سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

وعده به جام، پنجره پرهیاهو و یک فشار مضاعف

تابستان داغ

تابستان داغ
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی: شب پر هیجان و استرس برای استقلالی‌ها به پایان رسید و آنها به عنوان صدرنشین و تنها تیم صعود‌کننده از گروه‌شان به جمع هشت تیم برتر غرب آسیا راه یافتند. تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بزرگتر کردن رقابت‌ها منجر به ساخت فرمولی عجیب و غریب برای صعود تیم‌های دوم این رقابت‌ها شد و به این ترتیب در گروه استقلال هیچ کدام از دو تیم الدحیل و الاهلی شایسته صعود شناخته نشدند. در این میان استقلال تنها یک راه برای صعود داشت و آن هم پیروزی برابر الشرطه بود. پیروزی اقتصادی‌ که با تک گل شیخ دیاباته از روی نقطه پنالتی حاصل شد و اگرچه نیمه دوم در خوف و رجایی را به استقلالی‌ها تحمیل کرد اما سرانجام کار، شادی در رختکن و حضور در جمع هشت تیم برتر غرب آسیا بود.

استقلال در این دوره از رقابت‌ها از یک تیم تهاجمی با اشتهایی سیری‌ناپذیر به تیمی آرام و اقتصادی تبدیل شد. تیمی که در برابر الاهلی با مدیریت بازی یک تساوی را کسب کرد و در برابر الشرطه اصلاً ریسک نکرد. فرهاد مجیدی و بعد از او وریا غفوری به مدت زمان کوتاه رقابت‌ها و انجام هر سه روز یک بازی اشاره کردند و از آن نالیدند و شاید این را دلیلی بر خستگی استقلالی‌ها بدانند. شاید برنامه‌ریزی رقابت‌ها در آسیا عجیب و کمی آزاردهنده باشد ولی باید بپذیریم که چنین بهانه‌ای پذیرفتنی نیست. به ویژه تصویر پایان بازی استقلال برابر الشرطه که بازیکنانش از شدت خستگی روی زمین افتاده بودند و کمتر شباهتی به تیمی برنده داشتند.

تیم فرهاد مجیدی دریچه‌های روشنی به سوی هوادارانش باز کرده و همانطور که فرهاد بعد از پایان این بازی گفت امیدهایی را برای رسیدن به جام برای‌شان زنده کرده اما با همه این‌ها باید ببینیم که او برای اشکالات‌ و ایرادات اساسی تیمش چه برنامه‌ای دارد. مهمترینش همین افت بدنی بازیکنانی است که باید در سه جام برای استقلال بجنگند. اگرچه آنها یک تابستان را تا بازی بعدی برابر الهلال فرصت دارند اما بلافاصله بعد از بازگشت به ایران باید برای لیگ و جام حذفی آماده شوند.

نکته دیگر ترمیم ترکیب استقلال است که در دو بازی آخر با از دست دادن نادری، شیخ دیاباته و فرشید اسماعیلی، استقلالی‌ها فرصت چندانی برای مانورهای فنی و تاکتیکی نداشتند. خریدهایی مثل آرمان رمضانی و سعید مهری اصلاً در حد و نام استقلال ظاهر نشدند و کلاسی که مورد نظر بود را ارائه ندادند. شاید بتوان با این ایرادات رقابت‌های کم‌فشارتری مثل لیگ را پشت‌سر گذاشت اما باید برای ادامه رقابت‌ها در آسیا برنامه جدی‌تری داشت. به ویژه اینکه یک تابستان در انتظار استقلال است و تجربه نشان داده این تیم در همه تابستان‌ها درگیر حواشی می‌شود؛ از کنار گذاشتن سرمربی تا از دست دادن ستاره‌های کلیدی که قرارداد تعدادی از آنها در تابستان به پایان می‌رسد. فرهاد مجیدی با هوشمندی در این مدت کمتر مصاحبه کرد و خودش را در معرض قضاوت قرار داد ولی حالا که بعد از صعود از گروهش وعده جام آسیایی داده، باید بداند که چه فشاری را به تیمش تحمیل کرده و برای آن خودش را آماده کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.