یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

توماس توخل چگونه چلسی را به فینال لیگ قهرمانان اروپا رساند؟

تبدیل لشکر شکست خورده به تیمی که حرف های زیادی برای گفتن دارد

تبدیل لشکر شکست خورده به تیمی که حرف های زیادی برای گفتن دارد
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

از زمان اخراج فرانک لمپارد و روی کار آمدن توخل، این سرمربی آلمانی تغییراتی چشمگیر را در چلسی رقم زد و این تغییرات با پیروزی مقابل رئال مادرید به اوج خود رسید.

ایران ورزشی /وقتی توماس توخل، بیست و ششم ژانویه برای اولین بار وارد کوبهام شد، کاملا از چیزهایی که می تواند در غرب لندن کسب کند مطمئن بود. با وجود این که در آن مقطع چلسی دهم جدول بود، خریدهای جدید جا نیفتاده بودند و خط دفاعی فرم وحشتناکی داشت، توخل باور داشت می تواند شرایط را سریعا تغییر دهد. در پایان ماه می، توخل پنجمین ماه حضورش در چلسی را سپری خواهد کرد، آن هم هنگامی که تیمش باید آماده حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا شود.

قصد توخل، پیشرفت چلسی بود اما افزایش اعتماد به نفسِ پایین تیم آن هم در بدو ورودش، مهم ترین کاری بود که او می توانست انجام دهد. حضور در جمع چهار تیم اول لیگ برتر و قهرمانی در FA کاپ، می توانست به اندازه کافی خوب باشد اما رساندن تیم به مهم ترین ضیافت فوتبال باشگاهی یعنی فینال لیگ قهرمانان اروپا در استانبول، نقش توخل را پررنگ تر می کند. ابتدا تصور می شد تیم بی تجربه چلسی، مقابل قهرمان سیزده دوره لیگ قهرمانان اروپا حرفی برای گفتن نداشته باشد اما در رفت و برگشت، آبی های لندن تیم برتر و مسلط میدان بودند و حتی می توانستند با نتیجه بهتری نسبت به 3-1 در مجموع، راهی فینال شوند. نمایش های چلسی در حال حاضر با آن تساوی 0-0 مقابل وولورهمپتون در شروع کار توماس توخل، بسیار متفاوت است. توخل در این خصوص پس از پیروزی 2-0 مقابل رئال مادرید صحبت کرد:

وقتی به چلسی آمدم، از دیدن اولین جلسه تمرینی تیم در آستانه بازی با وولورهمپتون نسبتا راضی بودم. خوشحال بودم که می دیدم بازیکنان تیم قوی هستند و رفتاری شجاعانه دارند. آن رویکرد هرگز تغییر نکرد. حضور در رختکن این تیم مایه خوشحالی است. حس می کنم که عضوی از این تیم هستم. کار من این است انرژی و راهنمایی های لازم را به گروه منتقل کنم تا تیم به خوبی هدایت شود. هر کاری که از دستم بر بیاید، انجام می دهم. حمایت های زیادی از ما انجام می شود. ما به سوالات زیادی که پیرامون ما مطرح شد، پاسخ دادیم.
پرسینگ فعال، مسدود کردن خطوط پاس و انتقال های سریع، سنگ بناهای موفقیت توخل در چلسی بوده و آن ها مقابل رئال مادرید تمامی این عناصر را پیاده کردند. آبی ها در خط هافبک خود با استفاده از موتوری خستگی ناپذیر به نام انگولو کانته، خط هافبک رئال مادرید را خنثی کردند و سپس ورنر و مانت با گل های خود، کار را تمام کردند. کای هاورتس و تیاگو سیلوا نیز فرصت های مهمی برای گلزنی داشتند. در نیمه اول بازی، ادوارد مندی چند مهار عالی داشت اما با این حال، خط دفاع چلسی نیز همچون سایر بازی های فصل استحکام نشان داد. این هجدهمین کلین شیت چلسی در 24 دیداری بوده که توخل روی نیمکت این تیم نشسته است. آندریاس کریستنسن یکی از بازیکنان پرشماری بوده که بازی او تحت هدایت توخل کاملا متحول شده است.

عطش و انرژی، دو واژه ای بودند که معمولا در چلسی لمپارد دیده نمی شد و به همین منظور، چلسی خریدهای تابستانی زیادی انجام داد تا باشگاه از نظر کیفیت فنی ارتقا یابد. با این حال جلسات تمرینی لذت بخش توخل باعث شد او ترکیب شکست خورده چلسی را دوباره متحد کند و اتحادی میان بازیکنان ایجاد کرد که آن ها از خودگذشتگی زیادی داشته باشند. در حالی که به نظر می رسد توخل کم کم دارد ترکیب یازده نفره اصلی خودش را پیدا می کند، او از هنر سیستم چرخشی نیز به خوبی استفاده می کند تا از راضی بودن تمام بازیکنان در دسترسش اطمینان حاصل کند. این باعث می شود جلسات تمرینی با شدت بیشتری برگزار شده و بازیکنان برای کسب جایگاه در ترکیب اصلی مبارزه کنند. دیگر کار قابل توجه توخل در چلسی، توضیح مفاهیم تاکتیکی به بازیکنان آن هم در مدت زمانی کوتاه بود. او به خوبی توانست سیستم 3-4-3 خود را پیاده کند.

تیم توخل اکنون مستحکم ترین خط دفاعی اروپا را دارد و البته در خط هافبک و حمله نیز آبی ها چیزی کم ندارد. این یعنی چلسی در استانبول نیز سعی می کند همچون دیدار نیمه نهایی FA کاپ، منچسترسیتی را شکست دهد. فراموش نکنید ماموریت اصلی توخل در این فصل، رساندن چلسی به جمع چهار تیم برتر لیگ بود اما او علاوه بر محقق کردن این هدف می تواند جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را هم فتح کند. آورام گرانت و روبرتو دی متئو تنها مربیان تاریخ چلسی بودند که توانستند این تیم را به لیگ قهرمانان اروپا برسانند اما حالا توخل هم به جمع آن ها پیوسته است. نکته جالب این جاست توخل هم مثل گرانت و دی متئو، از اواسط فصل روی کار آمد!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.