های دیگری به فدراسیون فوتبال کمک نکند و خدمات ارائه ننمایند. می توان گفت بی اعتباری بزرگترین مشکل فدراسیون فوتبال در سطح کشور است. از ایرلاین ها تا هتل ها و حتی کارمندان فدراسیون همه چند ماه و چند سال مطالبات خود را از فدراسیون قبلی طلب کار بودند . این ها به یک طرف، از طرف دیگر بدهی سنگینی که بخاطر قرارداد ترکمنچای با ویلوتس در انتظار فدراسیون فوتبال است این فدراسیون را به بنگاهی ورشکسته تبدیل کرده تا بپذیریم  قبول ریاست و مدیریت فدراسیون فوتبال بدون شک شجاعت و شهامت نیاز داشته است. عزیزی خادم در دو ماهی که از زمان برگزاری انتخابات می گذرد اگر تعطیلات عید نوروز و وضعیت ادارات و سازمان ها را بواسطه محدویت های کرونایی در نظر بگیریم زمان زیادی برای کار کردن نداشته اما یکی از اولین اقدامات وی پیگیری جهت جذب نقدینگی برای فدراسیون فوتبال بوده و از این بابت از روابط شخصی خود بدلیل سالها حضور در بنگاه های اقتصادی از جمله پتروشیمی  استفاده کرده است. خبر بد برای فدراسیون فوتبال این بود که بودجه این فدراسیون صرف تسویه بدهی این فدراسیون به شستا شده؛ بدهی ای که مهدی تاج و هیات رئیسه وقت آن را ایجاد کردند. بعد از پیگیری های انجام شده، رئیس جدید فدراسیون فوتبال موفق شد از  محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور کمک آن هم به صورت نقدی دریافت کند.
* تیم ملی، هتل و پرواز 
عزیزی خادم پس از حضور در راس فدراسیون و با توجه به مشکلات مالی و بی اعتباری فدراسیون تاج بدنبال مهیا کردن شرایط تیم ملی است. اسکوچیچ درخواست برگزاری اردوی تیم ملی در کیش در خرداد ماه  را داده بود و  پس از مذاکرات و جلسات مختلف شهاب‌الدین عزیزی خادم، رییس فدراسیون فوتبال با عبدالرضا موسوی، مقرر شد تا هتل داریوش کیش به صورت رایگان میزبان ملی پوشان ایران باشد. همچنین قرارداد فدراسیون فوتبال و کیش ایر باعث شده تا تیم ملی دغدغه ای برای پروازهای خود نداشته باشد. در این مدت کوتاه فدراسیون فوتبال شرایط مد نظر اسکوچیچ را آماده کرده است. اسکوچیچ درباره شرایط مدیریتی فدراسیون بعد از انتخابات این توضیحات را ارائه داد: مشکلات فراوانی وجود داشت و در روزهای اخیر من این موضوع را دیدم که چیزهای زیادی تغییر کرد اگر اوضاع همینطور پیش برود اوضاع خوبی می‌شود. پرونده ویلموتس و مشکلات زیادی در فدراسیون وجود داشته است. همین طور اقای رئیس صحبت کردم فکر می کنم جو خوبی داشتیم و شرایط بهتر خواهد شد. اسکوچیچ راجع به بحث هماهنگی فدراسیون و انتخاب مدیر تیم ملی چه نظری دارد، ادامه داد: البته که من در جریان بودم و این انتخاب رئیس فدراسیون است. مثل همانطوری که در بحث کادر فنی انتخاب های خودم را دارم. با مدیر جدید تیم ملی هم ملاقات کردم و می تواند به ما کمک کنند. می دانم که مردم انتظار اسم های بزرگ دارند و البته در گذشته و دور قبل اسم‌های بزرگ هم بوده‌اند ولی اسم بزرگ داشتن تنها برای حل مشکلات کافی نیست. وی ادامه داد: کسانی که من را می شناسند میدانند هرچیزی که در فکرم باشد را صادقانه می گویم. انرژی جدیدی دیدم و از این شرایط راضی هستم و اگر چیزی که به نظرم بیاد درست نیست، واکنش نشان می دهم. ما هدف بزرگی در سرمان داریم ولی فکر می کنم همه چیز روبه جلو حرکت می کند. چون من آدمی نیستم که ساکت بمانم.
*دیپلماسی
بعد از اینکه خبر میزبانی بحرین در مسابقات مقدماتی جام جهانی مطرح شد شهاب‌الدین عزیزی‌ خادم رئیس فدراسیون فوتبال در دیدار با  محمد جواد ظریف خواهان استفاده از همه ظرفیت‌های دیپلماسی کشور برای میزبانی‌ها شد. فدراسیون با اعتراض به حکم AFC پیگیر دریافت حق قانونی میزبانی است اما نکته جالب اینکه این اعتراض باعث شده تا دید فدراسیون جهانی به فدراسیون جدید فوتبال ایران مثبت باشد ضمن اینکه رسانه های بین المللی فارغ از اینکه نتیجه اعتراض چه رایی باشد حق را به فدراسیون فوتبال دادند. ضمن اینکه عزیزی خادم روابط خوبی با رئیس فدراسیون قطر داشته که در صورت صعود تیم ملی به جام جهانی می تواند گره گشا باشد.
*شهرداری و کمپ  تیم ملی
کمپ اول تیم ملی با مشکلاتی مواجه شده است و بدلیل تحریم فعلا امکان پرداخت فیفا جهت ترمیم این کمپ وجود ندارد. بنابر این فدراسیون فوتبال بدنبال تامین و پرداخت هزینه های چند ده میلیاردی است تا بعد از رفع شدن مشکلات تحریمی و روند امور اداری مربوطه در فیفا، مبالغ پرداختی را از فدراسیون جهانی فوتبال دریافت کند. از سوی دیگر زمین فوتبال ساحلی نیز برای ترمیم و تعویض ماسه آن نیازمند هزینه چند میلیاردی است. در این راستا عزیزی خادم جلسه ای با جناچی شهردار تهران در این خصوص داشته تا شهرداری نیز در این امر و همچنین توسعه فوتبال در شهر تهران و محلات کمک نماید
*کمپ دوم
تیم ملی همواره به عنوان نماد فوتبال و فدراسیون یک کشور به حساب می آید. بنا براین داشتن چند کمپ برای تیم های ملی می تواند در ساخت تیم ملی مقتدر تاثیر بسزایی داشته باشد. با پیگیری های عزیزی خادم کمپ دیگری در استان چهارمحال و بختیاری ساخته می شود.  اقبال عباسی، استاندار چهار محال در خصوص کمپ تیم ملی در این استان می گوید: ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه ورزش فوتبال در چهارمحال و بختیاری به‌ علت شرایط خاص جغرافیایی و آب و هوایی وجود دارد.چهارمحال و بختیاری به‌ علت ارتفاع بالا از سطح دریا می‌تواند محل مناسبی برای انجام تمرینات ورزشی گوناگون به‌ویژه فوتبال باشد. دستورات لازم به معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، اداره‌ کل ورزش و جوانان، منابع‌طبیعی و آب منطقه‌ای برای امکان سنجی و شناسایی سه قطعه زمین مناسب برای احداث این کمپ در استان صادر شده است. با شناسایی مکان های مورد نظر و تایید کارشناسان فدراسیون فوتبال، اقدامات بعدی برای احداث این کمپ انجام می شود. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.