شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

سرمربی سپاهان مقابل پرسپولیس هم پای ایده‌های هجومی‌اش می‌ایستد؟

مهم‌ترین بازی نویدکیای مربی

مهم‌ترین بازی نویدکیای مربی
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

در شروع لیگ بیستم به نظر می‌رسید انتخاب محرم نویدکیا به عنوان سرمربی سپاهان ریسک بزرگی از سوی باشگاه اصفهانی باشد. کاپیتان سابق سپاهان به جز دوره کوتاه مربیگری در همین تیم تجربه‌ای در این زمینه نداشت، با این حال باشگاه او را با مأموریت پیچیده قهرمانی روی نیمکت نشاند.

ایران ورزشی/در شروع لیگ بیستم به نظر می‌رسید انتخاب محرم نویدکیا به عنوان سرمربی سپاهان ریسک بزرگی از سوی باشگاه اصفهانی باشد. کاپیتان سابق سپاهان به جز دوره کوتاه مربیگری در همین تیم تجربه‌ای در این زمینه نداشت، با این حال باشگاه او را با مأموریت پیچیده قهرمانی روی نیمکت نشاند.
نویدکیای مربی فراتر از انتظار عمل کرد و سپاهان هفته به هفته بهتر شد تا به صدر جدول برسد. او کارش را با ایده شفافی شروع کرد و مدعی شد که تیمش می‌خواهد فوتبال هجومی و روی زمین بازی کند. نویدکیا وارث تیم پرستاره‌ای بود و از نظر مهره در پست‌های کلیدی مشکلی نداشت، ولی نکته مهم این بود که توانست از آنها به خوبی بازی بگیرد و برنامه مورد نظرش را در زمین پیاده کند. او همچنین کادر فنی خوبی انتخاب کرد که توانسته در این راه یاورش باشد.
سپاهان با گذشت 21 هفته با یک بازی بیشتر از پرسپولیس صدرنشین است و با 36 گل زده بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد، ولی بازی امشب مقابل مدافع عنوان قهرمانی حساسیت مضاعفی دارد و نویدکیا باید بتواند عیار مربیگری‌اش را یک بار دیگر ثابت کند.
بازی رفت سپاهان و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی با وجود برتری نسبی تیم اصفهانی با تساوی بدون گل به پایان رسید، ولی وضعیت دو تیم با چهار ماه قبل تفاوت‌های زیادی دارد. پرسپولیس در نیم فصل توانست ترابی و مغانلو را به تیمش اضافه کند و با پایان محرومیت آل‌کثیر دوباره او را در اختیار دارد. مسابقات فشرده لیگ قهرمانان هم فرصت خوبی بود تا آنها به هماهنگی بیشتری برسند. بر خلاف بازی رفت که پرسپولیس مهاجم مطرحی در اختیار نداشت، دست گل‌محمدی برای چیدن خط آتش تیمش کاملاً باز است و از این نظر می‌تواند رقابت پایاپایی با سپاهان داشته باشد.
مهم‌ترین مشکل دو فصل اخیر سپاهان افت آنها در نیم‌فصل دوم بود. سپاهان در لیگ‌های هجدهم و نوزدهم با قلعه‌نویی شروعی طوفانی داشت، ولی در نیمه دوم مسیر از رقیبانش عقب ماند. این چالشی جدی برای نویدکیاست که اجازه ندهد این اتفاق برای تیمش تکرار شود. سپاهان تا اینجای لیگ کم‌نقص بوده و هفت برد و یک تساوی در هشت بازی اخیر نشان می‌دهد که آنها ریتم مناسبی برای قهرمانی دارند، ولی لغزش در 9 بازی باقی‌مانده می‌‌تواند به قیمت از دست رفتن اندوخته آنها باشد. از طرف دیگر پرسپولیس و استقلال با روحیه خوبی از لیگ قهرمانان برگشته‌اند و این حفظ صدر جدول را برای سپاهان دشوارتر می‌کند.
با آنچه از نویدکیا در بازی‌های قبلی دیدیم او امشب هم احتمالاً تمایل خواهد داشت که تیمش فوتبالی هجومی بازی کند. اگر آنها بتوانند پرسپولیس را شکست دهند، گام بزرگی به سوی قهرمانی برمی‌دارند و دربی روز جمعه هم ممکن است به سپاهان کمک کند که فاصله با دو رقیب تهرانی بیشتر شود. ولی اگر ریسک بازی هجومی جواب ندهد و پرسپولیس در اصفهان به سه امتیاز برسد، سرنوشت قهرمانی تا حدودی از اختیار سپاهان خارج خواهد شد. اهمیت این بازی و از طرفی ظرفیت‌های پرسپولیس می‌تواند نویدکیا را برای حملات بی‌محابا مردد کند و شاید او بخواهد با احتیاط بیشتری بازی کند، همانطور که شنیده می‌شود پرسپولیس هم در اصفهان با دو هافبک دفاعی به زمین خواهد رفت.
همین حساسیت، بازی با پرسپولیس را به مهم‌ترین بازی عمر کوتاه مربیگری نویدکیا تبدیل کرده است. سپاهان پیش از این سه شکست در لیگ داشته، ولی شکست احتمالی در این بازی تفاوت زیادی با موارد قبلی خواهد داشت و ممکن است این مربی جوان و شاگردانش را برای ادامه مسیر دچار تردید کند. اکثر مربیان جوان اعتراف می‌کنند که در شروع کارشان آرمانگرا بوده‌اند، ولی به مرور زمان آموختند که همیشه نمی‌توان پای ایده‌ها ایستاد و باید بر اساس داشته‌ها و مصالح تصمیم گرفت. شاید این بازی همان نقطه عطف برای نویدکیا باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.