دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

نگاهی به تقابل‌های جنجالی پرسپولیس و سپاهان

از سرباز احمدی و آب‌های آلوده تا خداحافظی کیا و گل قهرمانی سپهر

از سرباز احمدی و آب‌های آلوده تا خداحافظی کیا و گل قهرمانی سپهر
جعفر برزگر
جعفر برزگر خبرنگار

چهارشنبه گذشته بود که خبری پیرامون بازی امروز سپاهان و پرسپولیس در فضای مجازی دست به دست شد که واکنش مسئولان تیم تهرانی را به همراه داشت. خبر این بود که پرسپولیسی‌ها برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشکوک چند سال قبل در بازی مقابل سپاهان در ورزشگاه فولاد شهر و مسمومیت عده‌ای از بازیکنانش، با کاروان خود آب معدنی به اصفهان خواهد برد. البته این خبر همانطور که گفتیم بلافاصله از سوی باشگاه غیر واقعی اعلام شد.

ایران ورزشی/چهارشنبه گذشته بود که خبری پیرامون بازی امروز سپاهان و پرسپولیس در فضای مجازی دست به دست شد که واکنش مسئولان تیم تهرانی را به همراه داشت. خبر این بود که پرسپولیسی‌ها برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشکوک چند سال قبل در بازی مقابل سپاهان در ورزشگاه فولاد شهر و مسمومیت عده‌ای از بازیکنانش، با کاروان خود آب معدنی به اصفهان خواهد برد. البته این خبر همانطور که گفتیم بلافاصله از سوی باشگاه غیر واقعی اعلام شد. به همین بهانه نگاهی مختصر به چند تقابل جنجالی این دو تیم در ال‌کلاسیکوی ایرانی داشتیم.


اعتراض به گل افشین پیروانی
بیست و ششم دی‌ماه سال ۸۲، بازی پرسپولیس و سپاهان در فصل ۸3-۸2 لیگ برتر در شرایطی که با برتری یک گله سپاهان در جریان بود، قرمزهای پایتخت صاحب یک ضربه کرنر از سمت راست زمین سپاهان شدند. توپ ارسالی با دخالت علی دایی در تیر دوم به افشین پیروانی رسید و او در حالی توپ را وارد دروازه کمیل سوسکو کرد که اصفهانی‌ها معتقد بودند پیروانی با دست به توپ ضربه زده اما علی خسروی  گل را سالم اعلام کرد تا در دقیقه ۵۴ بازی به تساوی کشیده شود. اما این پایان کار نبود و پژمان جمشیدی در دقیقه ۸۹ گل برتری پرسپولیس را زد تا در نهایت پیروزی ۲ بر یک به نام تیم تهرانی ثبت شود.

آب‌های آلوده
مهرماه سال ۹۱ بود که پرسپولیس با هدایت مانوئل ژوزه برای بازی با سپاهان به اصفهان رفت اما در جریان نیمه دوم اتفاقاتی رخ داد که پرسپولیسی‌ها به آب‌های آشامیدنی معترض و مدعی شدند که آنها آلوده بودند. سپاهان با دو گل جواهیر سوکای و عادل کلاه‌کج به پیروزی رسید اما سوت پایان بازی تازه آغاز حاشیه و شروع اعتراض پرسپولیسی‌ها بود. بازیکنان پرسپولیس یکی‌یکی مسموم و دچار تاربینی و سرگیجه شده و به طرز عجیبی قادر به تشخیص زمان بازی نبودند. انتشار فیلمی از رختکن پرسپولیس بعد از مسابقه که همه بازیکنان روی زمین افتاده‌اند و شرایط جسمانی خوبی ندارند، همه چیز را به خوبی نشان می‌داد. محسن بنگر سال‌ها بعد در این ارتباط گفت: «من معمولاً بین دو نیمه و آخر بازی آب نمی‌خوردم، اما آن بازی بین دو نیمه ایزواستار خوردم. در جریان مسابقه خوب بودم، اما از بعد بازی هیچ چیز یادم نمی‌آید. فقط می‌دانم گوشی‌ام را جا گذاشتم. از ورزشگاه هم که خارج شدیم و به تهران رسیدیم، سیدجلال حسینی مرا به خانه رساند و حالم خوب نبود تا اینکه فردای بازی خوب شدم.» محمد نوری در مصاحبه‌ای اینطور مدعی شد: «بین دو نیمه که به زمین رفتم به امید گفتم چرا استادیوم قرمز است. در آن صحنه ۳۰، ۴۰ دقیقه از زندگی‌ام یادم نیست. واقعاً دست خودم نبود. در یک صحنه در حالی که  دنبال خلعتبری می‌رفتم، هر دو مچ پایم قفل شد و روی زمین افتادم. بعد از بازی هم بیمارستان رفتیم و آزمایش دادیم اما وقتی از پزشک تیم پرسیدم که نتیجه آزمایش‌ها چه شد، دکتر چشمه‌سری گفت نتایج آزمایش‌ها در ماشینم بود که به سرقت رفته است!»

دایی- قهرمانی
سی‌ام شهریور سال ۹۲ پرسپولیس باز هم در اصفهان رودرروی سپاهان قرار گرفت. این بار هدایت قرمزهای پایتخت برعهده علی دایی بود و مرحوم زلاتکو کرانچار هم آن طرف روی نیمکت سپاهان. در همان ابتدای بازی روی یک صحنه مشکوک که به اعتقاد کارشناسان داوری به هیچ وجه پنالتی نبوده و داور به سود پرسپولیس باید خطا می‌گرفت، محسن قهرمانی برای سپاهان پنالتی گرفت و میثم حسینی را هم اخراج کرد تا شیرازه پرسپولیس از هم بپاشد. سپاهان با دو گل هادی عقیلی و جهان‌عالیان برنده از زمین خارج شد اما صحبت‌های علی دایی در کنفرانس بعد از بازی آغازگر یکسری اتفاقات در فوتبال شد. دایی این داور را به «غش کردن» به سمت تیم حریف و همچنین فساد مالی متهم کرد. پس از آن، قهرمانی تا مدت‌ها تعلیق و سپس به مدت ۸ ماه از حضور در عرصه داوری محروم شد و البته در کنار او افراد زیادی مانند علی مولایی؛ بدنساز پرسپولیس و دستیار علی دایی در ارتباط با همین پرونده از فوتبال محروم شدند. گفتنی است بسیاری از ابعاد این پرونده جنجالی و اتهامات وارد در آن مبهم و نامشخص باقی ماند. خیلی‌ها محروم شدند و داور هم از این قاعده مستنثی نبود. محسن قهرمانی پس از پایان مدت محرومیتش به دنیای داوری بازگشت و سرانجام در بازی بین تیم‌های استقلال و تراکتورسازی از دنیای داوری خداحافظی کرد.

سرباز احمدی
لیگ هفتم بود و پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه فولادشهر به مصاف هم رفتند. مسابقه‌ای که آنقدر حاشیه و تنش داشت که در روی سکوها به اوج خود رسید و متأسفانه سرباز احمدی قربانی بزرگ این بازی بود. برخورد یک نارنجک دست‌ساز به چشم او باعث شد تا بینایی‌اش را از دست بدهد. این یک فاجعه در فوتبال بود که متأسفانه رخ داد و دودش فقط به چشم یک سرباز بی‌گناه رفت. سربازی که برای مدتی سوژه روزنامه‌ها بود اما حالا بعد از گذشت یک دهه از آن اتفاق کسی سراغی از او نمی‌گیرد.

قهرمانی قرمز با سپهر
آخرین بازی لیگ هفتم؛ باز هم پرسپولیس و سپاهان و این ‌بار در تهران که نتیجه تساوی‌اش، قهرمانی را برای اصفهانی‌ها به همراه داشت. گل اول را محسن خلیلی زد اما سپاهان آن را پاسخ داد. بازی به دقیقه ۶+۹۰ رسید و همه منتظر شنیدن صدای سوت پایان بازی بودند که داور یک خطای پشت ۱۸ قدم برای پرسپولیس گرفت. ضربه فرزاد آشوبی به دیوار دفاعی برخورد کرد و در برگشت خلیلی ضربه دوم را زد که توپ به کریم باقری رسید و ارسال او با پای چپ در حالت نامتعادل در تیر دوم به سپهر حیدری رسید که ضربه سر او استادیوم آزادی را منفجر کرد. سپهر حیدری بعدها درباره آن گل گفت: «توپ که آمد سمت دروازه، من زودتر از توپ بلند شدم، داشتم پایین می‌آمدم، سرم را به توپ زدم. به همین خاطر، توپ کنج دروازه رفت، بعد دیگر چیزی متوجه نشدم. حتی سر و صدای صد هزار نفر جمعیت را نمی‌شنیدم، تنها گوشه‌ای از چشمم یکسری رنگ قرمز می‌دیدم که تماشاگران پرسپولیس بودند و من یک راست به سراغ آنها می‌رفتم، بعدشم که دیدید، 300 نفر ریختند سرم، نفسم در نمی‌آمد.»

قهرمانی سپاهان، حذفی تهران و خداحافظی کیا
۱۵ اردیبهشت ۹۲، فینال جام حذفی فوتبال کشور میان سپاهان و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و در پایان وقت قانونی با تساوی یک- یک به پایان رسید. گل پرسپولیس را کریم انصاری‌فرد در دقیقه ۲۴ به ثمر رساند و جواهیر سوکای در دقیقه ۵۹ پاسخ آن را داد تا بازی به وقت‌های اضافه کشیده شود. در این زمان هم محمد نوری در دقیقه ۹۹ بار دیگر سرخپوشان را پیش انداخت و محمد غلامی در دقیقه ۱۰۵ باعث شد سپاهان دوباره به بازی برگردد. کار به ضربات پنالتی کشیده شد. وقفه چندین دقیقه‌ای سپاهانی‌ها تمرکز بازیکنان پرسپولیس را گرفت. مرحوم هادی نوروزی و علیرضا حقیقی پنالتی‌های‌شان را از دست دادند و حسین ماهینی و میثم نقی‌زاده ضربه‌شان را وارد دروازه کردند. سپاهان توسط بولکو، امید ابراهیمی و خلعتبری ۳ پنالتی اول خود را گل کرد تا اینکه پنالتی چهارم به احسان حاجی‌صفی رسید و گل قهرمانی را زد. در پایان بازی مهدی مهدوی‌کیا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

حاضر نشدن سپاهان
چهارم اسفند ۹۸ در حالی که به نظر می‌رسید همه چیز برای برگزاری بازی سپاهان و پرسپولیس در ورزشگاه نقش‌جهان آماده باشد و شاگردان یحیی گل‌محمدی و تیم داوری هم به زمین آمده بودند اما میزبان با تأخیر وارد ورزشگاه شد و در نهایت ناباوری هیچ‌کدام از عواملش به زمین نیامدند. این تصمیم آنها و گزارش ناظر بازی و داوری باعث شد کمیته انضباطی حکم به ۳ بر صفر بازنده شدن سپاهان بدهد. اتفاقی که به شدت باعث ناراحتی هواداران این تیم شد و امیر قلعه‌نویی هم برای اولین مرتبه قبل از پایان لیگ از سمتش کناره‌گیری کرد.

حذف سپاهان با گل به خودی
چهارشنبه هشتم خرداد ۹۸ مرحله نیمه نهایی جام حذفی، سپاهان میزبان پرسپولیس بود. تلاش دو تیم در ۹۰ دقیقه گلی به همراه نداشت. دقیقه ۱۱۲ ضربه ایستگاهی برای سپاهانی‌ها از سمت راست محوطه جریمه پرسپولیس در حالی که بی‌خطر روی دروازه ارسال شد، در سمت چپ محوطه جریمه محسن ربیع‌خواه با خطا روی سیاوش یزدانی تبدیل به پنالتی برای سپاهان شد. مهدی کیانی پشت ضربه پنالتی سپاهان ایستاد و توپ را به بالای دروازه زد تا بهترین موقعیت این تیم برای گلزنی از دست برود. در حالی که در دقیقه ۱۲۰ همه منتظر شنیده شدن سوت پایان بازی و دیدن ضربات پنالتی بودند، احمد نوراللهی از پشت محوطه جریمه اقدام به شوتزنی کرد که توپ پس از برخورد به سیاوش یزدانی وارد دروازه سپاهان شد. تیم قلعه‌نویی هم در خانه از جام حذفی خداحافظی کرد.

و اما این بازی
بازی امشب دو تیم با توجه به جایگاه دو تیم در جدول اهمیت بیشتری پیدا کرده است. سپاهان با یک بازی بیشتر در فاصله سه امتیازی پرسپولیس قرار دارد و قرمزهای پایتخت هم به همین دلیل حساب ویژه‌ای روی این بازی باز کرده‌اند. بدون تردید حساس‌ترین بازی این هفته را همین دو تیم برگزار خواهند کرد و انتظار می‌رود فوتبال زیبایی را از دو تیم شاهد باشیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.