سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

سعد الحبیب: هم برای کنعانی و نوراللهی مذاکره شده هم قائدی و دیاباته

سعد الحبیب: هم برای کنعانی و نوراللهی مذاکره شده هم قائدی و دیاباته

سردبیر الجزیره‌اسپورت بیان کرد تا جایی که من می‌دانم مذاکرات این تیم با مدیربرنامه های قائدی و دیاباته، انجام شده و شایعه نیست، اینکه در چه مرحله‌ای باشد، در جریان نیستم اما دو بازیکن خوب هستند و به درد الغرافه می‌خورند، به سود الغرافه است که به هر قیمتی این دو ستاره را خریداری کند.

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از فرهیختگان، سعدالحبیب در کشور قطر بحرین به منتقد همیشه عصبانی مشهور است و یادداشت‌های تند و بی‌پرده او علیه دخالت سیاست در ورزش به‌خصوص فوتبال و ضدیت او با برخی سیاست‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا زبانزد است. این نویسنده شهیر بین‌ اسپورت و سردبیر الجزیره‌اسپورت به سوالاتی پاسخ داد.

از فوتبال قطر آغاز کنیم، با اینکه در چند سال گذشته پیشرفت‌های باشگاهی و ملی خوبی داشته، در لیگ قهرمانان آسیا خوب عمل نکرد!

بله قبول دارم، البته بدبیاری‌های عجیبی نصیب فوتبال قطر شد، به‌هر‌حال گاهی به ناکامی رقبا هم دل می‌بندی اما متوجه می‌شوی که آنها در اوج هستند.
منظور شما فوتبال باشگاهی ایرانی است؟

هم ایران و هم سایر کشورهای دیگر در لیگ قهرمانان آسیا خوب ظاهر شدند و قطر کمی شگفت‌زده شد. از لحاظ بدنسازی کمی اشتباه عمل شد و نماینده خوب قطر معمولا در نیمه دوم مثل یک تیم تسلیم‌شده بازی می‌کرد.
دو تیم از امارات، دو تیم از عربستان و سه تیم از ایران، جای قطر کاملا خالی است!

به‌شدت خالی است، قبول دارم، موضوع مهم این است که این معیار خیلی خوبی برای قضاوت درباره کیفیت فوتبال یک کشور نیست. السد تیم خیلی خوبی است اما در این رقابت‌ها اصلا در اوج نبود و اشتباهات فردی در این تیم موج می‌زد. السد، فولاد ایران را شکست داد اما آخرین شکست این تیم مقابل النصر عربستان خیلی تلخ بود، جدا از حساب‌وکتاب‌های جدول، این بازی برای هواداران السد مهم بود که در هر حال با شکست همراه شد.
برسیم به نمایندگان فوتبال ایران و از پرسپولیس شروع کنیم؛ بهترین تیم در مرحله گروهی.

بله، قطعا از بهترین‌ها بود. با قدرت صعود کرد، روان بازی کرد و مربی جوان این تیم خیلی خوب اندیشه مربی مقابل خود را تحلیل می‌کرد. من چند کنفرانس خبری از سرمربی پرسپولیس را بررسی کردم، حرفه‌ای بود و خیلی خوب است که در لیگ قهرمانان آسیا چنین مربیانی داریم. بازیکنان پرسپولیس معروف هستند، بازیکنان بزرگی که برای تیم خود یک نعمت بزرگ محسوب می‌شوند. پرسپولیس البته در مرحله حذفی باید ماهیت واقعی خودش را به نمایش بگذارد. نمی‌خواهم بگویم که تا این مرحله کار خاصی انجام نداده اما به هر حال از اینجا به بعد کار بسیار سختی خواهد داشت.
درباره وضعیت کنعانی و نوراللهی و مذاکره باشگاه الاهلی با آنها چقدر اطلاعات دارید؟

در الرای خبری از این مذاکره منتشر شد، چند نوبت هم به نقل از منابع خبری در ایران در این خصوص خبر خوانده‌ام، قطعا شایعه نیست و از دید من کاملا طبیعی است که در این بازه زمانی این مذاکرات صورت بگیرد، البته این مشکل بزرگ فوتبال آسیا است که لیگ قهرمانان آسیا آنقدر طولانی می‌شود که گاهی یک بازیکن شاید بتواند در دو تیم متفاوت در همان لیگ حاضر شود. یک تیم کاملا ترکیبش تغییر می‌کند و این درست نیست که تیم‌های مدعی در یک‌هشتم نهایی یک یا دو ستاره اصلی خود را نداشته باشند.
درباره استقلال چه نظری دارید؟

یک تیم دیگر از ایران با هواداران بسیار زیاد. بالاتر ایستادن نسبت به تیم‌هایی مثل الشرطه عراق، الاهلی عربستان و الدحیل کار آسانی نیست. این تیم هم واقعا مدعی قهرمانی است و بازهم تاکید می‌کنم که در مرحله حذفی کار تیم‌ها خیلی سخت‌تر است.
آیا این شایعه است که الغرافه (به‌واسطه جذب استراماچونی) به‌دنبال استخدام قائدی و دیاباته از استقلال است؟

تا جایی که من می‌دانم مذاکرات این تیم با مدیربرنامه بازیکنانی که نام بردید، انجام شده و شایعه نیست، اینکه در چه مرحله‌ای باشد، در جریان نیستم اما دو بازیکن خوب هستند و به درد الغرافه می‌خورند، به سود الغرافه است که به هر قیمتی این دو ستاره را خریداری کند، این دو بازیکن برای الغرافه تضمین خوشبختی هستند.
و این ضمانت را سرمربی ایتالیایی به الغرافه داده است؟

احتمالا، استراماچونی از مدت‌ها قبل با سه باشگاه قطری و اماراتی وارد مذاکره شده و قابل پیش‌بینی بود که ستارگان مورد علاقه خود را از ایران و اروپا به باشگاه جدیدش معرفی کند. البته هنوز چیزی مشخص و قطعی نشده است.
درباره تراکتور چه نظری دارید؟ این تیم هم هواداران زیادی دارد.

به‌نظر من در حد پرسپولیس و استقلال عمل نکرد اما به‌هر‌حال خوش‌شانس بود و منطقی بازی کرد. این تیم نیز در یک‌هشتم نهایی بازی سختی را خواهد داشت. النصر عربستان شخصیت آسیایی دارد و تیمی نیست که به‌راحتی مقابل تراکتور تن به شکست بدهد. به‌نظر من برگ‌برنده تراکتور تجربه بازیکنانش است اما این اصلا کافی نیست.
درباره میزبانی قطر در جام‌جهانی چه نظری دارید؟ هنوز مشکلاتی برسر راه است؟

مثلا چه مشکلاتی؟ همه‌چیز به‌خوبی پیش رفته و می‌رود. قطر در اوج آمادگی بهترین جام‌جهانی تاریخ فوتبال را به نمایش خواهد گذاشت، برای این میزبانی باشکوه، هزینه زیادی شده است.
منظور ماجرای نژادپرستی و حقوق کارگران نپالی و هندی است و البته موارد دیگر اما اگر شما نمی‌خواهید در این خصوص صحبت کنید، از این موارد می‌گذریم!

نه اینکه نخواهم صحبت کنم، اصولا چیزی که زاده ذهن خبرنگاران اروپایی و حالا هم ایرانی است، برای من اهمیتی ندارد. این کذب است. هیچ بدرفتاری‌ای با کارگران نشده و هر منبع خبری که چنین ادعایی کرده هیچ سند و مدرکی را ارائه نداده است.
فیلم و عکس فراوان منتشرشده از دید شما سند و مدرک نیست؟

کدام فیلم و عکس؟ محل زندگی کارگران اصولا یک کاخ لوکس و دیدنی نیست اما همه آنها از حقوق مسلم کارگری برخوردار بودند. ما مسلمان هستیم، غیرممکن است با آنها بدرفتاری شده باشد. حقوق بشر هم بارها آمد و گزارش تهیه کرد و مشکلی در کار نبود. من وکیل‌مدافع کشور قطر نیستم اما تاکید می‌کنم که باید با سند و مدرک صحبت شود. در هیچ دادگاهی، کشور قطر به دلایلی که شما اشاره کردید، محکوم نشد.
آیا تیم‌ملی قطر همچنان به‌سمت چندملیتی بودن در حرکت است؟

این تیم یک ملیت بیشتر ندارد مثل امارات، مثل بحرین و دیگر کشورها، بازیکنی که تبعه و ملیت قطر را دریافت می‌کند یک بازیکن قطری است و ملیت دیگری ندارد. باید به این قضیه حرفه‌ای نگاه کنیم. قطر خیلی هزینه کرده است، دستکم 5آکادمی بزرگ بارسلونا به‌همت ژاوی و دوستانش در خاک قطر تاسیس شده و باشگاه‌های دیگر هم وارد قطر شده‌اند. حضور این همه ستاره و مربی خارجی به فوتبال بومی قطر هم کمک بسیار زیادی کرده است. امارات و عربستان هم همین رویه را در پیش گرفته‌اند. باشگاه‌ها آزاد هستند تا بازیکن و مربی خارجی داشته باشند و کاری کنند و لیگ ستارگان قطر، لیگ امارات یا عربستان بسیار جذاب باشد و مردم از تماشای آن غرق لذت شوند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.