شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

با احتساب امتیاز سوئیس، المپیکی می شوم

کیانوش رستمی : المپیک برای من خاطره است؛نه رویا!

کیانوش رستمی : المپیک برای من خاطره است؛نه رویا!
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

ماجرای اختصاص دومین سهمیه المپیکی وزنه‌برداری به یکی از چهره‌های شاخص مدعی در اوزان 96 یا 109 کیلوگرم به‌خاطر پیچیدگی نحوه امتیازدهی فدراسیون جهانی به وزنه‌برداران، همچنین عدم شفاف‌سازی مسیر کسب سهمیه و نحوه امتیازگیری وزنه‌برداران توسط دست‌اندرکاران فدراسیون وزنه‌برداری ایران، تبدیل به پازلی پیچیده شده که نه‌تنها خود وزنه‌برداران بلکه اهالی ورزش و علاقه‌مندان به این رشته را نیز سردرگم کرده است.

‌ایران ورزشی/ماجرای اختصاص دومین سهمیه المپیکی وزنه‌برداری به یکی از چهره‌های شاخص مدعی در اوزان 96 یا 109 کیلوگرم به‌خاطر پیچیدگی نحوه امتیازدهی فدراسیون جهانی به وزنه‌برداران، همچنین عدم شفاف‌سازی مسیر کسب سهمیه و نحوه امتیازگیری وزنه‌برداران توسط دست‌اندرکاران فدراسیون وزنه‌برداری ایران، تبدیل به پازلی پیچیده شده که نه‌تنها خود وزنه‌برداران بلکه اهالی ورزش و علاقه‌مندان به این رشته را نیز سردرگم کرده است؛ اتفاقی که می‌شد خیلی راحت با ترسیم درست مسیر پیش‌روی ستاره‌های وزنه‌برداری ایران به‌سلامتی و بدون داشتن چنین چالش عجیب و غریبی از آن عبور کرد. حالا اما اگرچه سهمیه علی داودی در دسته فوق‌سنگین (109+ کیلوگرم) برای حضور در بازی‌های المپیک مسجل و قطعی شده است، اما هنوز تکلیف دومین سهمیه ما در توکیو مشخص نیست؛ سهمیه‌ای که در شرایط فعلی با تغییر مجدد قوانین امتیازی و البته ترافیک مدعیان داخلی همچون کیانوش رستمی و سهراب مرادی در دسته 96 کیلوگرم و علی هاشمی در دسته 109 کیلوگرم تبدیل به گره کوری شده که با شفاف‌سازی فدراسیون جهانی و معرفی نفرات راه‌یافته به بازی‌های المپیک 2021 توکیو بعد از رقابت‌های گزینشی کلمبیا  حل می‌شود. به هر روی کیانوش رستمی امروز یکی از این چهره‌های شاخص و عنوان‌دار وزنه‌برداری ایران است که همچنان با وجود تغییرات مختلف امتیازی و فراز و فرودهایی که داشته در رنکینگ دسته 96 کیلوگرم جزو شانس‌های کسب سهمیه المپیک است. به همین بهانه و برای اینکه بدانیم چرا رستمی در شرایط حساس کنونی از رفتن به کلمبیا و حضور در آخرین فرصت گزینشی المپیک منصرف شد سراغ او رفتیم تا چند و چون ماجرا را از زبان خودش بشنویم.

چرا برخی جلوتر از فدراسیون جهانی
اظهارنظر می‌کنند؟
کیانوش رستمی ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران که هم‌اکنون با کسب امتیاز 3,014.5056 در رنکینگ امتیازی دسته 96 کیلوگرم در رتبه سی‌ودوم قرار دارد، قبل از پرداختن به ماجرای انصرافش از مسابقات گزینشی المپیک در کشور کلمبیا با بیان این مطلب که او دوبار حضور در المپیک را تجربه کرده است و با دست پر از این آوردگاه خارج شده، می‌گوید: «بازی‌های المپیک 2021 توکیو حتی اگر برای من تمام‌شده باشد رویای بربادرفته‌ای به‌شمار نمی‌رود. وقتی چیزی برای افراد «رویا» است که تا به حال به آن نرسیده باشند و برای‌شان به همین دلیل تبدیل شده است به یک رویا یا آرزو. اما المپیک برای من هرگز یک رویا یا آرزو نیست. من در بازی‌های المپیک 2012 لندن و 2016 ریو حضور داشتم و موفق شدم صاحب دو مدال ارزشمند طلا و نقره المپیک شوم، بنابراین عزیزانی که فکر می‌کنند اگر پرونده بازی‌های المپیک توکیو به هر دلیلی برای رستمی بسته شود، رویای من پوچ شده و سوخته است، کاملاً اشتباه فکر می‌کنند و مسیر را غلط می‌روند. المپیک برای هر عزیزی رویا باشد برای کیانوش رستمی تبدیل شده به خاطره.»

منتظر نظر هیأت رئیسه جهانی
درباره امتیاز سوئیس هستم
قهرمان و رکورددار طلایی بازی‌های المپیک 2016 ریو تأکید دارد به‌رغم اظهارنظر برخی مسئولان فدراسیون و اصحاب‌رسانه او همچنان حتی با انصراف از سفر به کلمبیا به المپیکی شدن امیدوار است: «واقعاً برای خودم هم جای سؤال است که چرا برخی مسئولان فدراسیون و عزیزان رسانه‌ای هنوز فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نظرش را به‌صورت قطعی در مورد نفرات راه‌یافته به بازی‌های المپیک 2021 توکیو اعلام نکرده است، دوست دارند بر اساس آنچه در ذهن خود از شرایط موجود تحلیل کرده‌اند من را قضاوت کنند و حکم حذفم از بازی‌های المپیک توکیو را صادر کنند؟! الان مگر فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام کرده که چه وزنه‌بردارانی در اوزان المپیکی مجوز صددرصدی حضور در توکیو را کسب کرده‌اند؟ آیا جایی رسماً از قول مسئولان فدراسیون جهانی اعلام شده که مثلاً کیانوش رستمی از المپیک حذف شده یا فلان ورزشکار صددرصد سهمیه ورودی گرفته است؟ هرچه الان در جراید و مطبوعات و فضای مجازی رد و بدل می‌شود، اغلب تحلیل‌های شخصی است که مستند هم به‌شمار نمی‌رود. به همین دلیل است که می‌گویم برای خودم هم این قبیل اظهارنظرهای عجولانه جای تعجب و سؤال دارد؟! من در مسابقات آسیایی تاشکند هم به‌صورت حضوری و رودررو، هم به‌صورت کتبی درخواست خود مبنی بر ثبت امتیاز تورنمنت سوئیس در رنکینگ المپیک و اضافه شدن آن به مجموع امتیازاتم را به محمد جلود دبیرکل فدراسیون جهانی وزنه‌برداری گفتم و تحویل دادم، بنابراین الان منتظرم ببینم نظر دست‌اندرکاران فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در این خصوص چیست؟ قطعاً اگر امتیاز سوئیس برایم محاسبه شود من جزو سهمیه‌بگیرهای المپیک توکیو خواهم بود، چون تمام مراحلی را که یک وزنه‌بردار برای رسمیت پیدا کردن در یک تورنمنت گزینشی المپیک مورد نیاز دارد مثل وزن‌کشی، دادن تست دوپینگ و وزن زدن را من در تورنمنت سوئیس انجام دادم. فقط فدراسیون وزنه‌برداری ایران نمی‌دانم به چه دلیل اسمم را برای این تورنمنت رد نکرده بود که امیدوارم فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به‌خاطر قولی که همان موقع به من به‌عنوان قهرمان المپیک و رکورددار دنیا داده بود این موضوع را حل کند.
من به‌خاطر تغییرات جدیدی که در سیستم امتیازدهی المپیک ایجاد شده و امیدواری برای کسب امتیاز تورنمنت سوئیس ترجیح دادم از رفتن به سفر طولانی‌مدت کلمبیا و گذاشتن هزینه اضافی روی دست مجموعه ورزش کشور منصرف شوم.»

اصرار می‌کنم چون دست پر برمی‌گردم
رستمی حرف‌هایش را اینطور به پایان می‌برد: «من اگر روی حضور در المپیک پافشاری می‌کنم، به‌خاطر این است که می‌دانم آنجا می‌توانم مثل دو دوره قبلی برای ورزش و مردم کشورم افتخارآفرین باشم، وگرنه این وظیفه مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری و ورزش کشور است که به‌دنبال حفظ و حراست از قهرمانان و افتخارآفرینان خود باشند. کیانوش رستمی دو مدال طلا و نقره المپیک به‌همراه کلی مدال‌های ارزشمند جهانی و قاره در کلکسیون افتخاراتش دارد، بنابراین اگرچه حضور در سومین المپیک برایم افتخار بزرگی است، ولی اگر مجموعه ورزش کشور و فدراسیون وزنه‌برداری دنبال این باشند که من به المپیک نروم، مشکلی نیست من هم کلاً بیخیال ادامه ماجرا می‌شوم.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.