سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سرنوشتی که در بازار تابستانی تعیین می‌شود

سؤال بزرگ استقلال: با قایدی یا بدون قایدی

سؤال بزرگ استقلال: با قایدی یا بدون قایدی
فرشاد کاس نژاد
فرشاد کاس نژاد خبرنگار

استقلال در لیگ قهرمانان آسیا همان اندازه که درخشید، خود را در آینه‌ای شفاف‌تر و واقعی‌تر و سختگیرتر دید و خود را بهتر شناخت. استقلال هم می‌تواند از تماشای نمایش تحسین‌برانگیز بسیاری بازیکنانش خوشحال باشد و هم باید نگران آینده‌ای شود که در راه است.

ایران ورزشی/استقلال در لیگ قهرمانان آسیا همان اندازه که درخشید، خود را در آینه‌ای شفاف‌تر و واقعی‌تر و سختگیرتر دید و خود را بهتر شناخت. استقلال هم می‌تواند از تماشای نمایش تحسین‌برانگیز بسیاری بازیکنانش خوشحال باشد و هم باید نگران آینده‌ای شود که در راه است.
درباره خط دفاع استقلال و هافبک‌های دفاعی تیم نگرانی‌هایی وجود دارد، این نگرانی‌ها می‌تواند با خریدهای تازه تا اندازه‌ای برطرف شود اما استقلال کار مهم‌تری هم دارد و تصمیمات مهم‌تری هم باید درباره آینده‌اش بگیرد.
در استقلال بازیکنانی بی‌جانشین حضور دارند و تصور موفقیت استقلال بدون آنها سخت شده است. مهم‌ترین این بازیکنان مهدی قایدی است، ستاره مؤثر و کارسازی که برای استقلال در لیگ قهرمانان تنها یک بازیکن نبود، بلکه گاهی معنای بازی بود. استقلال اگرچه هنوز با شماره ۱۰ خود قرارداد دارد اما فروش قایدی برای کسب درآمد، فکری است که خواسته یا ناخواسته در استقلال مطرح خواهد شد.
استقلال نمی‌تواند دست روی دست بگذارد، با درخشش قایدی همه چیز را خوب و خوش بگذراند تا به روز پایان قرارداد قایدی برسد و با او خداحافظی کند. منطقی است که اگر قرار بر جدایی قایدی باشد، این جدایی وقتی اتفاق بیفتد که مهدی با استقلال قرارداد دارد و از انتقال او درآمدی بزرگ شاید به استقلال برسد.
جدایی قایدی می‌تواند برای استقلال اختلال فنی به وجود بیاورد. استقلال به شدت وابسته به تکنیک کم‌نظیر قایدی است و بدون او استقلال را می‌توانیم تیم دیگری تصور کنیم.
در استقلال که حتی امکان دریافت درآمدهای خود از محل لیگ قهرمانان آسیا را به دلیل تحریم‌ها ندارد، باید درباره آینده مالی باشگاه محاسبات دقیقی وجود داشته باشد.
به حفظ دیاباته و هزینه‌اش باید فکر کرد. فراموش نکنیم که فرهاد مجیدی مهاجمی را که به عنوان جانشین ذخیره دیاباته استخدام کرد، هیچ شباهتی به یک مهاجم در قواره استقلال ندارد. بازی بدون دیاباته هم برای استقلال آسان نخواهد بود. دیاباته حتی با مصدومیت و در روزهایی که نمایش درخشان خود را ارائه نمی‌کند نیز برای استقلال نقشی انکار نشدنی را بازی می‌کند و فشار او بر دفاع حریف، استقلال را هر دم در موقعیت هجومی قرار می‌دهد.
استقلال اگر بازیکنی بهتر از میلیچ بخواهد، باید چقدر هزینه کند؟ استقلال اگر در کنار وریا غفوری، یک وریا غفوری جوان هم بخواهد چقدر باید در بازار نقل و انتقالات هزینه کند؟
در باشگاه استقلال پس از چند سال، شاید سلیقه یک مربی در نقل و انتقالات آینده حاکم شود. این اتفاق مبارکی برای استقلال است که در سال‌های اخیر با تعمد بدون حضور مربی در نقل و انتقالات فعالیت کرده است اما باید دید چقدر نیازهای تیم مجیدی در نقل و انتقالات برآورده خواهد شد.
استقلال در بازی‌های آینده‌اش در مسیر مورد نظرش -فینال آسیا- با تیم جدید ظاهر خواهد شد. بازی ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ استقلال مقابل الهلال و در صورت پیروزی، سایر بازی‌های استقلال در لیگ قهرمانان آسیا، با تیمی خواهد بود که در بازار تابستانی دچار تغییر خواهد شد. آن تغییرات در نیروی انسانی استقلال، سرنوشت را تعیین خواهد کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.